27 września 2022 9:20

We wtorek 27 września w Tychach odbywa się konferencja pt. „Jak skutecznie podnieść poziomy przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych w gminach?” W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele samorządów z terenu województwa śląskiego.

Wśród zaproszonych prelegentów są przedstawiciele m.in. Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz Urzędu Miasta w Chorzowie, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami w zakresie gospodarki odpadami.

- Dziś każdy samorząd boryka się z problemami związanymi z realizacją  ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (ustawa z 1996r. duża zmiana 17.XII.2020)  z uwagi na coraz wyższe koszty zagospodarowania odpadów, brak akceptacji części mieszkańców dla proponowanych przez gminy rozwiązań dotyczących np. budowy spalarni, próby „ucieczki” mieszkańców z systemu - mówiła otwierając konferencję Hanna Skoczylas, zastępczyni prezydenta miasta ds. Zrównoważonego Rozwoju.    

Ustawa o utrzymaniu i porządku w gminach dość jasno i rygorystycznie precyzuje obowiązki gmin związane z zagospodarowywaniem odpadów i wskazuje poziomy recyklingu konieczne do osiągnięcia. 

- Samorządy są odpowiedzialne za organizacje tego systemu, jego kontrolę i osiąganie poziomu recyklingu. Przejęły cały ciężar wynikający z zapisów ustawy i całe niezadowolenie mieszkańców, których oczekiwania są coraz większe wprost proporcjonalne do akceptacji stawek które muszą płacić za zagospodarowywanie odpadów - podkreśliła Hanna Skoczylas. 

- Z uwagi na sytuację na rynku paliw i cen energii będziemy mieć prawdopodobnie do czynienia z sytuacją spadku ilości odbieranych  niektórych frakcji odpadów (szczególnie plastiku, kartonów i drewnianych elementów poremontowych), co wpłynie na obniżenie strumienia odpadów selektywnie zbieranych i tym samym na brak możliwości osiągnięcia ustawowych poziomów recyklingu i odzysku odpadów. Liczę, że dzisiejsze spotkanie i głosy poszczególnych gmin na temat sposobu radzenia sobie z realizacją ustawy będą podpowiedzią i wskazaniem możliwych działań - powiedziała zastępczyni prezydenta Tychów Hanna Skoczylas. 

fot. Piotr Podsiadły 

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.