9 marca 2022 15:23

Na I p. Tyskich Hal Targowych otwarto dziś specjalny punkt wydawania żywności i produktów osobom przybywającym do Tychów z Ukrainy. Urząd Miasta chce pomóc osobom, które uciekły z ojczyzny uciekając przed wojną. Punkt będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 13.00 - 17.00.

Kawa, herbata, makron, konserwy, słodycze, chleb, szampony, pasty do zębów, proszki do prania, pampersy – to tylko przykłady produktów, jakie można otrzymać w punkcie. Walutą jest tylko słowo „dziękuję”, ale trzeba przestrzegać pewnych zasad.  

- Z punktu mogą korzystać osoby, które przekroczyły granicę Polski po 24 lutego 2022 roku. Osoba, korzystająca z punktu musi okazać paszport/dokument potwierdzający przekroczenie granicy. Produkty są limitowane ze względu na liczbę członków rodziny, np. na 1 osobę z rodziny przypada 1 kg mąki, cukru, itp. Produkty danej osobie są wydawane raz na tydzień -mówi Iwona Bińkowska - naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia w Urzędzie Miasta Tychy.

Idea sklepu zrodziła się wraz z kolejnymi osobami z Ukrainy, które zaczęły przyjeżdżać do Tychów.

- Ludzie, którzy do nas trafiają często nie mają dosłownie nic – żadnych walizek z ubraniami czy pieniędzy.  Bez naszej pomocy i mieszkańców, którzy okazują im wsparcie, nie poradziliby sobie. Powstał punkt zbiórki na os. A, ale szukaliśmy też rozwiązania, by dać im namiastkę normalności, by mogli przychodzić po niezbędne rzeczy, tak jak my idziemy do sklepu. Stąd pomysł na taki specjalny punkt – mówi Maciej Gramatyka – z-ca prezydenta Tychów ds. społecznych.

Towar zapewniają tyszanie, którzy w odruchu solidarności z Ukrainą przynoszą produkty: artykuły spożywcze czy chemiczne oraz firmy, które przekazały wsparcie.

Dla osób przychodzących do punktu z dziećmi przygotowano miejsce do zabawy.

Punkt będzie działał tak długo, jak długo będzie to potrzebne.

Jednocześnie na Placu Św. Anny 4 dalej będzie działał punkt zbiórki i wydawania odzieży, żywności i środków chemicznych - od 10.00 do 18.00 siedem dni w tygodniu. Zbiórka dla Ukrainy prowadzona jest także na terenie Tyskich Hal Targowych od godziny 8.00 do 14.00 przy wejściu głównym do hali (obok serca na nakrętki). 

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.