27 czerwca 2022 8:12

W pierwszy wakacyjny weekend w Tychach i Pszczynie odbywały się II Zawody Balonowe o Puchar Marszałka Województwa Śląskiego „In The Silesian Sky“ w Tychach. Wydarzenie odbywało się w ramach obchodów 100-lecia Powstań Śląskich oraz powrotu części Górnego Śląska do Polski.

W zawodach wzięło udział 20 załóg, które wystartowały w pięciu konkurencjach. Cztery z nich odbyły się w Pszczynie, jedna w Tychach. 

Trzykrotnie na najwyższym stopniu podium w zakończonych zawodach balonowych stanął aktualny wicemistrz Polski Tomasz Filus, reprezentujący Wrocławski Klub Balonowy. On też został najlepszym zawodnikiem niedzielnych zawodów. Na drugim miejscu całej rywalizacji znalazł się Kacper Pudło z Mościc, trzeci był Litwin Vitas Kerdokas z Wilna. 

Gala wręczenia nagród odbyła się przed tyską Mediateką. Nagrody zwycięzcom wręczyli: Andrzej Dziuba - prezydenta Tychów i Dariusz Skrobol - burmistrz Pszczyny oraz fundator nagród - Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski. 

- To już druga edycja tych zawodów, które powoli stają się stałym punktem kalendarza wydarzeń upamiętniających Powstania Śląskie. Bardzo się cieszę, że samorządy miasta Tychy, pan prezydent Andrzej Dziuba i Pszczyny, pan burmistrz Dariusz Skrobol przyjęli zaproszenie do współpracy. Chcieliśmy w ten dość oryginalny sposób nie tylko uczcić powrót Śląska do Macierzy, ale także stworzyć wydarzenie służące integracji lokalnej społeczności. I tak też się stało, frekwencja jest naprawdę spora, pogoda dopisała – podkreślił marszałek województwa Jakub Chełstowski.

- W sposób nietuzinkowy, bardzo oryginalny świętujemy powrót części Górnego Śląska do Macierzy, przy czym sama impreza ma ogromny wymiar integracyjny. To rzeczywiście bardzo atrakcyjne widowisko, którego nie zobaczymy na co dzień – mówił prezydent Tychów Andrzej Dziuba.

Organizatorem zawodów był Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Instytucja Kultury Ars Cameralis, przy wsparciu miast - Tychów oraz Pszczyny. Partnerem wydarzenia był Skywalkers Balloon Club.

fot. Kamil Peszat

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.