Miasto

3 września 2021, 10:23:43

Śląski Dom Hokeja to nowy projekt Polskiego Związku Hokeja na Lodzie. Mecenasem projektu zostało województwo śląskie.

W piątek, 3 września na Stadionie Zimowym w Tychach list intencyjny w tej sprawie podpisali Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego i Mirosław Minkina, prezes Polskiego Związku Hokeja na Lodzie. Gospodarzem spotkania był Andrzej Dziuba – prezydent Tychów, miasta Mariusza Czerkawskiego i Krzysztofa Oliwy oraz jednego z najbardziej utytułowanych klubów w historii polskiego hokeja – GKS-u Tychy.

Śląski Dom Hokeja to koncepcja, u której podstaw leży promocja regionu poprzez sport nawiązujący do kultury, pasji i tradycji jego mieszkańców.

Kolebka hokeja w Polsce
Województwo śląskie jest kolebką hokeja na lodzie w Polsce. –To miejsce z którym nierozerwalnie związane są utytułowane drużyny hokejowe, ich legendy i kibice. Wystarczy wspomnieć, że nasze kluby zdobyły aż 24 tytuły Mistrza Polski – mówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego, dodając, że istotą nowego projektu jest podtrzymywanie dziedzictwa śląskich klubów hokejowych oraz dalszy rozwój dyscypliny w regionie.

Śląskie potęgą 
Mieszkańcy województwa śląskiego kochają hokej na lodzie. Stąd wywodzi się aktualny mistrz Polski – JKH GKS Jastrzębie. To tutaj grają cztery drużyny występujące w Polskiej Hokej Lidze, która sezon 2021/22 zainauguruje już za tydzień – 10 września. Wreszcie, stąd wywodzą się wybitni zawodnicy reprezentacji Polski. 

– Mariusz Czerkawski, Krzysztof Oliwa, Henryk Gruth, Dariusz Garbocz czy Adam Bagiński – to tylko kilka z całej listy nazwisk wybitnych hokeistów, którzy grali w zespole GKS-u Tychy – jednej z najlepszych drużyn hokejowych w kraju, pięciokrotnego Mistrza Polski. W Tychach, co jest ewenementem w skali kraju, hokej jest bardziej popularny od piłki nożnej, a każde wydarzenie na Stadionie Zimowym budzi ogromne zainteresowanie kibiców – mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów. 

Zawodnicy ze śląskich klubów od lat stanowią siłę reprezentacji Polski w hokeju na lodzie. W sierpniowym turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich w kadrze narodowej było aż 18 hokeistów z województwa śląskiego. I właśnie w tym regionie rozwija się infrastruktura sportowa – w tym roku otwarto lodowisko w Bytomiu, a w przyszłym planowane jest otwarcie obiektu w Sosnowcu.

Promocja i wsparcie hokejowych wydarzeń
Projekt Śląski Dom Hokeja zakłada współpracę obejmującą działania promocyjne oparte na potencjale medialnym Polskiego Hokeja, który w samym tylko sezonie 2020/2021 wypracował ekwiwalent reklamowy przekraczający kwotę 45 mln zł. Województwo śląskie jako mecenas Śląskiego Domu Hokeja włączy się także finansowo w organizację ważnych dla dyscypliny wydarzeń. W kalendarzu najważniejszych imprez sportowych są m.in. Mistrzostwa Świata Mężczyzn Dywizji IB (Katowice, 25 kwietnia- 1 maja 2022 ), Mistrzostwa Świata Kobiet Dywizji IB (Katowice, 8- 14 kwietnia 2022 ), Turniej prekwalifikacyjny kobiet do Igrzysk Olimpijskich (Bytom, 7- 10 października 2021 ) i finał Pucharu Polski (Bytom, 27- 29 grudnia 2021   roku). 

– Ruszamy z projektem Śląski Dom Hokeja, a to świetna wiadomość dla całego środowiska, bo dzięki tej inicjatywie będziemy się rozwijać – mówi Mirosław Minkina, prezes PZHL. – Dziękuję Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Śląskiego za zaufanie. Znowu współpracujemy, a to kolejny dowód na to, jak władzom województwa, na czele z marszałkiem Jakubem Chełstowskim, zależy na rozwoju hokeja na lodzie w regionie.

47,5 milionów dofinansowania dla Tychów

47,5 milionów dofinansowania dla Tychów

Miasto Tychy otrzymało 47,5 milionów złotych dofinansowania z Programu Inwestycji Strategicznych na przebudowę dwóch wiaduktów drogowych w ciągu drogi krajowej 44 - ul. Mikołowskiej w Tychach. Szacunkowy koszt całej inwestycji to 50 milionów złotych.

Zastępcza komunikacja autobusowa S4 na odcinku kolejowym Tychy - Tychy Lodowisko

Zastępcza komunikacja autobusowa S4 na odcinku kolejowym Tychy - Tychy Lodowisko

W związku z pracami przy remontowanym wiadukcie na ul. Gen. Grota-Roweckiego w dniach 26-28 października wprowadzona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa na odcinku kolejowym Tychy - Tychy Lodowisko.

Jesienne nasadzenia

Jesienne nasadzenia

Tyski Zakład Usług Komunalnych zakończył obsadzanie jesiennych rabat sezonowych. W sumie posadzono 8 tysięcy roślin: kompozycje z kapust ozdobnych, wrzosów, chryzantem oraz jarmużu ozdobnego.

Mecz polskiej reprezentacji na Stadionie Miejskim Tychy

Mecz polskiej reprezentacji na Stadionie Miejskim Tychy

We wtorek 26 października na murawie Stadionu Miejskiego Tychy rozegrany zostanie mecz polskiej reprezentacji kobiet w piłce nożnej. W eliminacjach do Mistrzostw Świata Polki zmierzą się z reprezentacją Albanii. Początek spotkania o godzinie 19.45.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×