Miasto

23 listopada 2021, 14:33:18

14 pługo-piaskarek, 17 ciągników z pługami i rozrzutnikiem, 10 dwuosobowych brygad do ręcznego odśnieżania oraz 1480 ton soli drogowej i 1900 ton piasku - tak w skrócie możemy podsumować to, jak Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Tychach przygotował się do Akcji Zima.

W tym okresie o bezpieczeństwo kierowców i mieszkańców miasta dbają także spółdzielnie, instytucje, zakłady pracy czy firmy, bo na nich spoczywa część zimowych zobowiązań dotyczących m.in. odśnieżenia chodników.

Zgodnie z zarządzeniem prezydenta miasta, pracą wszystkich służb odpowiedzialnych za zimowe utrzymanie dróg koordynuje Miejski Ośrodek Dyspozycyjny mieszczący się przy Straży Miejskiej. Wszelkie uwagi można zgłaszać na ogólnodostępne, całodobowe numery telefonów: linia bezpłatna 986 oraz linia płatna: 32/776-39-86.

W Akcję Zima włączają się również inne jednostki i spółki miejskie oraz spółdzielnie mieszkaniowe utrzymujące wewnątrzosiedlowe drogi i chodniki, a także właściciele nieruchomości. Chodzi o sprzątanie błota, śniegu, lodu z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, a także m.in. o bieżące usuwanie sopli lodu i nawisów śnieżnych.

Jedną z jednostek realizujących Akcje Zima w Tychach jest Miejski Zarząd Ulic i Mostów, który odpowiada za utrzymanie chodników i dróg publicznych w mieście.

- W Tychach obowiązują trzy standardy odśnieżania dróg – mówi Artur Kruczek, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach. - Pod szczególnym nadzorem znajdują się DK-1 i DK-86 wraz z węzłami. Tu obowiązywać będzie II podwyższony standard, co oznacza, że sprzęt będzie wyjeżdżał na te drogi w pierwszej kolejności. Natomiast DK-44 oraz drogi powiatowe utrzymywane są w II standardzie. Drogi gminne o mniejszym znaczeniu komunikacyjnym odśnieżane są według III standardu zimowego utrzymania.

Do końca tego roku o tyskie drogi dbać będą - tak jak w ubiegłym sezonie – firmy: Master Odpady i Energia, BIO-EKOS oraz EKO-OGRÓD.

-   Cały sprzęt wyposażony jest w GPSy, które lokalizują pojazd na e-mapie i monitorują jego pracę. Dzięki temu w razie potrzeby np. podczas śnieżycy, możemy reagować natychmiast i wysłać pojazdy w odpowiednie miejsce – dodaje dyrektor MZUIM.

Dodatkowo dostęp do obsługi programu GPS został zainstalowany w Ośrodku Dyspozycyjnym przy Straży Miejskiej.

Standard drogi ma znaczenie nie tylko dla kolejności jej odśnieżania. Sól wykorzystywana jest na drogach krajowych i głównych ciągach komunikacyjnych pierwszej kolejności odśnieżania. Mieszankę piaskowo-solną i piasek stosuje się na drogach gminnych w dzielnicach podmiejskich, ciągach pieszych, chodnikach, placach, parkingach.

Łącznie w magazynach wykonawców przygotowano 1480 ton soli drogowej i 1900 ton piasku. Ta ilość jest systematycznie uzupełniana w miarę zużycia.

Audio

Informacja prasowa na temat Akcji Zima w Tychach - dźwięk
Wracają sezonowe lodowiska

Wracają sezonowe lodowiska

4 grudnia roku o 8:00 uruchomione zostaną bezpłatne ogólnodostępne lodowiska sezonowe w Tychach. W tym roku na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Paprocany oraz przy ulicy Brzozowej.

Ruszają prace nad Strategią Rozwoju Miasta Tychy 2030+

Ruszają prace nad Strategią Rozwoju Miasta Tychy 2030+

W związku z rozpoczęciem prac nad Strategią Rozwoju Miasta Tychy 2030+ urząd miasta zachęca tyszan do aktywnego udziału w tworzeniu nowego dokumentu strategicznego. Od 18 listopada do 3 grudnia mieszkańcy mogą wypełnić anonimową ankietę.

Labratorium AI z Gigantami Programowania

Labratorium AI z Gigantami Programowania

Wystartowała rejestracja na „Szkołę z Gigantami – Laboratorium AI”. To właśnie Sztuczna Inteligencja jest tematem przewodnim czwartej już edycji ogólnopolskich bezpłatnych webinarów z programowania oraz matematyki dla dzieci i młodzieży.

Tyski Społecznik Roku 2021

Tyski Społecznik Roku 2021

1 grudnia podczas gali zorganizowanej przez Fundację Rozwoju Ekonomii Społecznej wręczono nagrody Tyski Społecznik Roku 2021.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×