18 maja 2022 13:32

Teatr Mały w Tychach pozyskał aż pięć dotacji na spektakle i projekty artystyczne w sezonie artystycznym 2021/22 o łącznej kwocie 187 240, 00 zł.

 

Wśród nich dofinansowanie na realizację projektu "DZIECINIEC TEATRALNY. Teatr nie stoi, się dzieje" w ramach programu Kultura - Interwencje z Narodowego Centrum Kultury na kwotę 16 000, 00 zł. Celem projektu jest stworzenie przestrzeni do wspólnego, twórczego spędzania wakacji.

- W każdą niedzielę lipca i sierpnia, będzie można uczestniczyć w warsztatach twórczych sięgających po całą paletę środków i form teatralnych. W ten sposób poprzez kreatywne działania chcemy ukazać teatr jako dynamiczną przestrzeń, która właśnie się dzieje, nie stoi. Spotkania warsztatowe prowadzić będą doświadczeni artyści-pedagodzy, oraz edukatorzy teatralni. Tak jak w poprzednim roku projekt kierujemy do całych rodzin. Udział w nich będzie bezpłatny - zapewnia Joanna Piwowar - Antosiewicz, edukatorka Teatru Małego. 

W czasie wakacji, dzięki dotacji z programu "Lato w teatrze" na kwotę 29 240, 00 zł, zrealizowany zostanie również projekt "JEZIORO WRAŻEŃ!", który zakłada integrację artystyczną rodzin polskich oraz ukraińskich. I jak mówi pomysłodawczyni i koordynatorka projektu Joanna Piwowar - Antosiewicz:  - Otrzymanie pełnej dotacji w ramach programu Lato w Teatrze to dla nas ogromne wyróżnienie. Spływają do nas gratulacje z wielu stron, co tylko podkreśla prestiż tego programu. Głównym założeniem realizacji tego zadania, będzie podjęcie działań edukacyjno-teatralnych na przestrzeni styku miasta i przyrody. Warsztaty i spotkania z uczestnikami będą się odbywać zarówno w teatrze, jak i przy tyskim jeziorze „Paprocany", wprowadzając pewien walor nieformalnych spotkań, poza instytucjami, co może usprawnić dodatkowo proces integracji twórczej. Uczestnicy będą wspólnie tworzyć opowieści o jeziorze, a także rejestrować nagrania jego sonosfery. Na tej podstawie powstanie widowisko interdyscyplinarne, które zaprezentujemy mieszkańcom 17 lipca.

I na tym nie koniec. Wśród projektów, które otrzymały dofinansowanie jest również "Wyspa mojej siostry - rodzinny integracyjny projekt artystyczny" wsparty kwotą 21 000,00 zł z programu "Kultura dostępna". 

- Ogromnie nas cieszy, że uda nam się zrealizować projekt artystyczny, który od początku do końca wpisuje się w idee sztuki włączającej, skierowanej i realizowanej ze wszystkimi osobami, bez względu na stopień ich sprawności. Cały projekt (inkluzywne warsztaty rodzinne, praca twórcza nad spektaklem) będzie miał charakter procesu grupowego i będzie nawiązywał do książki Katarzyny Ryrych „Wyspa mojej siostry". Zwieńczeniem naszych działań będzie premiera spektaklu 3 grudnia 2022 w Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami - mówi autorka projektu Joanna Piwowar - Antosiewicz.

Nowy sezon artystyczny w Teatrze Małym zainaugurowany zostanie projektem wspartym przez program "Ballady i romanse" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z którego Teatr Mały uzyskał dotację na kwotę 26 000,00 zł. Celem programu jest przypomnienie znaczenia pierwszego wydania Mickiewiczowskich „Ballad i romansów" poprzez współczesne działania artystyczne, inspirowane tą publikacją oraz ukazanie jej wpływu na rozwój idei romantycznej w Polsce i Europie. W Teatrze Małym będą interpretowame teksty ballad bazujące na dwóch obszarach: rytmice i dźwięku.   - Istotą projektu jest realizacja wybranych ballad w formie słuchowiska teatralnego, realizowanego na scenie Teatru, przed zgromadzoną na widowni publicznością. Widzowie usłyszą i zobaczą nie tylko prezentacje sceniczne klasyki literatury romantycznej, ale także sposoby wytwarzania dźwięku ilustrującego poszczególne partie tekstu. Za reżyserię tego interdyscyllinarnego widowiska odpowiadał będzie etatowy reżyser Teatru Polskiego Radia Adam Wojtyszko. Finał projektu będzie emitowany na żywo również za pośrednictwem streamu na kanale YouTube. Produkcja ta ma na celu ukazać, głównie młodzieży, mnogość środków wyrazu jakimi dysponuje współczesny teatr - mówi pomysłodawca projektu Paweł Drzewiecki.

Natomiast 48. Tyskie Spotkania Teatralne, które odbędą się w listopadzie 2022 roku, dofinansowane będą kwotą 95 000,00 zł z programu "Teatr" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jak czytamy w uzasadnieniu "celem programu jest wspieranie najwartościowszych zjawisk i trendów we współczesnym teatrze".  

- Tegoroczny festiwal programowany jest wokół relacji KOBIETA – MĘŻCZYZNA. Cieszę się, że eksperci Ministerstwa Kultury docenili nową formułę wydarzenia, zakładającą edycje tematyczne, w ramach których prezentowane będą przedstawienia w wykonaniu najwybitniejszych aktorów scen polskich oraz najistotniejsze produkcje teatru niezależnego  - dodaje Paweł Drzewiecki, kurator Tyskich Spotkań Teatralnych.

Co istotne, uzyskane przez Teatr Mały w Tychach środki finansowe, dają możliwość realizacji nowych działań artystycznych oraz rozbudowania programowo wydarzeń cyklicznych. Wszystko to dzięki budżetowemu wsparciu zapewnionemu przez Miasto Tychy, któremu Teatr podlega.

- Stabilny budżet zapewniony przez miasto, daje szansę na realizację twórczych działań artystycznych. Jestem niezmiernie wdzięczny władzom miasta nie tylko za zapewnienie środków na bieżącą działalność Teatru, ale także za dodatkowe środki na realizację zadań nieplanowanych wcześniej w budżecie naszej instytucji. Środki te zostaną przeznaczone na wkład własny Teatru, do realizacji wspomnianych wcześniej inicjatyw. Bez tego wsparcia, realizacja opisanych projektów nie byłaby możliwa - pointuje Paweł Drzewiecki, Dyrektor Teatru Małego w Tychach.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.