3 kwietnia 2023 9:30

Rusza kolejna edycja przeglądu kapel z atrakcyjnymi nagrodami pn. "Dla Tych zagrają". Na najlepszych czekają ciekawe nagrody umożliwiające muzyczny rozwój zwycięzców, a w Jury zasiądzie Wojciech Waglewski, lider zespołu Voo Voo, Katarzyna „Kasai” Piszek, Magdalena Mleczko z Antyradia i Piotr Kumor z MCK. Zgłoszenia przyjmowane są do środy 12 kwietnia 2023 roku, a drugi, finałowy etap w formie koncertu z gwiazdami odbędzie się 23 czerwca w Parku Miejskim Solidarności.

ZGŁOSZENIA

Trwa etap przesyłania zgłoszeń - zespoły związane z miastem Tychy (tj. pochodzące z Tychów lub mające w swoim składzie przynajmniej jedną osobę, która z Tychów pochodzi, tu mieszka lub pracuje) wraz ze wskazanymi w Regulaminie załącznikami przesyłają linki do co najmniej 5 wykonywanych przez siebie utworów, w tym jednego coveru dowolnej polskojęzycznej piosenki innego zespołu.

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 12 kwietnia o godzinie 15.00, a na ich podstawie zostanie wybranych maksymalnie 5 podmiotów, które zaprezentują się w etapie finałowym, podczas koncertów na żywo w Parku Miejskim Solidarności w dniu 23 czerwca, poprzedzających wieczorny koncert Wojciecha Waglewskiego i Katarzyny „Kasai” Piszek.

Komisja kwalifikacyjna dokona wyboru zespołów muzycznych w oparciu o ocenę materiału muzycznego według następujących kryteriów: aranżacja, spójność stylistyczna, poszukiwanie oryginalnej stylistyki i nowych brzmień, wokal, dobór tekstu, moc przekazu, całościowe wrażenie artystyczne oraz oryginalność wykonania coveru obowiązkowego.

Tyskie zespoły, które zostaną zakwalifikowane do finału oceni grono profesjonalistów ze świata muzycznego. Miejskie Centrum Kultury w Tychach zaprosiło do współpracy Wojciecha Waglewskiego (lidera zespołu Voo Voo), Katarzynę „Kasai” Piszek (polską kompozytorkę, instrumentalistkę, wokalistkę, producentkę i autorkę tekstów) i Magdalenę Mleczko (dziennikarkę muzyczną Antyradia, prywatnie tyszankę). Szeregi Jury zasili także gł.

Parytet w Jury Dla Tych zagrają 2023 odzwierciedla pozycję i siłę kobiet we współczesnym świecie muzycznym, jego obu stronach – tej artystycznej, i tej dziennikarskiej. Może zainspiruje to do zgłoszeń konkursowych także zespoły z pierwiastkiem kobiecym w składzie - mówi główny specjalista ds. organizacji imprez MCK Tychy, Piotr Kumor, który również zasili szeregi Jury. - Jako Miejskie Centrum Kultury w Tychach chcemy, by tyszan oceniali wybitni muzycy, jakim w tym roku niewątpliwie jest Wojciech Waglewski, producenci i tekściarze – tu udało nam się nawiązać współpracę ze znakomitą Katarzyną Piszek, która ma na koncie współpracę z czołówką krajowej sceny muzycznej. Stawkę zamyka głos mediów, Magda Mleczko, która czuje muzykę i potencjał zespołów pracując z tymi z pazurem w najlepszym radiu rockowym w Polsce - dodaje Piotr Kumor.

NAGRODY

Wytypowane do etapu finałowego zespoły otrzymają wynagrodzenie (1000 zł brutto) za występ w koncercie pod „Żyrafą”, gdzie walczyć będą o Nagrodę Jury: nominację do finału ogólnopolskiego Konkursu Rocka na Plaży 2023 (z honorarium 1000 zł brutto) z szansą na Nagrodę Prezydenta Miasta Tychy w wysokości 5000 złotych. Równocześnie liczyć będą się także głosy zgromadzonych pod sceną widzów: zaplanowano Nagrodę Publiczności w postaci zaproszenia do zagrania finałowego koncertu w ramach cyklu Muzycznych Wieczorów nad Jeziorem 2023. Koncert laureata tego wyróżnienia (z honorarium 3000 zł brutto dla zespołu) odbędzie się 25 sierpnia 2023 r. na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Paprocany, a organizatorzy zapewnią pełną promocję koncertu w ramach dobrze przyjętego w mieście cyklu muzycznych wieczorów w chętnie odwiedzanej przestrzeni miasta.

Chcąc umożliwić rozwój zespołom biorącym udział w przeglądzie, dla laureatów obu nagród przygotowano dodatkowo nagrodę uniwersalną – sesję fotograficzną realizowaną na terenie miasta Tychy z tyskim fotografem - Grzegorzem Krzysztofikiem.

- Często zdarza się, że lokalni artyści stają przed dylematem jak najlepszego spożytkowania posiadanych funduszy. Często wybór pada na działania twórcze – nagranie singla czy wydanie płyty, a działania promocyjne schodzą na dalszy plan. Dlatego wychodzimy z inicjatywą i proponujemy profesjonalną sesję fotograficzną, która jest mocnym punktem dla wszystkich tych, którzy poważnie podchodzą do rozwoju kariery muzycznej - mówi Magdalena Borucka z Miejskiego Centrum Kultury w Tychach i dodaje: - Dobre jakościowo i przykuwające wzrok materiały promocyjne to podstawa w dzisiejszych czasach. Żyjemy w czasach multimediów – a sama muzyka bez dobrych teledysków czy atrakcyjnych zdjęć przedstawiających zespół rzadko kiedy obroni się sama. To dobre wzbogacenie portfolio, a nierzadko świetna baza do dalszej promocji własnej zespołów.

Ważne daty:

- 12 kwietnia 2023, g. 15.00 – termin przesyłania zgłoszeń (osobiście lub mailowo na adres mateusz.poszwa@mck.tychy.pl)

- do 24 kwietnia 2023, g. 16.00 – ogłoszenie listy zakwalifikowanych zespołów (www.kultura.tychy.pl i FB MCK Tychy)

- 25 kwietnia 2023, g. 20.00 - losowanie kolejności występów na koncercie finałowym (siedziba Organizatora, MCK Tychy)

- 23 czerwca 2023 – koncerty finałowe przeglądu (Park Miejski Solidarności)

- 25 sierpnia 2023 – koncert będący Nagrodą Publiczności w ramach Muzycznych Wieczorów nad Jeziorem (OW Paprocany)

- 2 września 2023 – ogólnopolski Konkurs Rocka na Plaży, w którym jednym z uczestników będzie laureat Nagrody Jury przeglądu Dla Tych zagrają – nowa fala tyskich brzmień

Regulamin>>

Formularz zgłoszeniowy (edytowalny 

Zgoda przedstawiciela ustawowego (w razie udziału niepełnoletnich osób)

Organizator: Miejskie Centrum Kultury w Tychach

Zrealizowano ze środków miasta Tychy

Sponsor: Invenio Polska


Przegląd Muzyczny „Dla Tych zagrają – nowa fala tyskich brzmień” to konkurs, który powstał w 2017 roku, aby przybliżyć mieszkańcom Tychów twórczość zespołów związanych z miastem oraz zintegrować środowisko muzyczne. Co roku nagrodą w przeglądzie był koncert podczas miejskiego wydarzenia plenerowego, jednak pandemia wpłynęła na zmianę formuły: finalistów zapraszano na rejestrowane minikoncerty w Sali Kameralnej MCK, a także nagrywano teledyski w przestrzeni miejskiej. Od zeszłego roku organizatorzy powrócili jednak do pierwotnej formuły, wykorzystując jednak także rozwiązania wypracowane w czasie ograniczenia działalności kultury.

W minionych latach, „Dla Tych zagrają” promowało zespoły związane z miastem Tychy, które z biegiem lat stały się coraz bardziej znane, takie jak Klaustrofobia, Kasia Skiba i Ja czy Chłodno i Piotr Rzeka.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.