Miasto

16 września 2021, 16:0:0

Postaw na nogi i przyjedź na rolkach, hulajnodze, rowerze lub przyjdź na piechotę 18 września w godzinach od 14:00 do 19:00 do Parku Miejskiego Solidarności w Tychach.

Na mieszkańców czeka wiele atrakcji: warsztaty, pokazy, wystawy oraz specjalny upominek dla uczestników wyjątkowej parady. Wydarzenie organizowane jest w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

Miejski Park Solidarności (plac pod „Żyrafą”) od godz. 14:00 zapełni się atrakcjami. Wszystko to w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, który w tym roku przypada w dniach 16-22 września. To inicjatywa, której głównym celem jest zachęcenie wszystkich do zmiany niekorzystnych dla zdrowia i środowiska przyzwyczajeń. Tychy także włączają się do akcji.

Postaw na ruch!

O 15:30 rozpocznie się parada z udziałem animatorów, bębniarzy oraz mieszkańców miasta, którzy przybędą na event pieszo, na rowerze, rolkach, hulajnodze lub innych ekologicznych środkach transportu. Wszyscy uczestnicy parady otrzymają ciekawy upominek.

Dla tych, którzy lubią aktywne formy spędzania wolnego czasu organizatorzy przygotowali trening nordic walking oraz biegi dla dzieci. W programie znalazły się również pokazy i warsztaty rolkowe z profesjonalną grupą instruktorów.

O godzinie 16:15 rozpocznie się trening z Dawidem Tomalą – złotym medalistą olimpijskim w chodzie na dystansie 50 km. Każdy mieszkaniec będzie mógł spróbować swoich sił i zmierzyć się z Mistrzem. Olimpijczyk urodzony w Tychach, poprowadzi warsztaty sportowego chodu. Wcześniej ok. 15.00 uczestnicy imprezy będą mogli posłuchać wywiadu z najlepszym chodziarzem świata i wziąć autograf na pamiątkowej kartce.

- Wspólnie z drużynami Falcons i Polonia rozgrzejemy się w sportowym duchu. Ponadto obejrzymy wystawę obrazów, która znajdować się będzie w… trolejbusowej Galerii na Szelkach! Zapraszamy także do strefy EKO, gdzie czekają na Was warsztaty i animacje! – mówią organizatorzy.

Postaw na tyskie NGO!

Podczas imprezy w Parku Miejskim Solidarności stawiamy także na tyskie NGO. Tyskie organizacje pozarządowe zaprezentują swoją działalność, a wśród nich m.in. Internationaler Bund Polska, Fundacja Śląskie Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo, Polski Związek Niewidomych, Abstynencki Klub Żeglarski „Paprocany”, Fundacja Rozwoju Ekonomii Społecznej, Fundacja Rozwoju i Integracji „Multiintegra”, Caritas Archidiecezji Katowickiej, Klub Sportowy Falcons, Tyskie Szpilki, Polski Klub Ekologiczny i inne. Tyskie NGO przeprowadzą m.in. warsztaty kulinarne, artystyczne, sportowe, wszelkiego rodzaju pokazy, konkursy i animacje dla rodzin.

Postaw na środowisko!

Nie od dziś wiadomo, że ruch to zdrowie. Sport i wszelkie jego formy, stawiają na nogi małych i dużych. By jednak cieszyć się dobrą formą i nienaganną tężyzną fizyczną, konieczne staje się także zadbanie o czyste powietrze i środowisko wolne od zanieczyszczeń. Fundacja Odzyskaj Środowisko zaprasza na warsztaty trash-art, podczas których wspólnie z uczestnikami stworzy prawdziwe dzieła sztuki, wykorzystując surowce pochodzące z Elektrycznych Śmieci.

- Będziemy bawić, jednocześnie ucząc, zaś w zabawę sprytnie wpleciemy wątki odpowiedniego postępowania z odpadami niebezpiecznymi, takimi, jak: baterie czy zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny – mówią przedstawiciele Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Śmieciarka z imPETem Mobilny Punkt Edukacji Ekologicznej

Na Placu pod Żyrafą stanie także niecodzienna śmieciarka z zamontowaną zjeżdżalnią i grami zręcznościowymi, sprawdzającymi wiedzę najmłodszych na temat segregacji odpadów. W jej wnętrzu znajduje się wystawa multimedialna pokazująca, że odpady to wartościowe surowce!

Program wydarzenia: Postaw na nogi!

14.00 Start!

14:00 otwarcie i powitanie uczestników III Partnerskiego Rajdu Rowerowego Tychy-Bieruń oraz rowerowe show
15:00 spotkanie z gościem specjalnym, mistrzem olimpijskim – Dawidem Tomalą, złotym medalistą Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2020 w chodzie na 50 km oraz trening z mistrzem
15:30 parada z udziałem animatorów, bębniarzy z grupy Batalá Polska oraz mieszkańców miasta. Przybądźcie do nas pieszo, na rowerze, rolkach, hulajnodze lub innych ekologicznych środkach transportu, a otrzymacie ciekawy upominek! Pochód w paradzie to niezapomniane przeżycie, pełne dobrych emocji, zabawy i radości!

Ponadto:

  • pokazy tańca seniorów (Internationale Bund Polska, Tyskie Szpilki, Tanecznego Klubu Sportowego Mohito)
  • pokazy i warsztaty rolkowe z profesjonalną grupą instruktorów
  • trening nordic walking
  • warsztaty kulinarne, artystyczne, sportowe, trash-art
  • animacje dla dzieci
  • wystawa retro-rowerów (kolekcja Wojciecha Mszycy)
  • miasteczko rowerowe i rowerowa akademia
  • turniej skata
  • konkursowe biegi dla dzieci
  • „Galeria na szelkach” – wystawa prac Jana Kantego Pawluśkiewicza w tyskim trolejbusie

19.00 – zakończenie

Podczas wydarzenia Urząd Miasta Tychy zapewni możliwość szczepienia się przeciwko Covid-19, a także punkt spisu powszechnego.

Impreza towarzysząca:

III Partnerski Rajd Rowerowy Tychy – Bieruń
PROGRAM:
11:30 – Zbiórka uczestników rajdu w Parku Miejskim. Wyjazd obok Urzędu Miasta Tychy al. Niepodległości
12:00 – START rajdu przy Urzędzie Miasta Tychy
12:40 – Półmetek Rynek w Bieruniu (poczęstunek dla uczestników)
13:20 – START z Rynku w Bieruniu do Tychów
14:00 – META rajdu w Parku Miejskim w Tychach

Organizatorem wydarzenia jest Miasto Tychy przy współpracy z Miejskim Centrum Kultury w Tychach oraz Fundacją Rozwoju Ekonomii Społecznej.

Jesienne nasadzenia

Jesienne nasadzenia

Tyski Zakład Usług Komunalnych zakończył obsadzanie jesiennych rabat sezonowych. W sumie posadzono 8 tysięcy roślin: kompozycje z kapust ozdobnych, wrzosów, chryzantem oraz jarmużu ozdobnego.

Mecz polskiej reprezentacji na Stadionie Miejskim Tychy

Mecz polskiej reprezentacji na Stadionie Miejskim Tychy

We wtorek 26 października na murawie Stadionu Miejskiego Tychy rozegrany zostanie mecz polskiej reprezentacji kobiet w piłce nożnej. W eliminacjach do Mistrzostw Świata Polki zmierzą się z reprezentacją Albanii. Początek spotkania o godzinie 19.45.

Stypendia Miasta Tychy: TYSKIE ORŁY i LIDER ZAWODU przyznane

Stypendia Miasta Tychy: TYSKIE ORŁY i LIDER ZAWODU przyznane

Prezydent Miasta Tychy przyznał stypendia „Tyskie Orły” dla uzdolnionych uczniów tyskich szkół na rok szkolny 2021/2022 za znaczące osiągnięcia naukowe, artystyczne i osiągnięcia sportowe uzyskane w ubiegłym roku szkolnym.

Dowody osobiste z odciskami palców

Dowody osobiste z odciskami palców

Od 8 listopada 2021 r. Polacy, którzy ukończyli 12 lat, będą mogli składać wnioski o wydanie dowodu osobistego z drugą cechą biometryczną – odciskami palców. Będą one zamieszczane w warstwie elektronicznej dowodu.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×