Kultura

24 marca 2021, 11:25:31

Tegoroczna, 13 edycja Festiwal Monodramu MoTyF z uwagi na pandemię odbędzie się w formie online. Dziś, 24 marca, o godz. 19:00, na kanale YouTube (Teatr Mały Tychy) rozpocznie się transmisja pierwszych, konkursowych spektakli.

Pierwszym z nich będzie monodram Piotra Rybaka “Bastyl/Ja - Sprawa życia i śmierci”, który opowiada o dramacie gubernatora Bastylii Markiza de Launay.

- Natomiast o godz. 21:00 zapraszamy na transmisję spektaklu Nikoli Mierzejewskiej „Imago” w reżyserii Grzegorza Stawiaka, który jest próbą odpowiedzi na sensualne doświadczenie spotkania z bezpostaciową osobowością – zachęcają organizatorzy.

Monodram „Trzy ćwierci do śmierci” w reżyserii Karoliny Martin i Mateusza Smacznego będzie można obejrzeć 25 marca, o godz. 16:00. Spektakl to podróż Babuchy na granicy dwóch światów. Bohaterka pragnie zakończyć swój zbyt długi żywot. Wcześniej jednak musi dokonać rachunku sumienia. Czy ciąży na niej przekleństwo złych ludzi? A może sama odpowiada za swoje nieszczęście? Czy ktoś przyjdzie jej z pomocą?

O godzinie 17:30 transmisja monodramu “Nigdy nie było mi dobrze w czerwonym” w reżyserii Anety Ćwieluch. To spektakl o wolności czegoś i wolności od czegoś. To trochę “orwellowski” obraz przyszłości, który jakże jest współczesny. Pani "Po" to ostrzeżenie, a może pogodzenie?

-   W ostatni dzień prezentacji konkursowych pokażemy aż trzy spektakle. O godz. 16:00 monodram Anety Spirydowicz „Będzie ciasno”. Monodram porusza kwestie trudu funkcjonowania niezależnie, poza systemem. O 17:30 monodram "33" Mateusza Nędzy, który porusza kwestie samotności. Przeprowadzki z miejsca na miejsce oraz braku kontaktu z bliskimi. O godz. 18:30 “Hermenegilda K'' Doroty Kaczor. To tragikomedia o samotności i próbie radzenia sobie z przemijaniem.  Spektakl to ukłon w stronę artystów, którzy odchodzą zapomniani. Inspirowany twórczością Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Jana Brzechwy oraz Juliana Tuwima – mówi Paweł Drzewiecki, dyrektor Teatru Małego w Tychach.

W skład jury konkursowego weszli: Irena Jun, Jolanta Niestrój-Malisz oraz Mikołaj Grabowski.

Spektakle konkursowe, fora teatralne oraz gala finałowa (zaplanowana na 27 marca, o godz. 17:00) będą transmitowane na kanale YouTube (Teatr Mały Tychy).

PROGRAM FESTIWALU:
 
24 MARCA
Małgorzata Kowalczyk „Polowanie na sarnę”, godz. 19:00
Nikola Mierzejewska „Imago”, godz. 21:00
 
25 MARCA
Forum teatralne, godz. 12:00
Karolina Martin „Trzy ćwierci do śmierci”, godz. 16:00
Piotr Rybak „Bastyl/Ja - Sprawa życia i śmierci”, godz. 17:30
 MIKOŁAJ GRABOWSKI - Aktor w DIALOGU, godz. 20:30
 
26 MARCA
Forum teatralne, godz. 12:00
Aneta Spirydowicz „Będzie ciasno”, godz. 16:00
Mateusz Nędza „33”, godz. 17:30
Joanna Gorzała „Rajcula warzy”, godz. 18:30
IRENA JUN - Aktor w DIALOGU, godz. 20:30
 
27 MARCA
Forum teatralne, godz. 11:00
Gala finałowa, godz. 17:00
SONIA BOHOSIEWICZ - Aktor w DIALOGU, godz. 19:00

MAGNETYZM W SIECI czyli Aleksandra Fredry „Śluby panieńskie”

Dzień po zakończeniu Festiwalu Monodramu MOTYF (28.03 o godz. 15.00) odbędzie się premiera online produkcji Teatru Małego w Tychach w reżyserii Pawła Drzewieckiego: MAGNETYZM W SIECI   czyli Aleksandra Fredry „Śluby panieńskie”.

Obsada: Katarzyna Herman, Andrzej Warcaba, Krzysztof Szczepaniak, Anna Buczkowska, Anna Siek, Kamil M. Banasiak.    

Spektakl ten został zrealizowany w ramach programu grantowego dla teatrów organizowanego przez Związek „Cyfrowa Polska” i YouTube, którego Teatr Mały jest laureatem.

- Od ponad dwunastu miesięcy, kontakt z drugim człowiekiem, z konieczności, został ograniczony do minimum. Z drugiej zaś strony, odkrywamy możliwości, jakie niesie Internet. W przestrzeni wirtualnej coraz   cz ęściej uczymy się, pracujemy, kontaktujemy się z najbliższymi. Zrealizowaną z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru 2021 premierą online, staramy się zwrócić uwagę naszych drogich widzów, na powyższe zagadnienia. Mamy jednocześnie świadomość, że w tych trudnych -również dla naszego Teatru- okolicznościach zewnętrznych, jedyna przestrzeń spotkania z naszą publicznością, to właśnie świat wirtualny. Staraliśmy się więc wykreować dla Państwa rzeczywistość, w której, dzielimy się z Państwem naszą tęsknotą za sceną i kreacją artystyczną. W istocie, bohaterami tego internetowego przedstawienia są aktorzy, dla których odcięcie od sceny i widza, stanowi najtrudniejsze z zawodowych doświadczeń. Oby trwało ono jak najkrócej, czego z okazji tegorocznego Międzynarodowego Dnia Teatru, życzę nam wszystkim – mówi Paweł Drzewiecki - dyrektor Teatru Małego w Tychach, reżyser spektaklu „Magnetyzm w sieci”

Scenariusz i reżyseria: Paweł Drzewiecki
Muzyka:  Joanna Piwowar Antosiewicz
Instrumenty smyczkowe:  Paweł Odorowicz
Scenografia:  Joanna Rupik, Wojciech Łuka
Udźwiękowienie:   Krzysztof Kurek, Tomasz Cichocki
Oświetlenie: Leszek Szymański
Charakteryzacja: Barbara Rdzanek
Montaż: Michał Wac
Operatorzy: Michał Majocha, Arkadiusz Pająk, Mariusz Lach
Obsługa planu: Maciej Górski, Lidia Lechowicz, Barbara Szymańska, Alicja Liszka
Promocja: Dominika Porwit-Wądołowska, Małgorzata Wawak

Zdjęcia: Agnieszka Seidel-Kożuch

Kierownik Produkcji: Aleksandra Sus
Producent Wykonawczy: Małgorzata Polko
Produkcja: Teatr Mały Tychy

Raport ZTM w ogólnopolskim konkursie

Raport ZTM w ogólnopolskim konkursie

"Raport społecznej odpowiedzialności Zarządu Transportu Metropolitalnego za rok 2020" został zgłoszony do ogólnopolskiego konkursu „Raporty Zrównoważonego Rozwoju”, organizowanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Do 20 września trwa głosowanie internautów.

Postaw na nogi!

Postaw na nogi!

Postaw na nogi i przyjedź na rolkach, hulajnodze, rowerze lub przyjdź na piechotę 18 września w godzinach od 14:00 do 19:00 do Parku Miejskiego Solidarności w Tychach.

Nowe ławki w Tychach

Nowe ławki w Tychach

Do końca roku w tyskich parkach zamontowanych zostanie 51 nowych ławek. Wymienione zostaną stare ławki na Sublach i w skwerze przy ulicy Dębowej, a w Parku Niedźwiadków pojawią się nowe.

Spisz się w ten weekend

Spisz się w ten weekend

Do końca Narodowego Spisu Powszechnego pozostały już tylko dwa tygodnie. W najbliższy weekend tyszanie będą mieli kilka okazji, aby spisać się w różnych punktach na terenie miasta.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×