14 lipca 2010 12:01

W Tychach zmierzono po raz kolejny liczbę osób korzystających ze ścieżek rowerowych. W okresie od 01 kwietnia 2009 roku do 13 lipca 2010r., tylko po trasach rowerowych, w których są zainstalowane liczniki, przejechało łącznie ponad 131 tys rowerzystów.

Największe natężenie ruchu rowerowego na badanych ścieżkach następowało w okresie wiosennym (maj 2009r. i czerwiec 2010r. – ponad 17 tys rowerzystów, w każdym z podanych miesięcy) oraz letnim ( lipiec i sierpień 2009r. – łącznie blisko 40 tys rowerzystów). Pasjonatów jazd rowerowych nie brakuje także jesienią i zimą, bo liczniki wskazały, że na ścieżkach, na których są zainstalowane, od listopada 2009r. do marca 2010r. łącznie przejechało prawie 12 tys rowerzystów.

Tychy są jednym z niewielu miast przyjaznych rowerzystom, które zainwestowały w budowę ścieżek rowerowych. Do końca 2009 roku w Tychach istniało około 45 km tras rowerowych. Do końca tego roku, dzięki realizowanej obecnie inwestycji budowy i modernizacji tras rowerowych ich długość wydłuży się do blisko 120 km. Realizowany system ścieżek rowerowych nie tylko umożliwi przejazd rowerem przez Tychy, ale także wyjazd do miast sąsiednich. Na realizację tegorocznej inwestycji Tychy pozyskały około 1 mln. złotych dotacji, z własnego budżetu wydatkowane zostało około 1,7 tys złotych.

Zdaniem prezydenta Tychów, Andrzeja Dziuby, realizowana obecnie inwestycja, to wymóg dla młodego i rozwijającego się miasta, jakim są Tychy. W wielu miastach na świecie ludzie przemieszczają się rowerami nie tylko w celach rekreacyjnych, ale traktują rower, jako codzienny środek komunikacji, dojeżdżając nim także np. do pracy. Tychy od lat inwestują zarówno w rozwiązania ekologiczne, jak i infrastrukturę sportową. Trudno nie odnieść wrażenia, że jazda rowerem nie tylko jest pożądana dla zdrowia, ale też niezwykle ekologiczna dla otoczenia – twierdzi Andrzej Dziuba. I dodaje, że trudno oczekiwać od mieszkańców zmiany postaw co do sposobów komunikacji, jeśli nie stworzy się dla nich odpowiednich warunków, w tym przypadku bezpiecznych i umożliwiających przejazd przez miasto ścieżek rowerowych.
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.