Miasto

31 maja 2021, 15:0:0

Teo, Tula i Tik – to trzy sympatyczne skrzaty, bohaterowie książki napisanej przez tyszankę: Magdalenę Kulus pt.: „Tyszaki”. Od 1 czerwca w Gemini Park Tychy będzie można oglądać wystawę związaną z bohaterami tej książki. Osobiście Tyszaki pojawią się w Gemini Park Tychy w piątek, 11 czerwca.

Dla wszystkich dzieci będą przygotowane niespodzianki związane z tyskimi skrzatami. W ten sam dzień będzie miała miejsce premiera słuchowiska pt.: "Tyszaki" na podstawie opowiadania Magdaleny Kulus. „Tyszaki” bezpłatnie otrzymają także rodzice dzieci, które urodziły się w 2021 roku, jeśli tylko zapiszą dziecko do tyskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach.

- Zapraszamy do zapisania dziecka do tyskiej Biblioteki Głównej (Mediateka, al. Piłsudskiego 16) i odebrania bezpłatnego egzemplarza książki pt . „Tyszaki” wraz z kartą czytelnika. Wszyscy zdajemy sobie doskonale sprawę z tego, że nie ma lepiej działającej na wyobraźnię dziecka czynności niż czytanie. Pamiętajmy także, że czytając dziecku zaspokajamy jego najważniejsze potrzeby emocjonalne – czego nie zrobi za nas ani komputer ani telewizja – zachęca Anna Krawczyk – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach.

W książce na kilkudziesięciu stronach opisano historie skrzatów Teo, Tuli i Tika. Książka zawiera również piękną oprawę wizualną, za którą odpowiadała ilustratorka Małgorzata Wrona-Morawska.

- Skrzaty to postacie pojawiające się w literaturze od dawna. Stwierdziłam, że można stworzyć ich tyską wersję - tak powstały Tyszaki. Mam nadzieję, że wędrując po Tychach, dzieci będą ich szukać nie tylko w opisanych w książce miejscach, ale też pod kępkami traw, w koronach drzew, na ławkach i skwerach. Zależało mi na tym, by dodać naszemu miastu nieco magii  i myślę, że to się udało – mówi Magdalena Kulus – autorka książki.

Od 1 czerwca w Gemini Park Tychy będzie można oglądać wystawę związaną z bohaterami tej książki. Osobiście Tyszaki pojawią się w Gemini Park Tychy w   piątek , 11 czerwca. Dla wszystkich dzieci będą przygotowane niespodzianki związane z tyskimi skrzatami. W ten sam dzień będzie miała miejsce premiera słuchowiska pt .: "Tyszaki" na podstawie opowiadania Magdaleny Kulus, które zostało przygotowane przez pracowników i animatorów kultury z Miejskiego Centrum Kultury w Tychach.

- Dodatkowo zapraszamy dzieci w wieku 7-12 lat do udziału w programie animacyjnym pt. „Przygoda z Tyszakami” organizowanym przez Miejskie Centrum Kultury. Bajkowe skrzaty: Tula, Tik i Teo, czyli główni bohaterowie opowiadania "Tyszaki", zabiorą dzieci 12 czerwca o godz. 15.00 oraz 17.30 na objazdową wycieczkę wesołym autobusem po naszym mieście. 

W ramach wycieczki odwiedzimy fontannę na Rynku, plac zabaw „Balbina”, Park Niedźwiadków, plac „pod Żyrafą” oraz Paprocany. Uczestnicy wycieczki będą mogli wziąć udział w grach i zabawach prowadzonych przez książkowe skrzaty – mówi Małgorzata Król – dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Tychach.

Zapisy na wycieczkę z Tyszakami prowadzi Klub Wilkowyje MCK, pod numerami telefonów: 32 227 26 22, 691 770 344, w godz. 10.00 -15.00 . Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, obowiązuje wcześniejsza rezerwacja. Liczba miejsc ograniczona.

- Jestem pewien, że dzieci polubią bohaterów tej bajki, czyli trójkę sympatycznych skrzatów, które zamieszkały w Tychach i przeżywają w naszym mieście niesamowite przygody. Książki otwierają przed nami nieograniczone możliwości zdobywania wiedzy i wzbogacają naszą wyobraźnię. Dlatego zachęcam, by razem z rodzicami odwiedzić naszą miejską bibliotekę i wypożyczyć tę ciekawą książkę o tyskich przygodach skrzatów Teo, Tuli i Tika   – mówi Maciej Gramatyka – z-ca Prezydenta Tychów ds. społecznych.

W sumie Urząd Miasta Tychy zamówił 2000 sztuk książki „Tyszaki”.


fot. Kamil Peszat

Nowe dowody osobiste – ważne terminy!

Nowe dowody osobiste – ważne terminy!

Od 2 sierpnia będą wydawane nowe wzory dowodu osobistego, zawierające m.in. odcisk palca. Zmienią się terminy ważności wydawanych dowodów w zależności od wieku osoby ubiegającej się o dokument, a elektroniczna możliwość złożenia wniosku będzie możliwa tylko dla małoletnich do 12. roku życia.

Kręcimy dla Tychów – ruszyła Rowerowa Stolica Polski!

Kręcimy dla Tychów – ruszyła Rowerowa Stolica Polski!

1 czerwca ruszyła ogólnopolska rywalizacja o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Akcja kręcenia kilometrów potrwa miesiąc do 30 czerwca. Zachęcamy tyszan do przyłączenia do tegorocznych zmagań i podjęcia rywalizacji w ramach grup rowerowych i kręcenia kilometrów na rzecz Tychów.

Zajęcia z Tai Chi dla uczestników programu „Aktywni60plus”

Zajęcia z Tai Chi dla uczestników programu „Aktywni60plus”

Zapraszamy od 11 czerwca na darmowe zajęcia z Tai Chi dla posiadaczy karty „Aktywni60plus”.

Odkomarzanie i odkleszczanie w Tychach

Odkomarzanie i odkleszczanie w Tychach

W czwartek, 10 czerwca br., w godzinach od 20:00 do 01:00, w parkach, w których zlokalizowane są zbiorniki wodne i place zabaw na terenie miasta Tychy, odbędzie się zabieg dezynsekcyjny przeciw komarom i kleszczom.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×