9 sierpnia 2022 13:22

"Gramy w kolory" to nowa odsłona miejskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej SegreAguj, poświęconej problematyce segregacji odpadów. Przypominamy podstawowe zasady segregacji i zachęcamy do skorzystania z miejskiej bazy wiedzy.

Autobusy z kolorowymi grafikami i hasłami kampanii oraz grafiki na przystankowych citylightach to pierwsze aktywności trwającej kampanii. W najbliższych dniach rozpocznie się również dystrybucja plakatów i elektrostatycznych ulotek, które możemy przyłożyć bez ryzyka zniszczenia do każdej powierzchni: ściany, lodówki, drzwi mebli kuchennych. Materiały trafią do tyskich wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni oraz ogródków działkowych. 

Główny akcent kampanii postawiono na wypracowanie dobrych nawyków i rozpowszechnienie informacji o szerokiej bazie wiedzy na temat segregacji, która jest dostępna m.in. na stronie internetowej umtychy.pl/odpady oraz w aplikacji EcoHarmonogram. To spore ułatwienie, które pozwoli sprawnie poruszać się wśród prostych i nieco trudniejszych zasadach segregacji. Hasło tegorocznej kampanii ma uświadomić, że tak naprawdę segregacja śmieci może być łatwa jak gra dla dzieci.

Kolory w mieście

„Procent odpadów jakie powinniśmy poddać recyklingowi, rośnie z roku na rok. Każdego dnia podejmujemy decyzję, który odpad ma trafić do którego pojemnika. Baterie, przeterminowane leki, meble, gruz budowlany, pozostałości po remoncie… Niektóre śmieci sprawiają nam szczególne problemy. Sprawdź zasady segregacji oraz co można oddać do PSZOK-u. Wprowadź reguły gry w kolory w swoim domu.” - informują napisy na plakatach, które odwołują się do Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. 

Ustawodawca nakłada na nas konkretne obowiązki. Ich niespełnianie wiąże się z ogromnymi karami dla gminy, a co za tym idzie dla nas wszystkich.

Kampania "SegreAguj" jest prowadzona przez Urząd Miasta Tychy już od kilku lat. Do tej pory powstały różne materiały wspierające proces segregacji odpadów m.in. ulotki, plakaty, strona internetowa kampanii. Jednak to wciąż za mało, wciąż potrzeba wiedzy, informacji i edukacji, co widać na internetowych forach i tyskich grupach FB. Segregacja śmieci i obowiązki gminy, wspólnot, spółdzielni, mieszkańców – wciąż wzbudzają sporo emocji.

W ostatnich latach w Tychach zauważamy coraz większe zainteresowanie mieszkańców segregowaniem odpadów komunalnych. W roku 2016 ilość odpadów zmieszanych wynosiła 64% w całej masie odpadów, ale już w 2020 r. było to 58%, by w ostatnim roku (2021) spaść do 49%. To wciąż jednak za mało. Zgodnie z unijnymi przepisami w 2020 r. aż 50 proc. odpadów powinniśmy poddawać recyklingowi (w roku 2035 r. będzie to już 65%). Natomiast według danych udostępnionych przez Eurostat w ubiegłym roku w Polsce do recyklingu trafiało jedynie 33,8% śmieci.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.