13 października 2022 14:27

12 października br. podczas gali Samorządowego Forum Kapitału i Finansów w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach nagrodzono samorządy, które najlepiej radzą sobie z inwestycjami i pozyskiwaniem środków unijnych. Miasto Tychy w obu rankingach wśród miast grodzkich zajęło 4 miejsce.

Autorami rankingu Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” są Paweł Swianiewicz, profesor ekonomii, kierownik Zakładu Studiów Społeczno-Ekonomicznych w Instytucie Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Julita Łukomska, adiunkt w Katedrze Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.

W Rankingu wydatków inwestycyjnych samorządów 2019–2021 kategorii miasta grodzkie Tychy znalazły się na czwartym miejscu na 49 analizowanych miast.

Metoda rankingu

- Pod uwagę bierzemy całość wydatków majątkowych poniesionych w ciągu ostatnich trzech lat (w tym przypadku 2019-2021). W ten sposób chcemy uniknąć dużych, chwilowych wahań wskaźnika będącego podstawą rankingu. Wydatki inwestycyjne, zwłaszcza z mniejszych jednostkach, cechują się znaczną cyklicznością. Poza wydatkami zapisanymi w budżecie staramy się uwzględniać także wydatki ponoszone ze środków własnych przez spółki komunalne – mówią organizatorzy rankingu.

I dodają: Spojrzenie na wydatki inwestycyjne samorządów w 2021 roku prowadzi do wniosku, że sytuacja finansowa JST nie jest tak dobra, jak mogłoby to wynikać z wypowiedzi niektórych urzędników rządowych. Był to już trzeci kolejny rok spadku tych wydatków. Nie był on wielki, ale mając na uwadze równoczesny, przyspieszający wzrost cen robót budowlanych i materiałów, jego skutki w wymiarze rzeczowym mogą być spore. Spadek dotyczył tym razem wszystkich kategorii JST. Największy był w samorządach wojewódzkich (15 proc.) i w miastach na prawach powiatu (prawie 13 proc.), a minimalny w gminach (niespełna 2 proc.).

Na pierwszym miejscu rankingu znalazło się Świnoujście. Za nimi uplasowało się: Krosno, Gliwice, Tychy, Sopot, Bielsko-Biała, Gdynia, Konin, Chełm i Suwałki.  

Środki inwestycyjne per capita w latach 2019-2021 wyniosły: 2142,33 zł.

Tychy zajęły także 4 miejsce w rankingu „Wykorzystanie środków Unii Europejskiej w latach 2014-2021”. Pierwsze miejsce w tym rankingu zajęło miasto Świnoujście.

Wyróżnienia na gali w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odebrała Ewa Grudniok - Rzecznik Prasowa Urzędu Miasta Tychy.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.