6 września 2021 12:45

W czwartek, 23 września w tyskiej Mediatece odbędzie się IX Zjazd Profilaktyczny poświęcony tematyce przemocy - realnej i tej wirtualnej. Zaplanowano m.in. panel wykładowy oraz panele warsztatowe.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, jednak na panel wykładowy oraz panele warsztatowe obowiązują zapisy. Zgłoszenia będą przyjmowane do 16 września br. Liczba miejsc ograniczona.

IX Zjazd Profilaktyczny rozpocznie się o godz. 8.30 i potrwa do godziny 14.40. Tegoroczny Zjazd poświęcony jest tematyce przemocy. To zjawisko, z którym spotykamy się coraz częściej na co dzień w świecie realnym, ale też w świecie wirtualnym.

PROGRAM ZJAZDU:

8:30 – 9:30 REJESTRACJA UCZESTNIKÓW

9:30 – 9:40 OTWARCIE - Maciej Gramatyka - Zastępca Prezydenta Miasta Tychy ds. Społecznych

9:40 – 10:20 Panel wykładowy: „Kat w domu, czyli o molestowaniu moralnym w rodzinie” Jadwiga JOŚKO-OCHOJSKA

10:20 – 11:00 „Różne drogi do wypalenia zawodowego” Elżbieta LISOWSKA

11:00 – 11:20 PRZERWA KAWOWA

11:20 – 12:00 „Fejm, hajs i cyberprzemoc” Katarzyna KUDYBA

12:00 – 12:10 PODSUMOWANIE

12:10 – 13:10 Panel warsztatowy:

„Bezpieczeństwo dzieci w sieci a domowe zasady ekranowe” Katarzyna KUDYBA

„Rozpoznanie, prewencja i interwencja” Elżbieta LISOWSKA

13:10 – 13:40 PRZERWA KAWOWA

13:40 – 14:40„Bezpieczeństwo dzieci w sieci a domowe zasady ekranowe” Katarzyna KUDYBA, „Rozpoznanie, prewencja i interwencja” Elżbieta LISOWSKA

Aktualizacja [13.09.2021]: Limit miejsc na warsztaty został wyczerpany. 

Osoby zakwalifikowane na warsztaty poinformujemy drogą mailową w ciągu kilku dni od zapisu.

Wśród prelegentów znalazły się:

Jadwiga Jośko-Ochojska,   lekarz chorób wewnętrznych, neurofizjolog, specjalista zdrowia publicznego. Kieruje Katedrą i Zakładem Medycyny i Epidemiologii Środowiskowej w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Główny obszar jej zainteresowań naukowych to medyczne aspekty stresu. Jako lekarz holistycznie postrzegający pacjenta zwraca uwagę na negatywne skutki stresu umożliwiające powstawanie i rozwój wielu chorób. Zajmuje się badaniami wpływu stresu na ośrodkowy układ nerwowy. Jako epidemiolog zajmuje się także negatywnymi dla zdrowia skutkami stresu w wymiarze społecznym, w tym epigenetycznym dziedziczeniem skutków traumy. W licznych wykładach prowadzonych także poza macierzystą uczelnią popularyzuje najnowszy, światowy dorobek badawczy, łą cz ąc go z propozycjami profilaktyki i terapii.

Katarzyna Kudya,   pedagog i psycholog z trenerskim doświadczeniem zawodowym w obszarze profilaktyki uzależnień, nowych mediów i przeciwdziałania przemocy w rodzinie. W swojej praktyce zawodowej przeprowadziła kilka tysięcy godzin warsztatów, szkoleń, konsultacji skierowanych zarówno do osób dorosłych jak i do dzieci oraz młodzieży. Absolwentka pedagogiki resocjalizacyjnej na Uniwersytecie Jagiellońskim, psychologii na SWPS w Katowicach, ukończyła także studia Social Media & Content Marketing na Wydziale Humanistycznym AGH w Krakowie. Jednak, co najważniejsze, jest praktykiem i biegłym znawcą wirtualnej przestrzeni. Jej wykłady i warsztaty boleśnie uświadamiają Nauczycielom i Rodzicom, że   cz ęsto nie mamy pojęcia, w jakich wirtualnych światach poruszają się nasze dzieci, już od wczesnego dzieciństwa. Po tych warsztatach świat staje się nieco inny... 

Elżbieta Lisowska,   autorka rozprawy doktorskiej „Korelaty i konsekwencje wypalenia zawodowego, perspektywa podmiotu i obserwatora zaangażowanego”. Od roku akademickiego 2007/2008 współpracownik Uniwersytetu Humanistycznospołecznego we Wrocławiu, Katowicach, Poznaniu i Sopocie (około 100 wypromowanych prac magisterskich). Laureatka konkursu na najlepszą pracę badawczą z psychologii ekonomicznej - IAREP, Rzym 2008. W roku akademickim 2011/2012 mentor projektu „Rozwój potencjału Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej poprzez dostosowanie oferty edukacyjnej do potrzeb rynku pracy i gospodarki opartej na wiedzy”, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowany ze środków UE. Zainteresowania badawcze: stres organizacyjny, wypalenie zawodowe, sposoby radzenia sobie ze stresem i z wypaleniem, społeczne skutki wypalenia.

Organizatorem wydarzenia jest Urząd Miasta Tychy, patronat nad Zjazdem objął   Śląski Związek Gmin i Powiatów. 

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.