15 marca 2023 13:33

Coraz więcej obcokrajowców składa w Tychach wniosek o wydanie karty upoważniającej do wykonywania pracy w zawodzie kierowcy autobusu czy ciężarówki. Wzrosła również liczba założonych profili kandydatów na kierowcę oraz wydanych lub wymienionych praw jazdy przez osoby z zagranicy.

Karta Kwalifikacji to dokument, który muszą wyrobić osoby z kwalifikacjami do przewozu towarów lub osób, ale nie posiadające polskiego prawa jazdy. - Od początku roku wniosek o wydanie karty złożyło już 88 obcokrajowców. W tym samym czasie założonych zostało również 79 profili Kierowcy Zawodowego – elektronicznego dokumentu identyfikującego przyszłego kierowcę zawodowego oraz 16 profili kandydata na kierowcę – dokumentu dla osób, które chcą uzyskać prawo jazdy. Wydano także obcokrajowcom 35 dokumentów prawa jazdy – wyjaśnia Maria Losko, naczelniczka Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta Tychy. To znaczący wzrost w porównaniu do analogicznego okresu z lat ubiegłych.

Wśród osób z zagranicy korzystających z usług Wydziału Komunikacji najwięcej jest obywateli Ukrainy. Są również osoby pochodzące z Niemiec, Wielkiej Brytanii czy Turcji, a także z krajów znacznie bardziej oddalonych od Polski, takich jak Zimbabwe, Bangladesz czy Zjednoczone Emiraty Arabskie.

fot. Piotr Podsiadły

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.