3 września 2021 12:41

Kto nie brał udziału w wydarzeniach związanych z Międzynarodowymi Warsztatami architektoniczno - designerskimi MEDS Silesia Revival 2021 wciąż może zobaczyć, co przed wyjątkowe dwa tygodnie wydarzyło się w Tychach.

W sali Lager w Tichauer Art Gallery można obejrzeć wystawę podsumowującą warsztaty, a w przestrzeni miasta zrealizowane projekty - lustrzaną altankę w Parku Suble oraz mozaikę wykonaną w tunelu przy ulicy Jana Pawła II (przy City Point).

W trwających przez 2 tygodnie warsztatach wzięło udział w sumie 56 uczestników z kilkunastu krajów, którzy przez dwa tygodnie mieszkali w różnych częściach miasta, a ich „bazą” był Browar Obywatelski w Tychach.

- Przestrzeń browaru zrobiła na wszystkich gościach wrażenie – idealnie pasowała do charakteru wydarzenia. Największym zaskoczeniem zarówno dla uczestników z zagranicy, jak i mieszkańców z innych regionów Polski było jednak to, że Tychy są tak zielonym miastem, bardzo odbiegającym od stereotypu regionu – mówi Kamila Haja – vice-president od MEDS Silesia Goundation.

MEDS to spotkania (m.in. z Marleną Wolnik - architektką, członkini Stowarzyszenia Architektów Polskich), debaty i warsztaty, część z wydarzeń była „otwarta” – udział w nich mógł wziąć każdy. Ważnym elementem MEDS, integrujących uczestników były także wydarzenia wieczorne m.in. Noc Narodowa, podczas której uczestnicy prezentowali m.in. tradycyjne dania z krajów, z których pochodzą. Mieli okazję także spędzić wieczór m.in. w towarzystwie pań z Koła Gospodyń z Urbanowic, poznając lokalne zwyczaje i przyśpiewki.

Najwięcej uwagi uczestnicy poświęcili na prace przy realizacji projektów w przestrzeni miasta:

- Green Pavilion - przed Restauracją Tichauer

- Grid of the city - Browar Obywatelski (Partner projektu: WSC)

- Gallery of Reflections - Park Suble (Partner projektu: Miasto Tychy)

- Wabi Sabi - Tunel obok centrum handloweg City Point (Partner Projektu: Miasto Tychy).

- Ciekawostką jest to, że do wykonania wszystkich projektów, zużyto 380 kg odpadów. Ich powtórne wykorzystanie ma za zadanie ukazać nowe spojrzenie na to miejsce oraz poruszyć problem zalewających świat w ogromnych ilościach odpadów – dodaje Kamila Haja.

W ramach wydarzenia zrealizowano także dwa projekty multimedialne pn. Metropolis of diversity, których partnerem była Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Tegoroczna 11 edycja warsztatów MEDS Silesia Revival 2021 po raz pierwszy odbyła się w Polsce. 

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.