26 stycznia 2022 12:26

Wnioski o wypłatę dodatku energetycznego złożone w tyskim magistracie po 4 stycznia 2022 r. nie będą rozpatrywane. To efekt wejścia w życie ustawy o dodatku osłonowym.

Mieszkańcy spełniający określone kryteria dochodowe mogą w ramach tego programu otrzymać od 400 do ponad 1 400 złotych dodatku. Do tej pory złożono w Tychach blisko 1300 wniosków. 

Dodatek energetyczny w oparciu o ustawę z 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne: przysługuje odbiorcy, któremu przyznano dodatek mieszkaniowy i która jest stroną umowy kompleksowej lub umowy sprzedaży energii elektrycznej zawartej z przedsiębiorstwem energetycznym oraz zamieszkuje w miejscu dostarczania energii elektrycznej.

W 2021 roku do Urzędu Miasta Tychy wpłynęło 938 wniosków o dodatek energetyczny, który w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym i terminu jego wypłacania wynosił od prawie 11 złotych do ponad 20 złotych za miesiąc.

Ustawa z 17 grudnia 2021 r. o dodatku osłonowym, wprowadziła nowy dodatek – osłonowy, jednocześnie dokonała zmian w ustawie Prawo energetyczne.

- Wprowadziła zapis, że wnioski o wypłatę dodatku energetycznego złożone w okresie od dnia wejścia w życie ustawy czyli od 4 stycznia do 31 grudnia 2022 roku pozostawia się bez rozpoznania. Dotychczas wpłynął do nas tylko jeden taki wniosek. Osoba, która go przesłała otrzyma zawiadomienie, że zgodnie z ustawą nie będzie on rozpatrywany – mówi Monika Łuczyńska – naczelnik Wydziału Gospodarki Lokalowej w Urzędzie Miasta Tychy.

Przyjmowaniem i rozpatrywaniem wniosków zajmuje się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tychach – Dział Świadczeń Rodzinnych, ul. Barona 30 (tel. 32 326-25-57). Kwota dodatku osłonowego jest uzależniona od dochodów gospodarstwa domowego. Do tej pory do tyskiego MOPS wpłynęło blisko 1300 takich wniosków.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.