6 lipca 2022 13:08

Od 24 do 26 maja uczniowie szkół podstawowych w całym kraju pisali egzamin ósmoklasisty. W Tychach wyniki, jakie uzyskali uczniowie, są wyższe niż średnia nie tylko w województwie śląskim, ale i w całej Polsce.

Z danych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie wynika, że uczniowie najwyższe wyniki uzyskali z języka angielskiego. Aż w siedmiu miastach i powiatach osiągnęli z tego przedmiotu ponad 70%, a tylko w jednym mieście poniżej 60%. Najlepiej z języka angielskiego wypadli ósmoklasiści z Tychów. Średnia w mieście wyniosła 74 % (w woj. śląskim: 68%, a średnia krajowa: 67%).

Najsłabiej z kolei wyglądają wyniki uzyskane przez uczniów z egzaminów z matematyki, ponieważ jedynie z jednego powiatu i miasta ósmoklasiści osiągnęli powyżej 60%. W dwóch miastach wynik średni wyniósł nawet poniżej 50%. Najwięcej punktów procentowych z tego przedmiotu uzyskali uczniowie z Bielska-Białej. W Tychach było to 59 % (w woj. śląskim: 56%, a średnia krajowa: 57%).

W przypadku egzaminów z języka polskiego, w żadnym z miast ani powiatów nie odnotowano wyniku średniego o wartości ponad 70%, ale nie było też niższego niż 50%. Najlepiej z tego przedmiotu poradzili sobie ósmoklasiści z Tychów ze średnią 67% (w woj. śląskim średnia wyniosła: 61 %, a w kraju: 60%).

- Cieszą osiągnięcia naszych tegorocznych ósmoklasistów. Najlepsze wyniki z języka angielskiego i języka polskiego w regionie to powód do dumy dla samych uczniów, którzy ciężko pracowali przygotowując się do egzaminów, ale także dla ich rodziców, nauczycieli czy dyrektorów szkół. Młodzieży życzę, by w nowych szkołach radzili sobie równie dobrze, a co najważniejsze rozwijali swoje pasje i zainteresowania – mówi Maciej Gramatyka – z-ca prezydenta Tychów ds. społecznych.

Jak wygląda dalszy etap rekrutacji do szkół ponadpodstawowych?

1 lipca o godzinie 10:00 na internetowych kontach uczniów pojawiły się wyniki egzaminu ósmoklasisty. Zaświadczenie o wynikach zdający dostaną 8 lipca 2022 roku. Do 13 lipca (do godz. 15:00) uczniowie muszą uzupełnić w systemie elektronicznym informacje dotyczące: 

  • wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej - kopię/skan świadectwa ukończenia szkoły podstawowej, w tym wpisanie w system elektronicznej rekrutacji ocen ze świadectwa
  • wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej - kopię/skan zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty, w tym wpisanie w system elektronicznej rekrutacji wyników z egzaminu ósmoklasisty.

Komisja rekrutacyjna ogłosi listy zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych osób 20 lipca. Następnie od 21 do 28 lipca (do godz. 15.00), kandydaci zakwalifikowani do wybranych przez siebie szkół będą musieli potwierdzić chęć rozpoczęcia nauki, poprzez złożenie oryginałów wymaganych dokumentów (oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu). Listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych zostaną podane 29 lipca, do godz. 14:00.

Do tegorocznego egzaminu ósmoklasisty przystąpiło 57 076 uczniów z województwa śląskiego, w tym 745 z Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego bieżącego roku. W tym roku w Śląskiem egzaminy ósmoklasisty zorganizowało 1315 szkół ponadpodstawowych. W Tychach było to ponad 1500 uczniów publicznych szkół podstawowych (w tym 7 uczniów z Ukrainy).

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.