20 lipca 2022 9:20

Tychy znalazły się na czwartym miejscu w zestawieniu miast o najwyższym poziomie szczęścia w Polsce. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez portal Otodom i ThinkCo.

W przygotowanym zestawieniu wyprzedziły nas Gdynia, Gdańsk i Zielona Góra. 

"Jak szczęśliwy czujesz się w mieście w którym mieszkasz?" - tak brzmiało pytanie zadane 35 897 mieszkańcom Polski w badaniu przeprowadzonym między wrześniem 2021 a lutym 2022 roku. Respondenci wybierali odpowiedzi w pięciostopniowej skali (1 - zupełnie nieszczęśliwy/a, 5 - maksymalnie szczęśliwy/a). 

W badaniu zwrócono uwagę na subiektywne poczucie szczęścia w mieście i najbliższej okolicy. Pytano respondentów między innymi o aspekty miast, które uszczęśliwiają obywateli oraz te, które ich unieszczęśliwiają.

Z przeprowadzonej ankiety wynika, że więcej niż połowa Polaków jest szczęśliwa w swoich miastach. Ponad 57% ankietowanych deklaruje, że są szczęśliwi tam, gdzie żyją. Jednak aż 20,9% nie ocenia najlepiej poziomu szczęścia w swoim mieście. Wśród aspektów które wpływają na poczucie szczęścia znalazły się: dostęp do sklepów (aż 29 %), dostęp do natury (21,7%), dobre skomunikowanie  (23,9%), wiele opcji rozrywki i relaksu (21,1%), a także bezpieczeństwo(21,7%). 

Narzekamy na zły stan środowiska (m.in. dostęp do terenów zielonych, poziom hałasu ulicznego czy czystość powietrza)(23.9%), ograniczony dostęp do opieki zdrowotnej (22,2%) oraz nieefektywną komunikację miejską i problemy z dojazdami (22%). 

To co respondenci wskazali jako najbardziej dotkliwe, to koszty życia. Aż 36% ankietowanych wskazało, że to finanse są dla nich największą przeszkodą do szczęścia.

- Tworząc najnowszy raport ThinkCo i Otodom mieliśmy jasno sprecyzowany cel. Zależało nam, żeby zrozumieć co wpływa na subiektywne poczucie szczęścia w mieście i najbliższej okolicy - mówią autorzy raportu. 

Pełny raport dostępny jest na stronie otodom.pl.

Miasta o najwyższym poziomie szczęscia:

1. Gdynia (4.03)

2. Gdańsk (3,96)

3. Zielona Góra (3,95)

4. Tychy (3,91)

5. Bielsko-Biała (3,85)

6. Szczecin (3,82)

7. Rzeszów (3,76)

8. Katowice (3,75)

9. Poznań (3,73)

10. Kraków (3,69)

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.