Miasto

15 października 2021, 15:6:38

Delegacja z włoskiego Cassino w środę, 13 października odwiedziła Tychy. Członkowie Stowarzyszenia Cassino Citta per la Pace Onlus czyli Stowarzyszenia Cassino Miasto dla Pokoju gościli m.in. w Zespole Szkół nr 1 im. Gustawa Morcinka.

Dyrekcja szkoły powitała delegację w wyjątkowy sposób.

- Przywitaliśmy gości z Italii bardzo tradycyjnie: chlebem i solą. Uczniowie w strojach szlacheckich zatańczyli też poloneza. Byli zachwyceni naszą szkołą i niemal od razu rozpoczęliśmy rozmowy na temat wymiany uczniów między naszą szkołą, a szkołami z Cassino – mówi Grażyna Jurek – dyrektor Zespołu Szkół nr 1 im. Gustawa Morcinka.

Goście z Włoch obejrzeli też prezentację w języku włoskim, program artystyczny nawiązujący do m.in. Konkursu Chopinowskiego, a także wzięli udział w szkolnych lekcjach, nauce języka polskiego, rozegrali także mecz siatkówki.

W czasie zajęć uczniów w szkole, Rzecznik Praw Obywatelskich Lazio i Zarząd Stowarzyszenia odwiedził os. A i Stare Tychy. Cała delegacja zwiedziła też Tyską Galerię Sportu na Stadionie Miejskim Tychy.

W podróży, pod nazwą Podróż Pamięci do Krakowa, Auschwitz i Tychów, wzięło udział 16 uczniów i studentów miasta Cassino, oraz 7 opiekunów. W śr ód opiekunów mamy m.in.: Marino Fardelli - Rzecznik Praw Obywatelskich Regionu Lazio, Nino Rossi - prezes Stowarzyszenia Cassino Città per la Pace, Jole  Falese - sekretarz Stowarzyszenia  Cassino Città per la Pace.

Stowarzyszenie Cassino Città per la Pace Onlus powstało w 2013 roku z pomysłu grupy przyjaciół, których połączyła pasja do miasta Cassino i wspólne cele m.in. promowanie pokoju, praw  cz łowieka i solidarności poprzez muzykę, literaturę, sztukę, pamięć i teatr. W 2012 roku przewodniczący Stowarzyszenia - Marino Fardelli był przewodniczącym Rady Miasta i zorganizował wyjazd do Tychów polityków i przedsiębiorców związanych z Cassino. Przedsięwzięcie nazwał Podróż Pamięci. W zeszłym roku Fardelli postanowił zorganizować drugą edycję Podróży Pamięci, wyjazd odwołano z powodu pandemii koronawirusa, a delegacja z Cassino zdecydowała się odwiedzić miasto w tym roku. Z Tychów delegacja udała się do Włoskiego Instytutu Kultury w Krakowie.

Prosto i zrozumiale – tak piszą tyscy urzędnicy

Prosto i zrozumiale – tak piszą tyscy urzędnicy

W połowie 2018 roku Urząd Miasta Tychy jako pierwszy urząd miasta w kraju rozpoczął realizację projektu, którego celem było wprowadzenie prostego języka do pism i dokumentów, które urzędnicy kierują do mieszkańców.

Ruszają prace nad Strategią Rozwoju Miasta Tychy 2030+

Ruszają prace nad Strategią Rozwoju Miasta Tychy 2030+

W związku z rozpoczęciem prac nad Strategią Rozwoju Miasta Tychy 2030+ urząd miasta zachęca tyszan do aktywnego udziału w tworzeniu nowego dokumentu strategicznego. Od 18 listopada do 3 grudnia mieszkańcy mogą wypełnić anonimową ankietę.

Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych na lata 2021-2027+ przyjęta

Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych na lata 2021-2027+ przyjęta

W czwartek 25 listopada Rada Miasta Tychy przyjęła uchwałą Strategię Rozwiązywania Problemów Społecznych dla miasta Tychy na 2021-2027+.

Konkursy patriotyczne rozstrzygnięte

Konkursy patriotyczne rozstrzygnięte

Dziś (25.11) w Teatrze Małym odbyła się uroczystość podsumowująca dwa, ogólnopolskie konkursy patriotyczne (plastyczny i wokalny).

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×