3 lutego 2023 13:01

W środę, 1 lutego u zbiegu ulic Wyszyńskiego i Edukacji do użytku oddany został nowy parking typu "Parkuj i Jedź". Realizacja projektu była możliwa dzięki środkom unijnym pozyskanym w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Całkowita wartość projektu wyniosła prawie 13 mln zł., z czego ponad 81 % wydatków kwalifikowanych, tj. 9,4 mln zł stanowi dofinansowanie z UE. 

O przyznaniu środków unijnych na budowę tego parkingu zadecydowało umiejscowienie obiektu przy Drodze Krajowej nr 1 umożliwiające kierowcom przesiadania się na transport komunikacją miejską. Ideą tworzenia parkingów typu "Park & Ride" jest minimalizowanie ruchu samochodowego w centrum miast i promowanie ekologicznych środków transportu.

Nowy obiekt znajduje się w sąsiedztwie przystanków autobusowych Tychy Tęcza i Tychy Szpital Wojewódzki, które obsługują ponad 20 linii autobusowych, w tym kursujących z lub do: Katowic, Chełmu Małego, Bierunia, Imielinia, Mysłowic, Międzyrzecza, Lędzin, Mikołowa, Sosnowca.

O OBIEKCIE

Parking czynny jest całodobowo przez 7 dni w tygodniu. Korzystać z niego mogą pojazdy samochodowe o masie nieprzekraczającej 3,5 tony (w przypadku pojazdów elektrycznych 4,25 tony) i długości pojazdu do 5 m oraz motocykle jak również rowery - strefa dla rowerzystów stanowi odrębną część budynku. 

Na parkingu znajduje się 117 miejsc postojowych dla samochodów osobowych, 57 zlokalizowanych w poziomie parteru i 60 miejsc postojowych w poziomie +1, w tym 5 miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych. Ponadto w północno-wschodniej i zachodniej części parkingu, przygotowano 48 miejsc postojowych dla rowerów oraz 22 miejsca dla motocykli.

W ramach zrealizowanego projektu zamontowano monitoring. Dodatkowo przebudowano istniejące ciągi piesze, zbudowano nowe odcinków chodników i ścieżek rowerowych o łącznej długości 675 metrów, wymieniono dwie wiaty przystankowe zlokalizowane po obu stronach ulicy Wyszyńskiego.

OPŁATY

Parking funkcjonuje w oparciu o system "Park&Ride" i dedykowany jest przede wszystkim kierowcom, którzy planują dalszą podróż komunikacją zbiorową. 

Osoba korzystająca z parkingu powinna posiadać bilet upoważniający do przejazdu środkami komunikacji zbiorowej lub potwierdzenie jego zakupu, bądź w szczególnych przypadkach inne uprawnienie do korzystania z komunikacji zbiorowej. 

Bilet na przejazdy środkami komunikacji zbiorowej, upoważniający do bezpłatnego korzystania z parkingu może zostać zakupiony w dowolnej formie, tj. bilet papierowy, elektroniczny w aplikacji. Osoby uprawnione do bezpłatnego korzystania z komunikacji zbiorowej powinny posiadać przy sobie dokumenty to potwierdzające (dowód osobisty, legitymacja lubi inne).

Jednorazowy postój pojazdu na Parkingu nie może przekroczyć 12 godzin od momentu wjazdu na Parking do momentu jego opuszczenia (decyduje data i godzina wjazdu widniejąca na wydruku dowodu wjazdu oraz data i godzina wyjazdu danego pojazdu). Głównym powodem takiego ograniczenia jest zagwarantowanie odpowiedniej rotacji pojazdów. Miejski Zarząd Ulic i Mostów nie wyklucza wprowadzenia zmian w regulaminie w celu zwiększenia funkcjonalności obiektu.

Za korzystanie z parkingu zgodnie z przeznaczeniem nie będą pobierane żadne opłaty. Zarządca parkingu może weryfikować kierowców korzystających z obiektu w momencie wyjazdu z parkingu. 

Szczegółowe zasady określa regulamin obiektu>>

JAK KORZYSTAĆ Z PARKINGU?

Aby skorzystać z parkingu należy:

  • przy wjeździe na parking podjechać pod szlaban wjazdowy i z terminala pobrać jednorazowy wydruk dowodu wjazdu,
  • wydruk dowodu wjazdu należy umieścić w pojeździe w widocznym miejscu, pozwalającym na odczytanie jego treści,
  • przy wyjeździe z parkingu należy podjechać pod szlaban wyjazdowy i na terminalu wyjazdowym nacisnąć przycisk otwierający szlaban.

UWAGA! Aktualnie dostępne są tylko miejsca parkingowe na poziomie parteru. Poziom +1 zostanie udostępniony w terminie późniejszym.

fot. Piotr Podsiadły

 

Załączniki

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.