18 listopada 2022 9:51

57 par świętowało wczoraj (17.11) 50-lecie małżeństwa. Jubilaci odebrali „Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie”. Wyróżnienia otrzymali także małżonkowie, którzy przeżyli ze sobą 60 lat.

Podczas uroczystości Maciej Gramatyka - z-ca prezydenta Tychów, pogratulował małżonkom pięknego jubileuszu i życzył wielu kolejnych wspólnych lat w zdrowiu.

- Z pewną zazdrością patrzę na Państwa, na waszą wytrwałość i wspólne życie przez tyle lat. To wspaniałe osiągnięcie. Jestem przekonany, a mam zdecydowanie krótszy małżeński staż, że to nie jest proste – tym bardziej jestem pełen uznania. Jesteście wzorem i uczycie nas wszystkich, że wspólne życie to są kompromisy, umiejętność dogadywania się, tolerancja, akceptacja, a czasem opiekowanie się, gdy druga strona tego potrzebuje – mówił do obecnych na uroczystości jubilatów Maciej Gramatyka - z-ca prezydenta Tychów.

Maciej Gramatyka podczas swojego wystąpienia nawiązał także do historii miasta.

- Jesteście też osobami, które budowały Tychy, pamiętacie początki miasta, będąc razem tworzyliście je dla nas – to dzięki wam to miasto rosło, powstawało. Dziękuję za to, jakie Tychy są dzisiaj, za wasz wkład w budowę miasta. Życzę wielu kolejnych wspólnych lat spędzonych w zdrowiu i radości w naszym pięknym mieście.

Medale za „Długoletnie Pożycie Małżeńskie” otrzymało 57 par, które w tym roku obchodzą złote gody oraz 3 pary, które świętowały 60-lecie związku małżeńskiego.

Medal za długoletnie pożycie małżeńskie to najczęściej przyznawane przez prezydenta RP polskie odznaczenie państwowe. Medale wręczane są osobiście obojgu małżonkom z okazji 50-tej rocznicy ślubu.

„Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie” są nadawane na mocy ustawy o orderach i odznaczeniach z dnia 16 października 1992 r. (Dz.U.1992, Nr 90, poz. 450 z późn. zm.) przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej mogą je wręczać: marszałek województwa, starosta, wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

W Tychach wręczenia odznaczeń dokonuje Prezydent Miasta Tychy, na specjalnej uroczystości organizowanej przez Urząd Stanu Cywilnego.

fot. Kamil Peszat

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.