Miasto

4 października 2021, 11:47:17

Jubileusz 65-lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach, jaki obchodzimy w tym roku to okazja, by zrobić prezent sobie, a przede wszystkim naszym czytelnikom. Otwieramy zatem pierwszą w naszym mieście, a trzecią w Polsce (po Łodzi i Kielcach) samoobsługową wypożyczalnię książek.

Z-ca prezydenta miasta Tychy Maciej Gramatyka korzystający z nowo uruchomionego książkomatu w Gemini Park Tychy.

- Jubileusz 65-lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach, jaki obchodzimy w tym roku to okazja, by zrobić prezent sobie, a przede wszystkim naszym czytelnikom. Otwieramy zatem pierwszą w naszym mieście, a trzecią w Polsce (po Łodzi i Kielcach) samoobsługową wypożyczalnię pełną nowości książkowych dla dzieci i dorosłychChcemy, by ta książka była widoczna, by zachęcała do zabrania. Przystań, zatrzymaj się, zobacz    – mówi Anna Krawczyk – dyrektor Miejskiej Bibliotek Publicznej w Tychach.

Książkomat o nazwie Przystań Książka posiada 93 skrzyneczki, w których znajdą się najbardziej poczytne książki.

- Liczę, że pomysł spodoba się mieszkańcom naszego miasta. Zachęcam do odwiedzenia tego miejsca np. podczas robienia zakupów. W kilkadziesiąt sekund możemy wypożyczyć ciekawą książkę, bez konieczności odwiedzania biblioteki. To szybkie i bardzo wygodne rozwiązanie. W czasach, gdy poziom czytelnictwa w całej Polsce nie jest zadowalający musimy podejmować niestandardowe działania, by zachęcić mieszkańców do czytania. To jedno z takich działań – mówi Maciej Gramatyka – z-ca Prezydenta Miasta Tychy.

Urządzenie pozwala samodzielnie wypożyczyć ukryte w nim zbiory i tam też je zwracać.

- Wystarczy tylko posiadać kartę biblioteczną MBP Tychy. Jeśli ktoś jeszcze jej nie ma, przez kilka dni będzie mógł założyć ją i zapisać się do biblioteki w punkcie zlokalizowanym w Gemini, a później także w każdej placówce biblioteki miejskiej na terenie miasta – dodaje dyrektor Krawczyk.

W Tychach obecnie jest 13 Bibliotek, które w swoich zasobach mają 293 378 pozycji.

Obecnie budynek Biblioteki Głównej mieści się przy Al. Piłsudskiego 16 i zajmuje ponad 2700 m2. W przestrzeni bibliotecznej mieści się m.in. wypożyczalnia dla dorosłych, dział dla dzieci, czytelnia multimedialna, bajkoteka, dział muzyczny i książki mówionej, dział gromadzenia i opracowania zbiorów oraz czytelnia naukowa z czytelnią prasy.

Od sierpnia 2017 roku w MBP działa także książkomat. Można z niego nie tylko wypożyczać wcześniej zamówione książki, ale również przez całą dobę zwracać wypożyczone tomy. Dostępny jest całodobowo, 7 dni w tygodniu.

Prosto i zrozumiale – tak piszą tyscy urzędnicy

Prosto i zrozumiale – tak piszą tyscy urzędnicy

W połowie 2018 roku Urząd Miasta Tychy jako pierwszy urząd miasta w kraju rozpoczął realizację projektu, którego celem było wprowadzenie prostego języka do pism i dokumentów, które urzędnicy kierują do mieszkańców.

Ruszają prace nad Strategią Rozwoju Miasta Tychy 2030+

Ruszają prace nad Strategią Rozwoju Miasta Tychy 2030+

W związku z rozpoczęciem prac nad Strategią Rozwoju Miasta Tychy 2030+ urząd miasta zachęca tyszan do aktywnego udziału w tworzeniu nowego dokumentu strategicznego. Od 18 listopada do 3 grudnia mieszkańcy mogą wypełnić anonimową ankietę.

Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych na lata 2021-2027+ przyjęta

Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych na lata 2021-2027+ przyjęta

W czwartek 25 listopada Rada Miasta Tychy przyjęła uchwałą Strategię Rozwiązywania Problemów Społecznych dla miasta Tychy na 2021-2027+.

Konkursy patriotyczne rozstrzygnięte

Konkursy patriotyczne rozstrzygnięte

Dziś (25.11) w Teatrze Małym odbyła się uroczystość podsumowująca dwa, ogólnopolskie konkursy patriotyczne (plastyczny i wokalny).

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×