23 czerwca 2022 15:10

Dziś (23 czerwca) w tyskiej Mediatece odbył się jubileusz 10-lecia miejskiego programu Aktywni 60 Plus. Była okazja do podsumowania ostatnich lat programu, wysłuchania wykładów, a także spotkania z wyjątkowymi seniorkami i seniorami oraz poznania ich niezwykłych pasji.

- Seniorzy to bardzo ważna i coraz większa grupa mieszkańców naszego miasta. Tyski program Aktywni 60 plus umożliwia im rozwijanie talentów i zainteresowań oraz włącza osoby starsze zagrożone wykluczeniem w życie tyskiej społeczności - mówił w tyskiej Mediatece Maciej Gramatyka, Zastępca Prezydenta ds. Społecznych.

Tychy to pierwsze miasto w województwie śląskim, które wprowadziło taki program. Podmiotami zaangażowanymi w inicjatywę są instytucje miejskie t.j. : Miejskie Centrum Kultury, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Teatr Mały, Muzeum Miejskie, Wodny Park Tychy oraz przedsiębiorstwa prywatne.  

Jubileusz w Mediatece

Uczestnicy jubileuszowego wydarzenia mieli okazję wysłuchać wykładu dr Moniki Mularskiej-Kucharek pt. "Doceniać mądrość czasu" oraz prelekcji dr Joanny Zabłockiej-Skorek poświęconej filmom dla seniorów. Była także okazja do spotkania wyjątkowych seniorów - osób, które poprzez swój aktywny styl życia stają się inspiracją dla innych.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się:

Hanna Piekarska - 70-letnia blogerka, stylistka, modelka, felietonistka, wolontariuszka i ambasadorka Głosu Seniora. Aktorka-statystka w wielu serialach i reklamach. A wszystko to zaczęła realizować dopiero… na emeryturze. Skutecznie aktywizuje seniorów, pomagając im zmieniać swoje życie na lepsze. Uwielbia modę i temu poświęca najwięcej czasu, organizując pokazy od 8 lat. Występuje w reklamach, teledyskach, filmach, radiu i telewizji. Dba o formę fizyczną, często bywa w teatrze, na koncertach, pisze wiersze, zajmuje się ogródkiem. Kocha życie, inspirując innych do działania.

Iwona Węcławowicz - znana na Instagramie jako @FIT_IVI_ udowadnia swoją aktywnością, że wiek to tylko liczba. Swoją przemianę zaczęła po przebyciu skomplikowanych operacji. Świetnej formy uzyskanej dzięki aktywności fizycznej i rehabilitacji ruchowej zazdroszczą jej dziś nawet dwudziestolatkowie. W Internecie motywuje miliony Polaków do zmiany życia na lepsze. Treningi na siłowni, kickboxing, jazda na rowerze to jej codzienność. Latała w tunelu aerodynamicznym, jeździła gokartem, skakała na trampolinach. Z utratą nadprogramowych kilogramów i zwiększeniem kontroli swojego ciała przyszła chęć na przełamywanie kolejnych barier - obecnie planuje skok ze spadochronem.

Wojciech Węcławowicz - jedna z najbardziej inspirujących postaci, jakie w ostatnich latach można było poznać w social mediach. Udowodnił, że nigdy nie jest za późno na radykalne zmiany w życiu. W 2018 roku ze względu na pogarszające się samopoczucie zaczął swoją metamorfozę, którą na YouTube obejrzało już prawie 8 milionów ludzi z całego świata. Poprawa zdrowia i redukcja masy ciała zachęciły go do osiągnięcia kolejnego celu - udziału w mistrzostwach świata w lekkoatletyce i zdobycia srebrnego medalu w pięcioboju. W 2021 roku był najstarszym uczestnikiem polskiej edycji programu „Taniec z Gwiazdami”. W sieci jako Fit Oldboy motywuje do aktywności fizycznej, a na YouTube jako Hyperactive Boys z synem pokazuje, jak wspólnie czerpać radość z ruchu.

Ważnym punktem jubileuszowego wydarzenia był pokaz mody w wykonaniu tyskich seniorek i seniorów. Kolekcję ubrań dostarczyła firma Vitesi. Na zakończenie uczestnicy wydarzenia wysłuchali koncertu duetu Queens of Violin.

Serdeczne podziękowania dla Pączkarni "Polukrowane" za przekazanie pączków jako słodkiego poczęstunku oraz firmie HOLIA Hair & Skin Therapy-Trychologia Kosmetologia za przekazanie voucherów na zabiegi kosmetyczne dla uczestników Jubileuszu programu "aktywni 60 plus".

fot. Piotr Podsiadły

Strona programu Aktywni 60 plus>> 

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.