Kultura

12 maja 2021, 14:22:55

W dniach 21-23 maja br. w Teatrze Małym w Tychach po raz ósmy odbędzie się Tyski Festiwal Słowa LOGOS FEST. Tegoroczna edycja poświęcona jest twórczości Jacka Kaczmarskiego, określanego mianem poety wolności.

O festiwalu

Co roku Tyski Festiwal Słowa koncentruje się wokół dorobku innego autora. W minionych latach byli to m.in. Osiecka, Grechuta, Przybora, Młynarski, czy Kofta, w tym roku sięgnięto po twórczość Jacka Kaczmarskiego, określanego mianem poety wolności. - Myślę, że dziś Jego twórczość brzmi wyjątkowo dojmująco i potrzeba nam jej bardziej niż kiedykolwiek w kraju nad Wisłą - mówi Paweł Drzewiecki, dyrektor Teatru Małego w Tychach, pomysłodawca i dyrektor artystyczny LOGOS FEST – Tyskiego Festiwalu Słowa. 

Nieodłącznym elementem festiwalu jest Turniej Recytatorski, który różni się od wszystkich innych tego rodzaju wydarzeń tym, że jego uczestnicy budują swymi wypowiedziami spójne widowisko poetyckie.

- Drugi rok z rzędu widowisko to zaprezentujemy online. Co istotne, okoliczność ta dała naszym recytatorom nowe możliwości prezentacji, bo oto Ich partnerem stał się obiektyw kamery, a możliwość nagrania wystąpienia konkursowego pozwala na wypełnienie całego kadru przestrzenią, która buduje kontekst wypowiedzi artystycznej. Równie istotne będą zbliżenia, bliskie i dalekie plany, niedozwolone jest tylko jedno – montaż który zniszczyłby prawdę wypowiedzi. Tego jak uczestnicy turnieju: młodzież, studenci i dorośli zinterpretują poezję Kaczmarskiego dziś, jestem szczególnie ciekawy. - dodaje dyrektor teatru.

Program

Utwory Jacka Kaczmarskiego wybrzmią na scenie Teatru Małego w Tychach od 21 do 23 maja. 

21 maja | g. 18.00

Koncert ”Muzeum Kaczmarskiego” – współczesne aranżacje utworów Jacka Kaczmarskiego inspirowanych malarstwem, który otworzy VIII Tyski Festiwal Słowa LOGOS Fest, edycja Kaczmarski.

Wykonawcy:
Michał Lipiński – aranżacja, elektronika, fortepian
Jakub Kabus – wokal
Marek Obrębski – wokal
Michał Sosna – saksofon, wokalizy
Michał Majocha – gitara basowa  

22 maja | g. 18.00

"Wszystko, co mi się zdarzy" – koncert galowy

„Jacek Kaczmarski, był jednym z tych artystów, których znała cała Polska. Jego utwory można było usłyszeć wszędzie, od kantorów robotniczych fabryk, poprzez akademiki, wielkie sale koncertowe, na małych kawalerkach kończąc. Jacek Kaczmarski – bard, któremu „marzyła się twarz inna, niż ta, którą miał ”. Po kilku dekadach jego twórczość, została wyciągnięta z historycznych już kontekstów, dzięki czemu walor uniwersalnych i trafnych spostrzeżeń, na temat człowieka wydaje się być jeszcze bardziej krystaliczny. Możemy, tym samym, przyjrzeć się z bliska wszystkim, kiełkującym niepokojom, które tworzą, ale też potrafią rozbić każdą, nawet najmniejszą przestrzeń” - Joanna Piwowar Antosiewicz

Występują:

Mariusz Lubomski

Paweł Drzewiecki

Jerzy Jan Połoński

Krzysztof Kulbicki

Olek Różanek

Mariusz „Oziu” Orzechowski

Iwona Loranc

Marta Piwowar-Wierzbicka

Joanna Halszka Sokołowska

Słowa: Jacek Kaczmarski, Zbigniew Herbert, K.M. Sieniawski

Scenariusz i reżyseria: Joanna Piwowar Antosiewicz

Scenografia i projekcje multimedialne: Joanna Martyniuk Kierownictwo muzyczne,

aranżacje: Jacek Kita
Akompaniament: Jacek Kita – piano Zespół AQUSTIC QUARTET w składzie: Anna Drabicka- skrzypce Ewa Sidor- altówka Aleksandra Steczek – wiolonczela Marcin Sidor- skrzypce.
Światło: Leszek Szymański
Dźwięk: Tomasz Kramarczyk
Obsługa sceny: Arkadiusz Pająk, Majan Majanowski
Producent wykonawczy: Maciek Górski
Grafika: Michał Wac

Transmisja koncertu na kanale YouTube (Teatr Mały Tychy) już 22 maja, o godz. 18:00!  Więcej informacji na: https://cutt.ly/qbsOhH3

23 maja | g. 17.00

Recital Jacka Bończyka - „Kaczmarski subiektywnie”

"Jestem wielkim admiratorem talentu Kaczmarskiego, przez wiele lat analizowałem jego estetykę, zachwycałem się kunsztem języka, zdumiewała mnie jego rozległa wiedza historyczna. Wykonywałem na scenie jego programy, śpiewałem i grałem jego niepokorne pieśni, kiedy był na emigracji – traktowałem to jako moją własną małą misję w walce z komuną – byłem wtedy młodym człowiekiem. Kiedy wrócił do Polski – odłożyłem gitarę i ustąpiłem miejsca Mistrzowi” - Jacek Bończyk

Występują: Jacek Bończyk – gitara, vocal Konrad Wantrych – piano Wojciech Gumiński – kontrabas  


Festiwal odbędzie się w formule hybrydowej, zarówno przed publicznością internetową, jak i przed tą na widowni. Wejściówki na wszystkie koncerty w promocyjnej cenie 10 zł!

Drugie życie zniczy na tyskich cmentarzach

Drugie życie zniczy na tyskich cmentarzach

Na cmentarzach w Tychach pojawiły się regały, na znicze nadające się do ponownego użytku. Wystarczy dokupić do nich wkład i można je ponownie zapalić na grobach swoich bliskich. To połączenie ekologii z ekonomią.

Spisz się i skorzystaj z bezpłatnych godzin w Parku Wodnym Tychy

Spisz się i skorzystaj z bezpłatnych godzin w Parku Wodnym Tychy

Jeśli 80% mieszkańców Tychów weźmie udział w Narodowym Spisie Powszechnym, Miasto Tychy oraz Wodny Park Tychy przygotowały specjalną niespodziankę.

"Bez barier, bez granic"

"Bez barier, bez granic"

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa w Gliwicach w partnerstwie z MDDP Akademia Biznesu spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zaprasza do wzięcia udziału w bezpłatnym projekcie.

IX Zjazd Profilaktyczny w Tychach

IX Zjazd Profilaktyczny w Tychach

W czwartek, 23 września w tyskiej Mediatece odbył się IX Zjazd Profilaktyczny. Blisko 200 osób uczestniczyło w wykładach i warsztatach poświęconych tematyce przemocy - realnej i tej wirtualnej. Udział w wydarzeniu, organizowanym przez Urząd Miasta Tychy był bezpłatny.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×