31 maja 2021 10:34

Uczniowie z SP nr 35 im. Matki Teresy z Kalkuty wzięli udział w ogólnopolskim konkursie "Być jak Ignacy", nad którym patronat sprawuje Fundacja PGNiG S.A. im. Ignacego Łukasiewicza. Konkurs służy kształtowaniu troski o planetę, a także propagowaniu wiedzy o polskiej myśli naukowej.

Uczniowie w Szkole Podstawowej z OI nr 35 im. Matki Teresy z Kalkuty w czasie nauki zdalnej mieli dużo propozycji dodatkowych zajęć, konkursów, różnorodnych inicjatyw służących integracji i rozwijaniu zainteresowań (z powodu pandemii w formie online).

Jedną z takich inicjatyw był udział w ogólnopolskim  konkursie "Być jak Ignacy", nad którym patronat sprawuje Fundacja PGNiG S.A. im. Ignacego Łukasiewicza. Na potrzeby udziału w konkursie jesienią 2020 r. swoją działalność rozpoczęło Koło Naukowe "Klucz do dobrej przyszłości". Opiekunem Koła Naukowego jest mgr Ewa Matusik a jego uczestnikami są uczniowie (12 osób) klas 6a, 6c i 6e.

V edycja konkursu trwa od października 2020 r. do końca maja 2021 r. i służy kształtowaniu wśród młodych ludzi troski o planetę a także propagowaniu wiedzy o polskiej myśli naukowej.

W tym czasie uczestnicy konkursu spotkali się z:

  1. Zbigniewem Gieleciakiem - prezesem RCGW w Tychach , który w ciekawy sposób przedstawił udział RCGW w nowoczesnych technologiach. Opowiedział o tyskiej oczyszczalni, która jest biorafinerią i oczyszczalnią inteligentnych rozwiązań. Młodzież dowiedziała się także, że oczyszczalnia produkuje nadwyżkę energii, która wystarcza m.in. na potrzeby Parku Wodnego.
    Tyskie RCGW zdobyło w 2015 r. tzw. Oskara w dziedzinie ekologii. Tę niezwykle prestiżową nagrodę przyznaje Rada Europy. Do tej pory jest to jedyna statuetka zdobyta przez firmę z Polski.
  2. Krzysztofem Zarębą - prezesem firmy "Ekorozwój" w Warszawie, która ma doświadcznia w międzynarodowej współpracy i działaniach na rzecz ekologii.
  3. Maciejem Gramatyką - wiceprezydentem Tychów ds. społecznych, który opowiedział m.in. o planach władz miasta związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa i komfortu zwykłym mieszkańcom miasta, pieszym, osobom pragnącym pospacerować po mieście. Młodzież miała okazję zgłosić swoje postulaty i opowiedzieć o swojej perspektywie spojrzenia na miasto. Zwrócono uwagę na dużą liczbę placów zabaw, przeznaczonych dla małych dzieci i deficyt miejsc dedykowanych stricte dla młodzieży.
  4. Tomaszem Nowakiem - dyrektorem KUKA Polska z siedzibą w Tychach. Spotkanie koncentrowało się wokół technologii cyfrowych, robotyki, programowania i automatyzacji. Firma KUKA jest absolutnym numerem jeden w Polsce, w Europie i na całym świecie. Jej polska, główna siedziba znajduje się w Tychach ale także w Stanach Zjednoczonych, we Francji, Argentynie, Australii, Singapurze, Japonii, Kanadzie czy Chinach.

Uczniowie odwiedzili:

  1. Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.
  2. Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce.
  3. Muzeum Komputerów i Informatyki w Katowicach.

Wśród działań młodych tyszan, podjętych w ramach konkursu znalazły sie takie jak:

  • Poznawanie sylwetek wybitnych polskich naukowców, jak chociażby Ignacego Łukasiewicza właśnie.
  • Tworzenie prezentacji zachęcającej do oszczędzania wody i energii.
  • Teresa Nowakowska z klasy 6c stworzyła prezentację poświęconą wybitnym polskim matematykom.
  • Szymon Koczaja z klasy 6c zaprojektował i zbudował model "pojazdu przyszłości" -  ECOLOT XXI, mającego następujące dane techniczne:
    Załoga: 15 osób (3 pilotów 12 stewardess) + 250 miejsc dla pasażerów.
    Wymiary modelu: długość 64,5cm, rozpiętość skrzydeł 26,5cm, wysokość 10cm
    Wymiary w rzeczywistości: długość 96,75m, rozpiętość skrzydeł 39,75m, wysokość 15m
    Napęd: 2 silniki elektryczne zasilane energią z paneli fotowoltaicznych oraz jeden wodorowy.
    Osiągi: prędkość maksymalna 3.5 Macha.
  • Wanda Zielińska z 6c skonstruowała wiatrak, który wytwarzał energię powodującą świecenie diody.
  • Uczniowie wzięli udział w audycji radiowej wyemitowanej 16 maja w radiu eM.
  • Młodzi tyszanie poznali możliwości samochodu autonomicznego, inteligentnego domu i inteligentnego miasta.
  • Odkrywanie sylwetki i twórczości Stanisława Lema - wybitnego pisarza, któremu poświęcony jest rok 2021,
  • Zaprzyjaźnili się z Kingą i Dawidem - uczniami Technikum nr 3 w Tychach, którzy wraz z wychowawczynią - Panią Bożeną Zyznawską - również interesują się sprawami ekologii.

12 maja odbyło się spotkanie z przedstawicielami klas siódmych i ósmych. Spotkanie poświęcone było tzw. zawodom przyszłości. Organizatorami spotkania było Koło Naukowe "Klucz do dobrej przyszłości" biorące udział w konkursie "Być jak Ignacy". Do współpracy i współprowadzenia została zaproszona Pani  Ilona Draczyńska - Kubera, będąca szkolnym doradcą zawodowym. Gościem specjalnym była Pani dyrektor Hanna Rabczyńska, która czuwa nad losami uczniów i absolwentów naszej szkoły. W pierwszej części spotkania Ewa Matusik - opiekun Koła Naukowego - przedstawiła interesującą wiedzę na temat potrzeb nowoczesnego, zrównoważonego świata nauki, przemysłu i życia współczesnego człowieka. Swoje informacje poparła wybranymi fragmentami filmików pozyskanych od organizatorów konkursu "Być jak Ignacy". Poruszone zostały obszary dotyczące odnawialnej energii, ekologii, nowoczesnego transportu i wreszcie technologii cyfrowych, internetu oraz programowania. 

Członkowie Koła Naukowego podkreślają, że bardzo dużo nauczyli się w czasie trwania konkursu "Być jak Ignacy". Regularne spotkania i realizacja kolejnych, fascynujących inicjatyw pozwoliła im oderwać się od pandemicznej rzeczywistości i zintegrować się w osiąganiu kolejnych, ambitnych zadań.

Ewa Matusik bardzo chwali swoich podopiecznych:  - To wspaniała młodzież. Są wytrwali, otwarci na wiedzę i nowe doświadczenia. Rzeczywiście interesują się losem naszej planety i przyszłością myśli technicznej. Zainspirowani osiągnięciami nauki, zainteresowali się możliwościami własnej ścieżki rozwoju.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.