2 czerwca 2022 9:45

Trwa kampania zachęcająca do przystąpienia do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Rekruci mogą zyskać m.in. wynagrodzenie zasadnicze od 4650 zł, pierwszeństwo w naborze do zawodowej służby czy pierwszeństwo zatrudnienia na wybranych stanowiskach w administracji publicznej.

Jeśli nie pełniłeś wcześniej służby wojskowej możesz odbyć przeszkolenie wojskowe i w przyszłości zasilić rezerwy albo wstąpić do armii zawodowej.

Musisz spełnić następujące wymagania:

– wiek minimum 18 lat

– polskie obywatelstwo

– nieposzlakowana opinia

– niekaralność za przestępstwo umyślne

– wykształcenie co najmniej podstawowe.

– zdolność fizyczna i psychiczna do pełnienia służby wojskowej (ustalana po złożeniu wniosku w Wojskowym Centrum Rekrutacji)

Jak złożyć wniosek?

Wejdź na portal rekrutacyjny www.zostańżołnierzem.pl i podaj niezbędne dane. Przedstawiciel właściwego terytorialnie Wojskowego Centrum Rekrutacji skontaktuje się z Tobą i poinformuje Cię o terminie spotkania oraz poprowadzi przez cały proces rekrutacji, który potrwa zaledwie kilka dni.

Wniosek o powołanie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej możesz złożyć również złożyć sam w dowolnym Wojskowym Centrum Rekrutacji w całej Polsce (jest ich 86). Wniosek możesz pobrać ze strony ww. Wojskowych Centrów Rekrutacji i wypełnić go sam w domu lub zrobić to na miejscu z pomocą rekrutera podczas wizyty w Wojskowym Centrum Rekrutacji.

Wojskowe Centrum Rekrutacji w Tychach

ul. Cyganerii 51

Co dalej?

Rekruter umówi Cię na badania psychologiczne. Jeśli pomyślnie przejdziesz rozmowę z psychologiem oraz badania lekarskie (tylko w przypadku gdy nie masz nadanej kategorii zdolności do służby wojskowej podczas kwalifikacji wojskowej) otrzymasz decyzję o powołaniu na szkolenie w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej do wybranej jednostki wojskowej w dogodnym dla Ciebie terminie. Ww. szkolenia w 2022 roku są organizowane co miesiąc począwszy od czerwca w różnych jednostkach wojskowych w całym kraju.

Stawiennictwo na szkolenie i jego przebieg.

Gdy nadejdzie termin Twojego szkolenia, stawiasz się w jednostce wojskowej określonej w ww. decyzji o powołaniu do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Musisz pamiętać, aby zabrać ze sobą dokumenty, ww. decyzję o powołaniu do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej oraz kilka innych rzeczy, o których zostaniesz wcześniej poinformowany przez rekrutera z Wojskowego Centrum Rekrutacji.

Co mnie czeka?

W trakcie odbywania Twojej dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej przejdziesz 2 etapy szkolenia:

Pierwszy etap to 28 – dniowe szkolenie podstawowe w jednostce wojskowej do której się stawisz. Zakończysz je uroczystą przysięgą wojskową w obecności sztandaru wojskowego, ale także Twoich najbliższych.

Drugi etap to 11 miesięcy szkolenia specjalistycznego w jednostce wojskowej, którą sam sobie wybierzesz. Przed przysięgą skontaktuje się z Tobę ponownie rekruter z Wojskowego Centrum Rekrutacji i wspólnie ustalicie dalsze miejsce kontunuowania przez Ciebie dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, w zależności od Twoich preferencji wojskowych i specjalności wojskowych (np. czołgista, saper, nurek itd.). Szkolenie specjalistyczne  połączone jest z wykonywaniem obowiązków na stanowisku służbowym w wybranej jednostce wojskowej. Zostajesz tam przygotowany do służby wojskowej w specjalności wojskowej, którą sobie wybrałeś. Będziesz mógł uczyć się „żołnierskiego rzemiosła” od starszych żołnierzy, a także skorzystać z pakietu kursów (szkoleń) doskonalących.

Jeśli podczas drugiego etapu szkolenia wykażesz się dużą determinacją i wysokim wynikami w szkoleniu możesz zostać żołnierzem zawodowym wcześniej, np. po 5 miesiącach szkolenia.

Jeśli służba zawodowa nie jest Twoim celem, po odbyciu 11 miesięcznego szkolenia specjalistycznego możesz zasilić szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej lub Aktywnej Rezerwy – jeśli chcesz pracować na rynku cywilnym, ale nie chcesz tracić kontaktu z wojskiem lub Pasywnej Rezerwy, jeśli stwierdzisz, że to przeszkolenie Ci wystarczy i chcesz rozstać się z wojskiem.

Co zyskujesz jako żołnierz zasadniczej dobrowolnej służby wojskowej?

  • wynagrodzenie w okresie szkolenia w wysokości 4560 zł brutto;
  • zakwaterowanie i wyżywienie (Uwaga! Kandydat posiada wybór, nie ma konieczności skoszarowania, można zamieszkiwać poza jednostką).
  • prawo do urlopu wypoczynkowego - łącznie 30 dni;
  • pierwszeństwo w naborze do zawodowej służby wojskowej;
  • pierwszeństwo zatrudnienia w administracji publicznej (po spełnieniu wymogów określonych dla danego stanowiska)

Dobrowolną zasadniczą służbę wojskową można przerwać w każdym dowolnym momencie.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.