26 kwietnia 2022 12:08

Od 26 kwietnia do 1 maja na Stadionie Zimowym w Tychach będą rozgrywane Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie Dywizji IB. Mecze zobaczą także uczniowie z 10 tyskich szkół (7 szkół podstawowych oraz 3 szkoły ponadpodstawowe).

Ponad 300 osób, które zgłosiły się u dyrektorów tyskich placówek oświatowych, otrzyma darmowe wejściówki od organizatorów turnieju.

Reprezentacja Polski zmierzy się kolejno z Estonią, Ukrainą, Serbią i Japonią. Biało- Czerwoni wygrywali z każdym z tych rywali.

– Na pewno z bardzo dobrej strony będzie chciała pokazać się Ukraina. Oni będą mocno zmotywowani – ocenia Krystian Dziubiński, kapitan hokejowej reprezentacji Polski. - Ze względu na zbrojną napaść Rosji, reprezentacja naszych wschodnich sąsiadów przygotowywała się do turnieju na Węgrzech. Tylko jeden cel – Mamy jeden cel, awans na zaplecze Elity. W rankingu światowym jesteśmy sklasyfikowani najwyżej ze wszystkich drużyn biorących udział w turnieju, gramy u siebie, a nasi zawodnicy, począwszy od bramkarza Johna Murray’a, a skończywszy na napastnikach Grzegorzu Pasiucie i Krystianie Dziubińskim, prezentują wysoką jakość – zaznacza Robert Kalaber, selekcjoner reprezentacji Polski.

– Liczymy, że kibice w Tychach będą naszym szóstym zawodnikiem i stworzą atmosferę godną turnieju mistrzowskiego. Zrobimy wszystko, aby fani byli zadowoleni nie tylko z naszych zwycięstw, ale również atrakcyjnej gry – obiecuje selekcjoner. Ostatnie Mistrzostwa Świata Dywizji IB odbyły się w 2019 roku. Polacy zajęli wtedy drugie miejsce.

W latach 2020 i 2021 turnieje były przekładane z powodu pandemii. – Bardzo długo czekaliśmy na ten turniej i mamy nadzieję, że kibice w Polsce też są spragnieni mistrzostw – mówi Krystian Dziubiński.

Polacy coraz silniejsi W Tychach odbędzie się zatem najważniejszy hokejowy turniej z udziałem Biało Czerwonych ostatnich lat.

– W poprzednim tygodniu w Katowicach emocjonowaliśmy się występem naszej kobiecej reprezentacji, która osiągnęła historyczny sukces. Podopieczne Zbigniewa Wróbla zdobyły srebrny medal w Mistrzostwach Świata Kobiet Dywizji IB. Teraz pora na męską reprezentację, która jest coraz silniejsza. W poprzednim roku w turnieju kwalifikacyjnym do Igrzysk Olimpijskich nasz zespół pokonał bardzo mocną Białoruś. Polacy wygrali Turniej o Puchar Trójmorza oraz Baltic Challenge Cup, a w EIHC Christmas Cup zajęli drugie miejsce – wylicza Mirosław Minkina, prezes Polskiego Związku Hokeja na Lodzie.

Na Śląsku kochają hokej

Województwo śląskie jest kolebką hokeja na lodzie w Polsce – miejscem, z którym nierozerwalnie związały się utytułowane drużyny hokejowe, ich legendy i kibice. Dotychczas, imprezy tej rangi gościł katowicki Spodek, ale tym razem po raz pierwszy w historii seniorskie Mistrzostwa Świata odbędą się na Stadionie Zimowym w Tychach.

– Każde wydarzenie związane z hokejem budzi zainteresowanie tyskich kibiców, dlatego jestem pewien, że przed nami wiele sportowych emocji. Zapraszam na Stadion Zimowy – mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

– Hokej od zawsze był w Katowicach i na Śląsku dyscypliną szczególnie ważną. Jako miasto wielokrotnie byliśmy gospodarzami najważniejszych wydarzeń w  świecie hokeja i tak też miało być w roku 2020 i 2021. Panujące wówczas obostrzenia uniemożliwiły nam organizację tego i wielu innych wydarzeń. Cieszę się, że udało się utrzymać Mistrzostwa na Śląsku i spotykamy się dzisiaj w Tychach – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Życzę wszystkim kibicom, by nadchodzące rozgrywki dostarczyły wielu pozytywnych emocji oraz aby turniej ten był dla reprezentacji Polski równie udany, jak sezon hokejowy dla katowickiej GieKSy, Mistrza Polski – dodaje prezydent Katowic.

– Śląskie stawia na sport, wspiera go i promuje, a sportowa rywalizacja jest nie tylko doskonałą rozrywką, ale także inspiracją dla młodych ludzi i sposobem na aktywne życie. Wierzę, że Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie Mężczyzn Dywizji IB zakończą się sukcesem reprezentacji Polski i dostarczą nam wielu sportowych wrażeń – podsumowuje Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Do zobaczenia w TVP Sport i na żywo

Mecze Polaków pokaże na żywo TVP Sport, z kolei bilety na wszystkie spotkania są  do kupienia na platformie eBilet.pl.

Bilety na pojedyncze mecze Mistrzostw są w cenie od 49 zł. Z kolei ceny karnetów na wszystkie mecze Polaków zaczynają się od 147 zł.

Terminarz Turnieju Mistrzostw Świata w Hokeju na Lodzie Dywizji IB Stadion Zimowy, Tychy, ul. de Gaulle’a 2

Wtorek, 26 kwietnia

Serbia – Japonia, godz. 16:30

Polska – Estonia, godz. 20:00 

Środa, 27 kwietnia

Ukraina Serbia, godz. 16:30

Czwartek, 28 kwietnia

Japonia – Estonia, godz. 16:30 Ukraina – Polska, godz. 20:00

Piątek, 29 kwietnia

Serbia – Polska, godz. 20:00

Sobota, 30 kwietnia

Japonia – Ukraina, godz. 16:30

Estonia – Serbia, godz. 20:00

Niedziela, 1 maja

Polska – Japonia, godz. 16:30

Estonia – Ukraina, godz. 20:00

Mecze Polaków pokaże TVP Sport, z kolei bilety na wszystkie spotkania są do kupienia na platformie eBilet.pl.

 

fot. Piotr Podsiadły

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.