22 lipca 2010 10:33

Tyskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego zaprasza na otwarcie jednego z najnowocześniejszych placów zabaw w Polsce, które odbędzie się w najbliższą niedzielę, 25 lipca, o godz. 15.30. Plac zabaw, który mieści się na Osiedlu Balbina (dojazd od ulicy Budowlanych), powstał za łączną kwotę 786 tys złotych, w całości został sfinansowany ze środków TBS w Tychach.

Innowacyjność tego placu zabaw wynika z jego organizacji i wyposażenia. Plac został podzielony na dwie części – jedna przeznaczona dla młodszych dzieci, z huśtawkami, bujakami i piaskownicą i druga, dla dzieci starszych, wyposażona w urządzenia wymagające większej sprawności, nie tylko fizycznej. Urządzenia zaprojektowano w ten sposób, aby dzieci podczas zabawy mogły się jednocześnie uczyć, poznając np. podstawowe prawa fizyki, jak działanie siły grawitacji, czy siły odśrodkowej. Jednym z największych urządzeń na placu jest zestaw wspinaczkowy przypominający wstęgę Möbiusa (na jednym ze zdjęć) - powierzchnię, powstałą poprzez skręcenie wstęgi o 180 stopni, a następnie sklejenie jej końcami.

Dla dzieci organizatorzy przygotowali rozgrywki sportowe i gry drużynowe. Będzie też coś dla starszych – bieg ulicami osiedla przeznaczony dla młodzieży i dorosłych. Każdy z uczestników będzie mógł wybrać dystans; sześć, trzy lub jeden kilometr. Najlepsi biegacze otrzymają dyplomy i medale. Start biegu i zapisy: na rogu ulic Bacha i Brzechwy.

Patronką placu, na którym powstał plac zabaw, jest skrzypaczka i kompozytorka Grażyna Bacewicz. Zatem podczas otwarcia nie może zabraknąć muzyki. W programie imprezy zaplanowano występ uczniów tyskiej szkoły muzycznej Suzuki, którzy wykonają utwory Grażyny Bacewicz i Fryderyka Chopina. Będzie też przeznaczony dla dzieci konkurs wiedzy o Grażynie Bacewicz. Jak zapewniają organizatorzy, aby pomyślnie przejść przez przygotowane pytania wystarczy zapoznać się z podstawowymi informacjami o kompozytorce.

Poniżej kilka zdjęć prezentujących powstały plac zabaw.
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.