Miasto

3 sierpnia 2021, 15:30:44

W Parku Niedźwiadków w Tychach, w miejscu starego placu zabaw, powstał nowy naturalny plac, wykonany z robinii akacjowej. Z tego samego drewna wykonano elementy doposażenia placu zabaw przy ul. Sikorskiego.

Stary plac zabaw zlikwidowano po 12 latach, ponieważ urządzenia były już w złym stanie technicznym. Postanowiono je usunąć, a w ich miejsce zamontowano duży zestaw zabawowy składający się z trzech wież, dwóch zjeżdżalni, tunelu linowego i lin sprawnościowych. Urządzenia są przeznaczone dla dzieci w wieku od 2 do 14 lat.

Konstrukcja została wykonana z drewna robinii akacjowej, które ma wyjątkowe właściwości użytkowe. - Jest jedynym w Europie drewnem z klasą odporności 1. To oznacza, że jest trwalsze i bardziej odporne nawet od dębu. Jego żywotność wynosi minimum 25 lat. Jest całkowicie odporne na warunki zewnętrzne. Niestraszna mu wilgoć i uszkodzenia mechaniczne – mówi Barbara Skotniczy z Tyskiego Zakładu Komunalnych w Tychach.

Robinia akacjowa jest też bardzo dekoracyjna. - Ozdobne, ciekawe usłojenie i spokojne barwy tworzą wyjątkowo estetyczną całość, którą można podziwiać godzinami. Na tak zaaranżowany plac zabaw aż chce się przychodzić – podkreślają pracownicy Tyskiego Zakładu Usług Komunalnych w Tychach, który zlecał wykonanie placu zabaw. "Zapraszamy do odkrycia zalet urządzeń wykonanych z robinii akacjowej. To drzewo z duszą, które może stać się długowiecznym świadkiem zabaw naszych pociech - zachęcają.

- Zależało nam na tym, by kolorystyka, zastosowane materiały i cały charakter placu nawiązywał do natury. To ważny element tego projektu, ale także innych realizowanych w mieście, z punktu widzenia nie tylko estetyki miejsca, ale i poszanowania przestrzeni, w których realizujemy tego typu inwestycje. Odchodzimy od krzykliwych kolorów, sztucznych materiałów i uszczelnionych nawierzchni. W zamian wprowadzamy naturalne materiały m.in. piasek czy drewno mówi Hanna Skoczylas – z-ca prezydenta Tychów ds. zrównoważonego rozwoju. 

Jeszcze w tym roku TZUK chce doposażyć ten plac zabaw w huśtawkę dwustanowiskową, wykonaną z tego samego drewna. Nowy plac zabaw jest ostatnim etapem renowacji Parku Niedźwiadków. Wcześniej wymieniono ławki oraz odnowiono fontannę.

W ostatnim czasie także plac zabaw przy ul. Sikorskiego został doposażony o zestaw sprawnościowy. Wykonany jest z tego samego materiału, co plac zabaw w Parku Niedźwiadków. Drewno robinii akacjowej zostało okorowane, odbielone i zabezpieczone olejem do drewna. Zestaw ma wymiary 1200 cm x 480 cm i jest przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 6 do 14 lat. W ubiegłym roku naturalny plac zabaw powstał również m.in. na ulicy Zbożowej na os. Z-1 w Tychach.

 

fot. Piotr Podsiadły

Raport ZTM w ogólnopolskim konkursie

Raport ZTM w ogólnopolskim konkursie

"Raport społecznej odpowiedzialności Zarządu Transportu Metropolitalnego za rok 2020" został zgłoszony do ogólnopolskiego konkursu „Raporty Zrównoważonego Rozwoju”, organizowanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Do 20 września trwa głosowanie internautów.

Postaw na nogi!

Postaw na nogi!

Postaw na nogi i przyjedź na rolkach, hulajnodze, rowerze lub przyjdź na piechotę 18 września w godzinach od 14:00 do 19:00 do Parku Miejskiego Solidarności w Tychach.

Nowe ławki w Tychach

Nowe ławki w Tychach

Do końca roku w tyskich parkach zamontowanych zostanie 51 nowych ławek. Wymienione zostaną stare ławki na Sublach i w skwerze przy ulicy Dębowej, a w Parku Niedźwiadków pojawią się nowe.

Spisz się w ten weekend

Spisz się w ten weekend

Do końca Narodowego Spisu Powszechnego pozostały już tylko dwa tygodnie. W najbliższy weekend tyszanie będą mieli kilka okazji, aby spisać się w różnych punktach na terenie miasta.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×