19 stycznia 2023 13:56

Podziemny parking, zielony dach czy lokale usługowe to nie jedyne atrakcje, które czekają na nowych lokatorów budynków mieszkalnych przy alei Bielskiej 103. Każdego dnia mogą oni także cieszyć oko wyjątkowymi muralami. Ciekawostka wiąże się również z podświetlanym adresem znajdującym się na jednej ze ścian zewnętrznych.

Murale powstały na ścianach trzech wiatrołapów wewnątrz budynków, tuż przy drzwiach klatek schodowych. Ich autorką jest tyska artystka, ilustratorka i projektantka, Izabela Wądołowska. – Zależało mi na stworzeniu obrazów, które będą dawały poczucie przyjemności podczas powrotów do domu. W dwóch przypadkach są to murale architektoniczne, a ich celem jest stworzenie pewnej iluzji i otwarcia przestrzeni, złapania oddechu. Pojawiają się w nim elementy nieoczywiste, zawieszone w przestrzeni, ale także takie jak morze czy schody, które nie wiadomo dokąd prowadzą – wyjaśnia artystka. – Z kolei w środkowym budynku można zobaczy ilustracyjnie potraktowane sylwetki ludzi uskrzydlonych – dodaje.

Do wykonania prac artystka używała farb akrylowych dedykowanych do wnętrz, odpornych i  niskoemisyjnych, nie zawierających rozpuszczalników. Były nanoszone bezpośrednio na wcześniej przygotowane i zagruntowane ściany w korytarzach. Co było dla niej największym wyzwaniem? – Na pewno praca na rusztowaniu, która z jednej strony pomagała czuć się bezpiecznie podczas prac nad górnymi partiami murali, a z drugiej strony utrudniała przejście innym wykonawcom – wspomina Izabela Wądołowska. – Na pewno była to praca wzmacniająca moją kondycję fizyczną – dodaje z uśmiechem. Prace nad muralami trwały trzy tygodnie.

Ciekawostka wiąże się również z napisem „Bielska 103”, który znajduje się na elewacji pierwszego budynku od strony torów kolejowych. – Jest to pewnego rodzaju autograf złożony przez twórcę na swoim dziele. Napis jest wykonany zgodnie z odręcznym pismem architekta budynków, Macieja Franta. Wieczorami jest on podświetlony – wyjaśnia Daria Szczepańska, prezes Tyskiego Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o.

Budowa trzech budynków z 91 lokalami mieszkalnymi trwała 2,5 roku. Koszt inwestycji to 30 milionów złotych. Pierwsi lokatorzy otrzymali klucze do swoich nowych mieszkań na początku stycznia.


fot. Piotr Podsiadły

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.