28 października 2021 16:21

Od 1 do 19 listopada Tychy po raz szósty włączą się w działania międzynarodowej kampanii społecznej "19 dni". W tym roku zaplanowano warsztaty i wykłady dla pracowników placówek oświatowych, działania profilaktyczne i warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz rodziców.

Tychy już po raz szósty uczestniczą w kampanii, która zainicjowana została w 2011 roku przez szwajcarską fundację o nazwie Women’s World Summit Foundation (WWSF).

- Celem kampanii jest nie tylko zwrócenie uwagi na problem przemocy, ale także budowanie prawidłowych postaw wobec przemocy i wyposażanie mieszkańców np. w informacje gdzie, w razie problemów szukać pomocy. Miasto Tychy co roku włącza się w kampanię „19 dni", a m.in. popularna „Żyrafa” jest podświetlana na pomarańczowo, gdyż symbolem kampanii jest pomarańczowa wstążka - znak sprzeciwu wobec działań krzywdzących dzieci i młodzież – mówi Maciej Gramatyka – z-ca prezydenta Tychów ds. społecznych.

Do akcji zaproszono m.in. szkoły, przedszkola i miejskie instytucje. Do działań włączyły się także: C.H. Gemini Tychy, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej – Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Policja.

Działania

W tym roku organizatorzy przygotowali wykłady i warsztaty dla pracowników miejskich placówek oświatowych i miejskich instytucji na temat przemocy w rodzinie. Zaplanowano również działania profilaktyczne skierowane bezpośrednio do dzieci i młodzieży.

Magdalena Kral-Zając z Pracowni Usług Wielospecjalistycznych poprowadzi wykłady dla pracowników placówek oświatowych i miejskich instytucji na temat przemocy w rodzinie, a Komenda Miejska Policji zaplanowała w placówkach oświatowych działania profilaktyczne dla młodzieży.

W Placówce Wsparcia Dla Dzieci i Młodzieży „BAZA” (ul. Batorego 57 oraz ul. Katowicka 229/3) Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej odbędą się warsztaty psychologiczne pt.: „STOP przemocy”. Dzieci w wieku 7-16 lat uczęszczające do świetlicy dowiedzą się, gdzie szukać pomocy na wypadek doświadczenia przemocy, zapoznają się z takimi zagadnieniami jak cyberprzemoc czy radzenie sobie ze złością.

Ośrodek Interwencji Kryzysowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tychach przeprowadzi warsztaty w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie pn.: „BEZPIECZNY DOM, BEZPIECZNY ŚWIAT” dla dzieci oraz rodziców przebywających w OIK oraz rodziców dzieci uczęszczających do świetlicy „BAZA”.  

Przez 19 dni listopada napis TYCHY przy al. Niepodległości oraz „Żyrafa” w Parku Miejskim będą podświetlone na pomarańczowo, a na budynku Dworca PKP pojawią się plakaty. Również Galeria Gemini włączyła się do kampanii – na pylonach informacyjnych, monitorach multimedialnych i dominantach pojawi się grafika dotycząca kampanii.

SZKOLENIA DLA SPECJALISTÓW

Bezpłatne szkolenia online dotyczące problematyki przemocy w rodzinie prowadzone przez specjalistów Fundacji po DRUGIE. Uczestnicy otrzymają certyfikaty poświadczające udział w wydarzeniu.

Szkolenie dotyczące pracy z osobą doświadczającą przemocy - o tym jak powinien wyglądać pierwszy kontakt, jak przeprowadzić wywiad, jak przygotować plan bezpieczeństwa. 

 • 16.10 godz. 10:00 - 16:00
 • 22.10 godz. 9:00 - 15:00
 • 8.11 godz. 14:00 - 20:00

Zgłoszenie: https://forms.gle/Tz3csv9bnSxBikQy6

 • 20.11 godz. 10:00 - 16:00

Zgłoszenie: https://forms.gle/yoZhkQUf3u894koDA

4 ściany - szkolenie dotyczące przemocy w rodzinie i społecznej odpowiedzialności za przeciwdziałanie temu zjawisku oraz ochronę osób pokrzywdzonych. Na webinarze poruszone będą również zagadnienia przemocy wobec osób najbliższych w czasach pandemii COVID-19.

 • 7.10 godz. 9:00 - 15:00
 • 17.10 godz. 10:00 - 16:00 
 • 23.10 godz. 10:00 - 16:00
 • 9.11 godz. 14:00-20:00

Zgłoszenie: https://forms.gle/4cFB3yGwHGEmHkW89

 • 21.11 godz. 10:00-16:00

Zgłoszenie: https://forms.gle/1TGAqG8hK75sQmGv9

WEBINARIA DLA SPECJALISTÓW

Rówieśnicza cyberprzemoc - profilaktyka i interwencja

 • 18.10 godz. 17:00 - 19:00

WEBINARIA DLA MŁODZIEŻY

Przemoc rówieśnicza

 • 3.11 godz. 15:00 - 17:00

Zgłoszenie: https://forms.gle/81TYVzCVv6CfKN9Y9

Cyberprzemoc

 • 19.11 godz. 15:00 - 17:00

Zgłoszenie: https://forms.gle/6xBBi9rP3xpXh6iRA

Szkolenia dotyczące przemocy są realizowane w ramach projektu "Kampania 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży" dofinansowanego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego i Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.

Dodatkowo dla młodzieży przygotowującej się do usamodzielnienia (wychowankowie domów dziecka, MOS, MOW, ZP) przewidziane są  webinary "Szybka dorosłość po placówce". W spotkaniach (2 godziny) weźmie udział młodzież korzystająca z pomocy Fundacji po DRUGIE i podzieli się swoim doświadczeniem.

Szkolenia dotyczące usamodzielnienia są organizowane w ramach projektu "Trampolina do bezpiecznej dorosłości – program przeciwdziałania bezdomności młodzieży i młodych dorosłych, edycja II, 2021" dofinansowanego ze środków Wojewody Mazowieckiego

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.