Miasto

11 czerwca 2021, 12:24:47

Od 2 sierpnia będą wydawane nowe wzory dowodu osobistego, zawierające m.in. odcisk palca. Zmienią się terminy ważności wydawanych dowodów w zależności od wieku osoby ubiegającej się o dokument, a elektroniczna możliwość złożenia wniosku będzie możliwa tylko dla małoletnich do 12. roku życia.

Zdjęcie urzędu miasta Tychy - z lotu drona.

Dowody osobiste będą wydawane według nowego wzoru – warstwa elektroniczna dowodu dla osoby powyżej 12 roku życia, będzie zawierała także cechę biometryczną czyli odciski palców, a warstwa graficzna dodatkowo także odwzorowanie własnoręcznego podpisu posiadacza dowodu. Odciski palców oraz podpis będą pobierane w siedzibie urzędu gminy podczas złożenia wniosku o wydanie dowodu osobistego.

Istotną zmiana jest to, że od 2 sierpnia nie każdy będzie miał możliwość elektronicznego złożenia wniosku. - Będzie to możliwe tylko dla małoletnich do 12 roku życia. Osoby powyżej 12 roku życia nie będą mogły tego zrobić. Konieczna będzie wizyta w Urzędzie (stanowisko nr 8 w BOK na parterze Urzędu Miasta w Tychach). Co więcej, wnioski elektroniczne o wydanie dowodu wg dotychczasowego wzoru będzie można złożyć najpóźniej do 26 lipca 2021 roku – mówi Anita Zdebel -naczelnik Wydziału Dowodów Osobistych w Urzędzie Miasta Tychy.

Od tego dnia przez tydzień, do 2 sierpnia – w ogóle nie będzie możliwości składania wniosków o wydanie dowodu osobistego elektronicznie. Ustawodawca w tym czasie będzie przygotowywał się do uruchomienia nowego systemu. Nowością jest pojawienie się „mobilnej stacji urzędnika”. - W przypadku osób obłożnie chorych i niepełnosprawnych, które nie mogą dotrzeć do Urzędu, zostanie wdrożone nowe rozwiązanie – mobilna stacja urzędnika. Przedstawiciel Urzędu uda się do miejsca pobytu obywatela i wszystkie formalności związane z dowodem osobistym zostaną załatwione bez wychodzenia z domu – dodaje Anita Zdebel.

Zmienią się także terminy ważności nowych dowodów w zależności od wieku posiadacza tego dokumentu: dowody wydawane osobom do 12 roku życia będą ważne 5 lat, wydane osobom powyżej 12 roku życia – 10 lat. W przypadku chwilowego braku możliwości pobrania odcisków palców, dowód będzie wydawany na okres 12 miesięcy.

Co istotne, dotychczasowe dowody osobiste zachowują ważność do upływu terminów w nich określonych. Nie będzie konieczności wymieniać ich na nowe.

 

Tychy w plebiscycie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego - trwa głosowanie

Tychy w plebiscycie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego - trwa głosowanie

Ruszył plebiscyt publiczności w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2021. Wśród zgłoszonych projektów znalazły się trzy tyskie realizacje: przystań kajakarska MOSM, ławki przy tężni solankowej oraz zagospodarowanie podwórka przy ul. Batorego.

Nowe atrakcje na placach zabaw

Nowe atrakcje na placach zabaw

W Parku Niedźwiadków w Tychach, w miejscu starego placu zabaw, powstał nowy naturalny plac, wykonany z robinii akacjowej. Z tego samego drewna wykonano elementy doposażenia placu zabaw przy ul. Sikorskiego.

Poznaj Europejski Korpus Solidarności i wolontariat zagraniczny

Poznaj Europejski Korpus Solidarności i wolontariat zagraniczny

W czwartek 5 sierpnia w Tyskim Centrum Wolontariatu przy ul. Edukacji 11 odbędzie się spotkanie dotyczące wolontariatu zagranicznego w Europejskim Korpusie Solidarności.

Tyszanka ze srebrnym medalem Mistrzostw Olimpijskich!

Tyszanka ze srebrnym medalem Mistrzostw Olimpijskich!

Tyszanka Karolina Naja wraz z Anną Puławską zostały dziś wicemistrzyniami olimpijskimi! Polki zdobyły srebrne medale Igrzysk Olimpijskich w Tokio w K-2 na dystansie 500 metrów.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×