12 sierpnia 2022 10:18

„Weekend z wojskiem” – pod takim hasłem od 13 do 15 sierpnia odbędą się centralne obchody Święta Wojska Polskiego oraz 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej. W Tychach piknik wojskowy odbędzie się w sobotę w Parku Miejskim Solidarności, wydarzenie rozpocznie się o godzinie 13.00.

Na te dni Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Wojsko Polskie zaplanowało liczne wydarzenia o charakterze państwowym, patriotyczno-religijnym, kulturalnym oraz rozrywkowym. Podczas pikniku będzie można zobaczyć to, co w Wojsku Polskim najlepsze – nowoczesny sprzęt wojskowy, wojskowa muzyka, grochówka oraz oczywiście sami bohaterowie dnia – żołnierze wszystkich rodzajów polskich sił zbrojnych. Zobaczycie, jak dziś wygląda Wojsko Polskie. A może i Wy dołączycie do naszych szeregów?

Podczas pikniku w Tychach będzie można odwiedzić punkty promocyjne i rekrutacyjne, m.in.: Wojskowego Centrum Rekrutacji w Tychach, Jednostki Wojskowej Komandosów, 5 Pułku Chemicznego, 18. Batalionu Powietrznodesantowego, 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Będzie można rozpocząć karierę jako żołnierz i złożyć wniosek o powołanie do służby. Wojskowe Centrum Rekrutacji będzie zachęcać do dołączenia do nowej formuły służby – dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Każdy będzie mógł sprawdzić, co proponuje Wojsko Polskie. A możliwości jest wiele – służbę można podjąć w każdym zakątku Polski i w dowolnie przez siebie wybranej specjalności. Można zostać pancerniakiem, pilotem, marynarzem, żołnierzem cyberwojsk – wybór należy do Ciebie.

Zobaczymy również Zespół Mażoretek „Fantazja”, który działa od 2008 roku przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Ogrodzieńcu. Obecnie liczy blisko 50 członkiń w czterech kategoriach wiekowych: grupa przygotowawcza, kadetki, juniorki, seniorki. Grupą przygotowawczą zajmuje się Roksana Grzegorczyn, pod opieką instruktor Anny Malinowskiej znajdują się kadetki, juniorki i seniorki Sukcesy zespołu, talent dziewcząt oraz umiejętności są niebywałą i oryginalną promocją Gminy Ogrodzieniec.

Elementem pikniku będzie też wystawa tematyczna zorganizowana przez Muzeum Śląskiego Września 1939 z Tychów i koncert orkiestry wojskowej. Ponadto, w programie będą: konkursy z nagrodami, m.in. konkurs wiedzy wojskowej, konkursy strzeleckie na trenażerach, maskowanie twarzy dla najmłodszych i wiele innych atrakcji.

Plan obchodów Święta Wojska Polskiego w Tychach

13.00 – uroczysta msza święta za Ojczyznę i żołnierzy w kościele pw. św. Marii Magdaleny
14.00 – otwarcie pikniku przez Szefa WCR w Tychach i władze Miasta
14.00 – 18.00 – piknik wojskowy pod hasłem „Zostań Żołnierzem RP. Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa” – pokazy ciężkiego sprzętu wojskowego, wystawy, stoiska promocyjne i rekrutacyjne, występ Zespół Mażoretek „Fantazja”, koncert orkiestry wojskowej, wspólne śpiewanie pieśni żołnierskich, konkursy i zabawy.
15.00 – poczęstunek wojskową grochówką
18.00 – zakończenie pikniku

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.