Miasto

23 września 2021, 15:21:40

W czwartek, 23 września w tyskiej Mediatece odbył się IX Zjazd Profilaktyczny. Blisko 200 osób uczestniczyło w wykładach i warsztatach poświęconych tematyce przemocy - realnej i tej wirtualnej. Udział w wydarzeniu, organizowanym przez Urząd Miasta Tychy był bezpłatny.

IX Zjazd Profilaktyczny rozpoczął się o godzinie 9.30. Spotkanie otworzył Maciej Gramatyka – z-ca prezydenta Tychów ds. społecznych. - Tegoroczny zjazd profilaktyczny poświęcony jest tematyce przemocy. To zjawisko, z którym spotykamy się coraz cz ęściej na co dzień w świecie realnym, ale też w świecie wirtualnym. Jak podaje UNICEF, 250 milionów dzieci w wieku od 2 do 4 lat jest regularnie poddawanych karom fizycznym. W przypadku bycia ofiarą przemocy konsekwencje psychologicznie są wielowymiarowe i mogą mieć wpływ na dorosłe życie. To bardzo ważne, by o tym mówić, by wzrastał poziom świadomości społecznej i kompetencje osób, które z ofiarami przemocy na co dzień mają do czynienia – mówi Maciej Gramatyka – z-ca prezydenta Tychów ds. społecznych.

W spotkaniu wzięło udział blisko 200 osób m.in. z Tychów, Bielska- Białej, Cieszyna, gmin powiatu bieruńsko – lędzińskiego. Prelegentem pierwszego z panelu pt : „Kat w domu, czyli o molestowaniu moralnym w rodzinie” była prof. Jadwiga Jośko-Ochojska, lekarz chorób wewnętrznych, neurofizjolog, specjalista zdrowia publicznego. Kolejny panel dotyczył wypalenia zawodowego. Prelegentem była Elżbieta Lisowska – laureatka konkursu na najlepszą pracę badawczą z psychologii ekonomicznej w 2008 roku, zajmująca się od lat stresem, wypaleniem zawodowym, sposobami radzenia sobie ze stresem i społecznymi skutkami wypalenia.

Katarzyna Kudyba - pedagog i psycholog z trenerskim doświadczeniem zawodowym w obszarze profilaktyki uzależnień, nowych mediów i przeciwdziałania przemocy w rodzinie poprowadziła wykład, a potem warsztaty o cyberprzemocy. Jej wykłady i warsztaty boleśnie uświadamiają nauczycielom i rodzicom, że cz ęsto nie mają pojęcia, w jakich wirtualnych światach poruszają się nasze dzieci, już od wczesnego dzieciństwa. Drugi z warsztatów pt . „Bezpieczeństwo dzieci w sieci, a domowe zasady ekranowe” poprowadziła wspomniana już Elżbieta Lisowska.

Organizatorem wydarzenia był Urząd Miasta Tychy, patronat nad Zjazdem objął Śląski Związek Gmin i Powiatów.

fot. Piotr Podsiadły

1 listopada - zmiany w organizacji ruchu i komunikacji miejskiej

1 listopada - zmiany w organizacji ruchu i komunikacji miejskiej

W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych, w dniu 1 listopada wprowadzona zostanie bezpłatna komunikacja miejska oraz zmiany w jej funkcjonowaniu. Od 29 października do 2 listopada spodziewać się można także wprowadzenia czasowej organizacja ruchu.

Fundacja "Tychy - Dobre Miejsce" przyjmuje wnioski o dotację

Fundacja "Tychy - Dobre Miejsce" przyjmuje wnioski o dotację

Działająca na terenie miasta Fundacja "Tychy - Dobre Miejsce" rozpoczęła nabór wniosków o dotację. Fundacja dofinansowuje projekty w obszarze szeroko rozumianych działań promocji miasta Tychy, ochrony środowiska, gospodarki, kultury, edukacji, sportu i rekreacji.

47,5 milionów dofinansowania dla Tychów

47,5 milionów dofinansowania dla Tychów

Miasto Tychy otrzymało 47,5 milionów złotych dofinansowania z Programu Inwestycji Strategicznych na przebudowę dwóch wiaduktów drogowych w ciągu drogi krajowej 44 - ul. Mikołowskiej w Tychach. Szacunkowy koszt całej inwestycji to 50 milionów złotych.

Zastępcza komunikacja autobusowa S4 na odcinku kolejowym Tychy - Tychy Lodowisko

Zastępcza komunikacja autobusowa S4 na odcinku kolejowym Tychy - Tychy Lodowisko

W związku z pracami przy remontowanym wiadukcie na ul. Gen. Grota-Roweckiego w dniach 26-28 października wprowadzona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa na odcinku kolejowym Tychy - Tychy Lodowisko.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×