8 lipca 2010 15:45

Dziś, w Urzędzie Miasta Tychy odbyła się konferencja „Zagrożenia powodziowe w Tychach 8 lipiec 2010 rok” zorganizowana przez Wydział Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności, Spraw Obronnych i Pion Ochrony.

 

- Powodem do zorganizowania konferencji były wydarzenia w maju i czerwcu tego roku, kiedy Polskę nawiedziła powódź. Tychy były miastem, które nie odczuły skutków powodzi w tak dużym stopniu jak Bieruń, Bojszowy czy Chełm Śląski. Jednak po każdym takim wydarzeniu powinniśmy wyciągnąć wnioski, podsumować kroki miasta, znaleźć słabe strony i spróbować podjąć działania, które pomogą nam w przyszłości lepiej walczyć z żywiołem – mówił podczas otwarcia konferencji prezydent Andrzej Dziuba.

Jak podkreślił prezydent, miasto już wcześniej, bo po 1997 roku podjęło działania, które sprawiły, że żywioł nie poczynił takich strat jak 13 lat temu i pozwolił na sprawniejsze usuwanie skutków powodzi.

- Dlatego warto organizować tego typu spotkania, dyskutować, wyciągać wnioski – dodał prezydent.

Moderator konferencji, płk. Czesław Oskierko, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności, Spraw Obronnych i Pionu Ochrony Urzędu Miasta, podkreślił również, że głównym celem dzisiejszej konferencji jest dokonanie oceny zagrożeń powodziowych w Tychach zarówno na podstawie doświadczeń zdobytych w 1997 jak i w 2010 roku.

- Spraw, które powinniśmy omówić jest znacznie więcej, jednak dziś omówimy te najważniejsze, które pomogą wypracować wnioski i kierunki działania zapewniające poprawę bezpieczeństwa i minimalizację skutków powodzi w przyszłości – mówił płk. Oskierko.

 

Konferencje podzielono na trzy sesje plenarne:
 

I - Ocena zagrożenia powodziowego w Tychach

II - Ocena zagrożeń infrastruktury komunalnej, drogowej oraz innych obiektów położonych w potencjalnych strefach zalewowych miasta Tychy

III - Kierunki działania oraz przykłady niezbędnych przedsięwzięć mogących zapewnić poprawę bezpieczeństwa i minimalizację skutków powodzi w przyszłości.
 
W ramach sesji zabrali głos przedstawiciele jednostek organizacyjnych związanych z ograniczeniami skutków powodzi w skali lokalnej: pracownicy Wydziału Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności, Spraw Obronnych i Pionu Ochrony, naczelnicy Wydziału Realizacji Inwestycji, Architektury, Geodezji, Rolnictwa, przedstawiciele Regionalnego Centrum Gospodarki Wodnej, Regionalnego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów, Straży Miejskiej, Komendny Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, Komendy Miejskiej Policji, Pracowni Planowania Przestrzennego, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach, Śląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, MPGOiEO „Master”, a także Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tychach, Powiatowy Inspektor Budowlany, Asystent Prezydenta Miasta ds. Rewitalizacji Paprocan, Radny Jerzy Sienicki.
 
Alicja Beczała, naczelnik Wydziału Geodezji podkreśliła, że Urząd Miasta uzupełnił dane na mapie internetowej (w Systemie Informacji o Terenie) dzięki czemu, każdy, będzie mógł sprawdzić, które tereny w mieście są szczególnie narażone na zalania w razie ewentualnej powodzi.
 
Mapa dostępna jest w zakładce Nasze miasto/ Plan miasta.
 
 
Na zakończenie konferencji prezydent podziękował wszystkim uczestnikom konferencji i wręczył specjalne podziękowania dla instytucji i firm, dzięki które brały udział w działaniach ratowniczych na terenie Tychów podczas tegorocznej powodzi.
Podziękowania otrzymały: RCGW, RPWiK, MOPS, MOSiR, MZUiM, Straż Miejska, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej, ZHP, Asystent ds. Rewitalizacji Paprocan oraz firmy Hydrobudowa Polska S.A., KEM – Tyskie Drogi Sp. z o.o., Zakład Ogólnobudowlany „Hydrobiel” Stefan Bielawski, Przedsiębiorstwo Projektowania i Wykonawstwa Instalacji Sanitarnych, Wod.-Kan., C.O., Gaz. oraz Przewiertów.

 
 
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.