13 grudnia 2022 9:23

Tychy zajęły 4. miejsce w rankingu Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” podsumowującym wydatki na ochronę powietrza w latach 2018-2021 w kategorii miasta na prawach powiatu. Jest to 4. najlepszy wynik na 49 miast w tej kategorii rankingowej. Przed Tychami znalazł się Rybnik, Krosno i Piekary Śląskie.

- Po raz pierwszy zajęliśmy się wydatkami na walkę ze smogiem. Temat podejmujemy ze względu na społeczną wagę problemu, jakim jest jakość powietrza. Samorządy mają tu poważną rolę do odegrania -   informują organizatorzy rankingu.

Autorami rankingu są Paweł Swianiewicz, profesor ekonomii, kierownik Katedry Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Julita Łukomska, adiunkt w Katedrze Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.

W rankingu wzięto pod uwagę wszystkie wydatki w rozdziale 90005 poniesione w ciągu ostatnich czterech lat 2018 – 2021, a następnie przeliczone na liczbę mieszkańców jednostki samorządu terytorialnego. Ranking sporządzono na podstawie danych pozyskanych z raportów składanych do Ministerstwa Finansów. Okazuje się, że w prawie 1200 gminach nie przekroczyły one 50 zł na mieszkańca, były więc symboliczne. W Tychach na ochronę powietrza w latach 2018-2021 wydano 246,848 zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

– Inwestycje w ochronę środowiska od dawna są naszym priorytetem. Tychy były pierwszym miastem w Polsce, które rozpoczęło realizację w 2002 roku I Program Ograniczenia Niskiej Emisji. Wówczas za blisko 24 miliony złotych, wymieniliśmy 2200 kotłów węglowych na nowe i bardziej ekologiczne źródła ciepła. Pozyskaliśmy na to 15 milionów dofinansowania. Od tego czasu konsekwentnie realizujemy podobne projekty związane z wymianą źródeł ciepła, termomodernizacją budynków, inwestycjami w komunikację publiczną, edukację i informację np. na temat jakości powietrza w mieście. Z pewnością będziemy kontynuowali te działania, ale musimy pamiętać, że to problem nas wszystkich. Jego rozwiązanie zależy w dużej mierze od polityki państwa, a także od działań podejmowanych przez inne miasta, powietrze nie ma przecież granic. Musimy działać systemowo i konsekwentnie, od tego zależy zdrowie mieszkańców naszych miast – mówi Andrzej Dziuba – prezydent Tychów.

W Tychach, w ramach programu PONE w latach 2016 – 2021 stare, nieekologiczne źródła ciepła wymieniono na nowe kotły węglowe, kotły na biomasę, kotły gazowe, pompy ciepła i podłączenie do węzła cieplnego. W sumie takie prace wykonano w blisko 2000 tysiącach gospodarstw domowych w mieście. W ponad 200 lokalizacjach w ramach tego programu wykonano ocieplenia stropu, ścian lub wymianę okien. Uzyskana dotacja z WFOŚiGW na ten cel wyniosła ponad 15,5 mln złotych, wkład własny gminy oraz koszt operatora – 3,2 miliona złotych, 15,8 mln dopłacili do programu jego uczestnicy. 

W latach 2018 – 2021 w Tychach realizowano także Program Zmiany Systemu Ogrzewania.  W ramach tego programu wymieniono stare kotły na koty węglowe, gazowe, na biomasę, kotły elektryczne oraz pompy ciepła w 210 lokalizacjach.  W sumie program kosztował ponad 2,9 miliona złotych, z czego ponad 1 milion złotych wyniosła dotacja gminy.

Tychy były pierwszym miastem w Polsce, które wprowadziło w 2003 roku I Program Ograniczenia Niskiej Emisji. Wówczas wymieniono 2200 kotłów węglowych na nowe i bardziej ekologiczne źródła ciepła. Wydano na ten cel w sumie 24 mln 369 tys. złotych, z czego sama dotacja wyniosła ponad 15 milionów złotych.

Informacje dot. programów dotacyjnych można znaleźć na miejskiej stronie internetowej w zakładce Powietrze.

Informacja o rankingu na stronie Wspólnoty.

 

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.