22 września 2021 19:24

22 września obchodzimy Dzień Bez Samochodu. Zobaczcie, z jakiej formy poruszania się po mieście można skorzystać bez konieczności używania samochodów i jakie, działania podejmują Tychy, by do pozostawienia w domu aut tyszan zachęcić.

Nowe ścieżki rowerowe

Tychy to miasto, które pod względem ilości rowerzystów i ścieżek rowerowych wyróżnia się na tle innych miejsc na Śląsku. - Tyszanie uwielbiają jeździć na rowerach, dlatego dbamy o stworzenie im jak najlepszych warunków do poruszania się po mieście na jednośladach. Coraz częściej inwestycje drogowe w mieście realizujemy z myślą nie tylko o kierowcach samochodów, ale też mając na uwadze potrzeby rowerzystów czy pieszych – mówi Artur Kruczek, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach.

W Tychach jest obecnie ponad 67 km dróg dla rowerów oraz 9 szlaków rowerowych położonych w dużej części w okolicznych lasach. Z roku na rok powstaje też coraz więcej udogodnień dla rowerzystów takich jak: stojaki rowerowe, samoobsługowe stacje naprawcze czy system miejskiej wypożyczalni rowerów. - Aktywność rowerowa leży wśród priorytetowych kierunków rozwoju naszego miasta. Zależy nam, by tyszanie coraz częściej wybierali ten środek lokomocji, nie tylko jako formę rekreacji, ale i transportu do pracy czy szkoły, żeby mieli bardzo dobre warunki do jazdy. Inwestujemy więc w rozbudowę infrastruktury dla cyklistów - dodaje Hanna Skoczylas –z-ca prezydenta Tychów ds. zrównoważonego rozwoju.

Kilka miesięcy temu przebudowano 11 odcinków ścieżek rowerowych w Tychach o łącznej długości: 6,5 kmPrace były prowadzone na ul. Edukacji, ul. Towarowej,  ul. Żwakowskiej, ul. Stoczniowców,  ul. Grota Roweckiego i  al. Piłsudskiego. W tym roku MZUIM przebudowuje kolejne odcinki np. Al. Bielska (odcinek od ul. Cichej do ul. Żorskiej) czy odcinek od ulicy Dmowskiego do ulicy Bielskiej, ul. Piłsudskiego. Także w ramach realizowanego obecnie w mieście ITS-u zostaną zamontowane kamery z automatyczną detekcją rowerzystów.

Miejska Wypożyczalnia Rowerów

60 rowerów (rowery standardowe, rowery cargo, tandemy, rowerki dziecięce oraz rower trójkołowy), 7 wypożyczalni – od kilku lat tyszanie mogą korzystać z miejskiej wypożyczalni rowerów. By skorzystać z systemu wystarczy założyć konto w systemie m.in. poprzez aplikację mobilną Nextbike lub stronę TyskiRower.pl. Należy również zasilić konto kwotą co najmniej 10 złotych, z których będą finansowane opłaty za przyszłe wypożyczenia. Można też skorzystać z posiadanego konta Nextbike założonego w Tychach lub w innym systemie.

Rower wypożyczamy korzystając z aplikacji mobilnej Nextbike (wystarczy zeskanować kod QR z roweru) lub poprzez terminal. Należy w nim wpisać swój numer telefonu, kod PIN (otrzymujemy go podczas rejestracji) i numer roweru. Rower zwracamy na dowolnej stacji Tyskiego Roweru Miejskiego. Pierwsze 15 minut każdego wypożyczenia jest bezpłatne. Potem opłaty są naliczane zgodnie z cennikiem - od złotówki za pierwszą godzinę, 2 zł za drugą, 3 zł za trzecią do 4 złotych za każdą kolejną rozpoczętą godzinę. Dzięki kompatybilności systemów z rowerów korzystać mogą jednak nie tylko użytkownicy zarejestrowani w tyskim systemie.

Tyskie stacje rowerowe zostały także zintegrowane ze stacjami w innych miastach Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej. Jednoślady można wypożyczać i zwracać bez ponoszenia dodatkowych kosztów w katowickim City by bike, chorzowskim KajTerozie oraz na stacjach systemów w Sosnowcu, Gliwicach, Zabrzu i Siemianowicach Śląskich. W ramach współpracy z w woj. śląskim tyszanie mogli też wypożyczyć rowery miejskie w Pszczynie i Goczałkowicach-Zdroju, a także dojeżdżać tam jednośladami obsługiwanymi przez Nextbike.

W 2020 roku rowery miejskie wypożyczono w Tychach 12,5 tysiąca razy . Miesięczny rekord wypożyczenia padł w lipcu: 2 888 wynajmów. Najaktywniejszy użytkownik w skorzystał z rowerów 310 razy (rok wcześniej 163 razy).

Nowoczesne Autobusy i Trolejbusy

Zakończyły się właśnie trwające ponad dwa lata prace przy przebudowie zajezdni PKM Tychy. W ramach wartego ponad 165 mln zł projektu zakładającego rozwój komunikacji miejskiej w Tychach (dofinansowanie z UE wyniosło ponad 113 mln zł) wykonano kompleksową przebudowę budynku hali napraw, rozebrano obiekty, wiaty, przebudowano plac manewrowo-postojowy, wykonano nową trakcję trolejbusową. a także zakupiono 51 autobusów zasilanych CNG, 10 mikrobusów, 3 niskopodłogowe trolejbusy, 2 elektrobusy, 3 sztuki pojazdów serwisowych i pogotowia technicznego. Po zakończeniu inwestycji tyska zajezdnia stała się jedyną w Polsce, która ma niemal w 100% autobusy zasilane gazem ziemnym CNG, czyli paliwem alternatywnym do oleju napędowego. Tym samym Tychy umocniły swoją pozycję lidera pod względem zastosowania paliw alternatywnych w transporcie publicznym. To bardzo ważne w kontekście walki samorządów - także Tychów - ze smogiem. Autobus zasilany gazem CNG emituje o 70 proc. mniej zanieczyszczeń niż nowe autobusy z silnikami diesla.

Obecnie tyski PKM posiada 177 autobusów. Każdego dnia obsługuje 58 linii w całej metropolii. Tyskie Linie trolejbusowe dysponują 25 trolejbusami, posiadają także 2 elektrobusy. W Tychach funkcjonuje 8 linii trolejbusowych. Ósmą linię – H, uruchomiono 1 stycznia 2021 roku o godzinie 6:02. Zastąpiła ona dotychczasową linię 291 i kursuje po jej trasie, z rozszerzoną obsługą dzielnicy Żwaków.

Parkingi Wielopoziomowe Park & Ride

W Tychach samochód można zostawić na jednym z dwóch działających w mieście parkingów Park & Ride. Jeden – naziemny, powstał przy dworcu PKP. Drugi znajduję się u zbiegu ulic Dąbrowskiego i Wyszyńskiego (rejon stacji Tychy-Lodowisko) i jest parkingiem podziemnym. Oba parkingi pomieszczą ponad 300 samochodów i są częścią systemu "Parkuj i Jedź" (ang. "Park&Ride"). Mogą na nim pozostawić samochody podróżni, którzy przesiadają się na pociąg.

Trwa właśnie budowa kolejnego takiego parkingu. Parking wielopoziomowy Park&Ride oraz Bike&Ride powstaje u zbiegu ulic Wyszyńskiego i Edukacji w Tychach (w miejscu obecnego parkingu przy Megrez Szpital Wojewódzki). Urząd Miasta otrzymał 11,5 milionów złotych dofinansowania na realizację tej szacowanej na 14,9 miliona złotych inwestycji.

Na nowym parkingu znajdzie się 117 miejsc postojowych dla samochodów osobowych (57 miejsc na parterze i 60 miejsc na pierwszym piętrze), a także 48 miejsc postojowych dla rowerów oraz 22 miejsca postojowe dla motocykli. Projekt obejmuje ponadto przebudowę istniejących ciągów pieszych i rowerowych, budowę nowych odcinków chodników i ścieżek rowerowych o łącznej długości 675 metrów, a także wymianę dwóch wiat przystankowych zlokalizowanych po obu stronach ulicy Wyszyńskiego.

Inwestycje w kolej

Nowoczesna, sprawnie i szybko działająca komunikacja ma kluczowe znaczenie dla rozwoju miasta. Dlatego m.in. w 2008 roku ponownie uruchomiono w Tychach nieczynne od 2000 r. połączenie kolejowe Tychy Miasto – Katowice. Miasto wydzierżawiło od PKP, a następnie wyremontowało tyski dworzec. W 2012 roku oddano do użytku trzy nowe stacje przesiadkowe (Tychy Zachodnie, Tychy Bielska, Tychy Lodowisko), a w 2014 roku nowy dworzec autobusowo-trolejbusowy.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.