Rusza nowy projekt: Śląski Dom Hokeja
Śląski Dom Hokeja to nowy projekt Polskiego Związku Hokeja na Lodzie. Mecenasem projektu zostało województwo śląskie.
W piątek, 3 września na Stadionie Zimowym w Tychach list intencyjny w tej sprawie podpisali Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego i Mirosław Minkina, prezes Polskiego Związku Hokeja na Lodzie. Gospodarzem spotkania był Andrzej Dziuba – prezydent Tychów, miasta Mariusza Czerkawskiego i Krzysztofa Oliwy oraz jednego z najbardziej utytułowanych klubów w historii polskiego hokeja – GKS-u Tychy.
Śląski Dom Hokeja to koncepcja, u której podstaw leży promocja regionu poprzez sport nawiązujący do kultury, pasji i tradycji jego mieszkańców.
Kolebka hokeja w Polsce
Województwo śląskie jest kolebką hokeja na lodzie w Polsce. –To miejsce z którym nierozerwalnie związane są utytułowane drużyny hokejowe, ich legendy i kibice. Wystarczy wspomnieć, że nasze kluby zdobyły aż 24 tytuły Mistrza Polski – mówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego, dodając, że istotą nowego projektu jest podtrzymywanie dziedzictwa śląskich klubów hokejowych oraz dalszy rozwój dyscypliny w regionie.
Śląskie potęgą
Mieszkańcy województwa śląskiego kochają hokej na lodzie. Stąd wywodzi się aktualny mistrz Polski – JKH GKS Jastrzębie. To tutaj grają cztery drużyny występujące w Polskiej Hokej Lidze, która sezon 2021/22 zainauguruje już za tydzień – 10 września. Wreszcie, stąd wywodzą się wybitni zawodnicy reprezentacji Polski.
– Mariusz Czerkawski, Krzysztof Oliwa, Henryk Gruth, Dariusz Garbocz czy Adam Bagiński – to tylko kilka z całej listy nazwisk wybitnych hokeistów, którzy grali w zespole GKS-u Tychy – jednej z najlepszych drużyn hokejowych w kraju, pięciokrotnego Mistrza Polski. W Tychach, co jest ewenementem w skali kraju, hokej jest bardziej popularny od piłki nożnej, a każde wydarzenie na Stadionie Zimowym budzi ogromne zainteresowanie kibiców – mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.
Zawodnicy ze śląskich klubów od lat stanowią siłę reprezentacji Polski w hokeju na lodzie. W sierpniowym turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich w kadrze narodowej było aż 18 hokeistów z województwa śląskiego. I właśnie w tym regionie rozwija się infrastruktura sportowa – w tym roku otwarto lodowisko w Bytomiu, a w przyszłym planowane jest otwarcie obiektu w Sosnowcu.
Promocja i wsparcie hokejowych wydarzeń
Projekt Śląski Dom Hokeja zakłada współpracę obejmującą działania promocyjne oparte na potencjale medialnym Polskiego Hokeja, który w samym tylko sezonie 2020/2021 wypracował ekwiwalent reklamowy przekraczający kwotę 45 mln zł. Województwo śląskie jako mecenas Śląskiego Domu Hokeja włączy się także finansowo w organizację ważnych dla dyscypliny wydarzeń. W kalendarzu najważniejszych imprez sportowych są m.in. Mistrzostwa Świata Mężczyzn Dywizji IB (Katowice, 25 kwietnia- 1 maja 2022 ), Mistrzostwa Świata Kobiet Dywizji IB (Katowice, 8- 14 kwietnia 2022 ), Turniej prekwalifikacyjny kobiet do Igrzysk Olimpijskich (Bytom, 7- 10 października 2021 ) i finał Pucharu Polski (Bytom, 27- 29 grudnia 2021 roku).
– Ruszamy z projektem Śląski Dom Hokeja, a to świetna wiadomość dla całego środowiska, bo dzięki tej inicjatywie będziemy się rozwijać – mówi Mirosław Minkina, prezes PZHL. – Dziękuję Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Śląskiego za zaufanie. Znowu współpracujemy, a to kolejny dowód na to, jak władzom województwa, na czele z marszałkiem Jakubem Chełstowskim, zależy na rozwoju hokeja na lodzie w regionie.