20 stycznia 2022 15:44

Zachowanie numeru rejestracyjnego czy możliwość czasowego wycofania z ruchu samochodu osobowego – to kolejne zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Wchodzą w życie 31 stycznia 2022 roku.

Nowe przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym umożliwią podczas przerejestrowania zachowanie numeru rejestracyjnego.  

Oznacza to, że możliwe będzie złożenie wniosku o rejestrację pojazdu z zachowaniem dotychczasowych tablic rejestracyjnych. Dotyczy to pojazdów, które zostały wcześniej zarejestrowane w Polsce. Nowy właściciel pojazdu będzie miał możliwość zachowania starych numerów samochodu, bez względu na to, z jakiego województwa pochodzi, ale pod pewnymi warunkami.

- Tablice muszą być utrzymane w należytym stanie i muszą być czytelne. Przepis nie dotyczy tablic tzw. "czarnych". W tym przypadku właściciel pojazdu musi otrzymać nowy nr rejestracyjny – mówi Maria Losko – naczelnik Wydziału Komunikacji w Urzędzie Miasta Tychy.

W Tychach w 2021 r. wydano około 18 000 kompletów tablic rejestracyjnych. Za wydanie 2 sz. tablic samochodowych właściciel pojazdu płaci 80 zł.

Nowe przepisy wprowadzają także możliwość czasowego wycofania z ruchu samochodu osobowego na okres od 3 do 12 miesięcy.

- Czasowego wycofania będzie można dokonać tylko w związku z koniecznością wykonania naprawy pojazdu wynikającej z uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych konstrukcji np. w wypadku kolizji. Przypominamy również o obowiązku zgłaszania zbycia i nabycia pojazdów zarejestrowanych w kraju oraz rejestracji pojazdów sprowadzonych z zagranicy w wyznaczonym prawem terminie.  Od 1 czerwca 2021 roku do końca okresu pandemii termin ten został wydłużony do 60 dni – dodaje naczelnik Losko.

Obecnie można już czasowo wycofać z ruchu pojazdy ciężarowe, a także przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej DMC od 3,5 tony oraz ciągniki samochodowe, pojazdy specjalne i autobusy.

Proces przywrócenia samochodu do ruchu będzie się wiązał z koniecznością przeprowadzenia dodatkowego badania technicznego auta, które zostało już naprawione. Zmiana ma na celu ograniczenie kosztów ubezpieczenia pojazdu, co powinno ucieszyć wszystkich właścicieli aut zgłoszonych do wycofania z ruchu.

Niestety nowe przepisy nie są dla wszystkich zmotoryzowanych. W katalogu pojazdów, które będą miały możliwość czasowego wycofania z ruchu wciąż brakuje opcji wyrejestrowania pojazdów sezonowych, takich jak motocykle czy kabriolety.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.