15 stycznia 2024 9:38

System Dokumenty Zastrzeżone chroni przed wyłudzeniami z użyciem cudzej tożsamości. Jest prowadzony przez banki. Nie musisz posiadać konta w banku, aby zastrzec zagubiony lub skradziony dokument.

Kradzież albo zagubienie dowodu osobistego, prawa jazdy lub innego dokumentu to poważny problem, mogący doprowadzić do szeregu trudnych do wyjaśnienia sytuacji z wykorzystaniem naszych danych do celów przestępczych. Aby temu zapobiec, wystarczy zgłosić zagubiony dokument w jednym banku. Dane trafią wówczas do Systemu Dokumenty Zastrzeżone, który jest prowadzony przez Związek Banków Polskich. Jest to ogólnopolska baza skradzionych i zagubionych dokumentów.

Dostępny jest również System Zastrzegania Kart – jeżeli utraciłeś kartę płatniczą, wystarczy zadzwonić pod nr telefonu (+48) 828 828 828, by zastrzec swoją kartę.

W systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE uczestniczą wszystkie banki w Polsce oraz szereg innych firm i instytucji. Pełna lista Uczestników, dla bezpieczeństwa całego Systemu, jest jednak objęta tajemnicą.

Utracone dokumenty tożsamości powinny w bankach zastrzegać nie tylko osoby, które mają już konta bankowe, ale również te, które z usług bankowych nie korzystają (lista banków zastrzegających dokumenty od wszystkich osób).

Szczegółowe informacje dostępne są na stronach:

www.DokumentyZastrzezone.pl

www.Zastrzegam.pl

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.