2 stycznia 2023 9:20

Po dwuletniej przerwie Orszak Trzech Króli wraca na ulice Tychów. W piątek 6 stycznia uliczne jasełka odbędą się w Starych Tychach oraz Cielmicach.

Od wielu lat orszaki organizowane są na całym świecie –  w samej Polsce każdego roku wyrusza kilkaset radosnych kolędowych pochodów. Inicjatywa, która w Święto Trzech Króli od lat gości także w Tychach i co roku cieszy się coraz większym powodzeniem, ożywi tyskie ulice 6 stycznia 2023 r. i to podwójnie.

W Tychach Cielmicach orszak wyruszy z kościoła pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela po mszy o godzinie 10.30, na Starych Tychach - z kościoła pw. św. Marii Magdaleny po mszy o godzinie 12.00 i to tu odbędzie się przemarsz w rozbudowanej formie.

Barwne Orszaki Europejski, Afrykański i Azjatycki przejdą z kościoła św. Marii Magdaleny przez Rynek na Plac Baczyńskiego i z powrotem do stajenki u stóp kościoła, gdzie czekać już będzie Maryja z Dzieciątkiem. Po drodze wędrujący spotkają pasterzy, Heroda, będą świadkami walki dobra ze złem oraz pokłonu Trzech Króli Świętej Rodzinie. Nie zabraknie wspólnego kolędowania, a na chętnych czekać będą okolicznościowe peleryny, królewskie atrybuty i flagi do wypożyczenia, by jeszcze pełniej i kolorowo uczestniczyć w orszaku.

Tegoroczna edycja Orszaku odbędzie się  pod hasłem Niechaj prowadzi nas gwiazda, które ma przypominać o Gwieździe Betlejemskiej, będącej przewodniczką Mędrców wędrujących do Betlejem w poszukiwaniu Nowonarodzonego Króla. W tamtych czasach pojawienie się jej na niebie zwiastowało narodziny kogoś ważnego. Promienista kolorowa gwiazda, noszona na drążku z kołowrotkiem wprawiającym ją w ruch jest noszona przez kolędników wędrujących po domach zwyczajem z XIX w. Będzie ona również niesiona na czele Orszaku Trzech Króli – nie zabraknie jej i w Tychach.

W 2023 roku gwiazda będzie miała dodatkowo szczególne znaczenie – obchodzić będziemy 550 lat od narodzin wielkiego astronoma, Mikołaja Kopernika, który wykonywał ten sam zawód, co Mędrcy ze Wschodu, którzy jako pierwsi ujrzeli na niebie znak zwiastujący dobrą nowinę.

fot. Kamil Peszat 

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.