13 kwietnia 2022 14:03

Tyskie Centrum Wolontariatu prowadzone przez fundację Internationaler Bund Polska od 1 marca prowadzi na placu św. Anny 4 punkt przyjmowania i wydawania pomocy rzeczowej dla uchodźców wojennych z Ukrainy. Od tego czasu wydano 126 000 artykułów w 8600 paczkach.

- W punkcie dostępne są ubrania, żywność, pościel, chemia, kosmetyki, artykuły dla dzieci w tym zabawki. Od początku funkcjonowania wydano ok 126 000 artykułów w 8600 paczkach. W punkcie pracuje dwóch pracowników Fundacji, jednak jego fukcjonowanie jest możliwe dzięki pracy wolontariuszy. Najwytrwalsi przychodzą codziennie – mówi Szymon Kania z fundacji Internationaler Bund Polska - Przez cały okres funkcjonowania Punktu przewinęło się 250 wolontariuszy. Wolontariusze są w różnym wieku – uczniowie, osoby pracujące, seniorzy. 75 procent wolontariuszy to kobiety.

Od początku akcji do Tyskiego Centrum Wolontariatu zgłosiło się 415 tyszan oferując wszelkiego rodzaju pomoc: mieszkania dla uchodźców, pracę wolontarystyczną, transport, tłumaczenia, wsparcie psychologiczne i medyczne. Dzięki temu powstała baza danych z której mogły korzystać inne podmioty zaangażowane we wsparcie uchodźców – Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Miasta, Międzynarodowe Centrum Pomocy Psychologicznej prowadzące punkt kontaktowy dla Ukraińców na pl. św. Anny 2.

Całość produktów wydanych w Punkcie zebrana została w ramach zbiórki publicznej prowadzonej przez Fundację. Zostały one przekazane przez mieszkańców Tychów. Docierały do nas również dary od mieszkańców innych krajów (Holandii, Szwecji, Włoch, Irlandii, Francji, USA, Wielkiej Brytanii), firm oraz instytucji, parafii. Prowadzona była zbiórka w tyskich sklepach i sieciach handlowych. Zbiórki prowadzone były w szkołach i przedszkolach. Dary przekazały nawet pielęgniarki ze szpitala św. Mary w Richmond, USA. Akcję wsparli również członkowie Młodzieżowej Rady Miasta Tychy, którzy udzielali zarówno pomocy rzeczowej jak i aktywnie działali w ramach wolontariatu. Ważnym partnerem była niemiecka organizacja pozarządowa Internationaler Bund, która przekazała kilka tirów wsparcia rzeczowego.

- Fukcjonowanie Punktu było możliwe dzięki nieodpłatnemu przekazaniu pomieszczeń na pl. Św. Anny 4 oraz wsparciu pracowników Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Miasta Tychy. Wiele wydarzyło się dobrego, dzięki czemu ci doświadczeni wojną ludzie znaleźli dużo zrozumienia wśród zwykłych tyszan. Już pierwszego dnia stali się częścią lokalnej społeczności i mamy nadzieję, że to nie zniknie i zostanie podtrzymane - mówi Anna Mastej koordynatorka Tyskiego Centrum Wolontariatu. 

Tyskie Centrum Wolontariatu jest współfinansowane ze środków Urzędu Miasta Tychy. 

fot. Internationaler Bund Polska 

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.