23 lutego 2022 12:22

Już w najbliższy wtorek, 1 marca rozpocznie się zbieranie wniosków do kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego w Tychach. Pomysły i propozycje mieszkańców będzie można zgłaszać przez 3 tygodnie, aż do 21 marca.

Pierwszy Budżet Obywatelski zorganizowany został w Tychach w 2015 roku. Od tego czasu dzięki środkom z BO zrealizowano w Tychach wiele ciekawych projektów.

- Od samego początku ta forma zaangażowania mieszkańców i współdecydowania o mieście spotkała się z zainteresowaniem tyszan. W każdej edycji budżetu obywatelskiego pojawiają się projekty dotyczące najbliższego otoczenia: remontów chodników, budowy wiat śmietnikowych, miejsc parkingowych, boisk, oświetlenia, doposażenie placów zabaw, nasadzenia zieleni czy montażu małej architektury: ławek i koszy na śmieci. Mieszkańcy pamiętają również o projektach integrujących lokalne społeczności: organizacji festynów, seansów kina plenerowego, warsztatów artystycznych dla dzieci i dorosłych czy różnego rodzaju zajęć sportowych – mówi Maciej Gramatyka – z-ca prezydenta Tychów ds. społecznych.

Projekty, które zostaną zrealizowane w tym roku to m.in.:

 • Możesz kogoś uratować – montaż defibrylatorów AED w Tychach
 • Urokliwy Zakątek Wypoczynku i Rekreacji przy I LO przy ul. Korczaka 6
 • Sensoryczny zakątek przy SP nr 17 przy ul. Begonii 5
 • Akcja kastracja i sterylizacja dla psów i kotów
 • Nauka jazdy na łyżwach i rolkach z elementami hokeja
 • Montaż czujników jakości powietrza (różne lokalizacje)
 • Plac do gry w bule przy ul. Żwakowskiej
 • Tablica historyczna na Rynku
 • Łąka kwiatowa na os. C
 • Montaż luster drogowych przy al. Niepodległości
 • Mini ogród deszczowy przy ul. Darwina.

W sumie we wszystkich edycjach złożono 1 517 wniosków, z czego 1 040 trafiło do głosowania. Do tej pory mieszkańcy wybrali do realizacji 522 projekty.

Zmiany zasad

Budżet Obywatelski w Tychach co roku zmienia się i dostosowuje do potrzeb mieszkańców.

- Wprowadzony został podział osiedlowy, dzięki czemu każda z tyskich dzielnic i osiedli ma swoją pulę środków do rozdysponowania. Jest także pula ogólnomiejska, do której trafiają projekty dotyczące tyskich parków czy placówek oświatowych. Ostatnią zmianą, wprowadzoną na wniosek mieszkańców jest to, że podczas głosowania każdy mieszkaniec będzie mógł oddać 4 głosy: 2 na projekty rejonowe oraz 2 na projekty dotyczące całego miasta – mówi Iwona Bińkowska – naczelnik wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia w Urzędzie Miasta Tychy.

9 edycja

W rozpoczynającej się kolejnej edycji budżetu wnioski będą zbierane do 21 marca 2022 roku.

Dla mieszkańców, którzy nie potrzebują dodatkowych konsultacji, w Głównym Punkcie Konsultacyjnym mieszczącym się w Budynku Centrum Balbina przy ul. Barona 30 w pokoju 209 będzie wystawiona urna, do której będzie można wrzucić wypełnione formularze zgłoszeniowe projektów do BO.

Wypełnione wnioski można również przesłać pocztą (w terminie do 21 marca) liczy się data stempla pocztowego) na adres: Urząd Miasta Tychy, Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia, ul. Barona 30 pokój 209 lub drogą elektroniczną na adres kontakt@razemtychy.pl (oryginał wraz z załącznikami należy donieść w ciągu 7 dni do Głównego Punktu Konsultacyjnego).

Wnioski i dodatkowe informacje dostępne są na stronie razemtychy.pl.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.