Kultura

24 marca 2021, 11:25:31

Tegoroczna, 13 edycja Festiwal Monodramu MoTyF z uwagi na pandemię odbędzie się w formie online. Dziś, 24 marca, o godz. 19:00, na kanale YouTube (Teatr Mały Tychy) rozpocznie się transmisja pierwszych, konkursowych spektakli.

Pierwszym z nich będzie monodram Piotra Rybaka “Bastyl/Ja - Sprawa życia i śmierci”, który opowiada o dramacie gubernatora Bastylii Markiza de Launay.

- Natomiast o godz. 21:00 zapraszamy na transmisję spektaklu Nikoli Mierzejewskiej „Imago” w reżyserii Grzegorza Stawiaka, który jest próbą odpowiedzi na sensualne doświadczenie spotkania z bezpostaciową osobowością – zachęcają organizatorzy.

Monodram „Trzy ćwierci do śmierci” w reżyserii Karoliny Martin i Mateusza Smacznego będzie można obejrzeć 25 marca, o godz. 16:00. Spektakl to podróż Babuchy na granicy dwóch światów. Bohaterka pragnie zakończyć swój zbyt długi żywot. Wcześniej jednak musi dokonać rachunku sumienia. Czy ciąży na niej przekleństwo złych ludzi? A może sama odpowiada za swoje nieszczęście? Czy ktoś przyjdzie jej z pomocą?

O godzinie 17:30 transmisja monodramu “Nigdy nie było mi dobrze w czerwonym” w reżyserii Anety Ćwieluch. To spektakl o wolności czegoś i wolności od czegoś. To trochę “orwellowski” obraz przyszłości, który jakże jest współczesny. Pani "Po" to ostrzeżenie, a może pogodzenie?

-   W ostatni dzień prezentacji konkursowych pokażemy aż trzy spektakle. O godz. 16:00 monodram Anety Spirydowicz „Będzie ciasno”. Monodram porusza kwestie trudu funkcjonowania niezależnie, poza systemem. O 17:30 monodram "33" Mateusza Nędzy, który porusza kwestie samotności. Przeprowadzki z miejsca na miejsce oraz braku kontaktu z bliskimi. O godz. 18:30 “Hermenegilda K'' Doroty Kaczor. To tragikomedia o samotności i próbie radzenia sobie z przemijaniem.  Spektakl to ukłon w stronę artystów, którzy odchodzą zapomniani. Inspirowany twórczością Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Jana Brzechwy oraz Juliana Tuwima – mówi Paweł Drzewiecki, dyrektor Teatru Małego w Tychach.

W skład jury konkursowego weszli: Irena Jun, Jolanta Niestrój-Malisz oraz Mikołaj Grabowski.

Spektakle konkursowe, fora teatralne oraz gala finałowa (zaplanowana na 27 marca, o godz. 17:00) będą transmitowane na kanale YouTube (Teatr Mały Tychy).

PROGRAM FESTIWALU:
 
24 MARCA
Małgorzata Kowalczyk „Polowanie na sarnę”, godz. 19:00
Nikola Mierzejewska „Imago”, godz. 21:00
 
25 MARCA
Forum teatralne, godz. 12:00
Karolina Martin „Trzy ćwierci do śmierci”, godz. 16:00
Piotr Rybak „Bastyl/Ja - Sprawa życia i śmierci”, godz. 17:30
 MIKOŁAJ GRABOWSKI - Aktor w DIALOGU, godz. 20:30
 
26 MARCA
Forum teatralne, godz. 12:00
Aneta Spirydowicz „Będzie ciasno”, godz. 16:00
Mateusz Nędza „33”, godz. 17:30
Joanna Gorzała „Rajcula warzy”, godz. 18:30
IRENA JUN - Aktor w DIALOGU, godz. 20:30
 
27 MARCA
Forum teatralne, godz. 11:00
Gala finałowa, godz. 17:00
SONIA BOHOSIEWICZ - Aktor w DIALOGU, godz. 19:00

MAGNETYZM W SIECI czyli Aleksandra Fredry „Śluby panieńskie”

Dzień po zakończeniu Festiwalu Monodramu MOTYF (28.03 o godz. 15.00) odbędzie się premiera online produkcji Teatru Małego w Tychach w reżyserii Pawła Drzewieckiego: MAGNETYZM W SIECI   czyli Aleksandra Fredry „Śluby panieńskie”.

Obsada: Katarzyna Herman, Andrzej Warcaba, Krzysztof Szczepaniak, Anna Buczkowska, Anna Siek, Kamil M. Banasiak.    

Spektakl ten został zrealizowany w ramach programu grantowego dla teatrów organizowanego przez Związek „Cyfrowa Polska” i YouTube, którego Teatr Mały jest laureatem.

- Od ponad dwunastu miesięcy, kontakt z drugim człowiekiem, z konieczności, został ograniczony do minimum. Z drugiej zaś strony, odkrywamy możliwości, jakie niesie Internet. W przestrzeni wirtualnej coraz   cz ęściej uczymy się, pracujemy, kontaktujemy się z najbliższymi. Zrealizowaną z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru 2021 premierą online, staramy się zwrócić uwagę naszych drogich widzów, na powyższe zagadnienia. Mamy jednocześnie świadomość, że w tych trudnych -również dla naszego Teatru- okolicznościach zewnętrznych, jedyna przestrzeń spotkania z naszą publicznością, to właśnie świat wirtualny. Staraliśmy się więc wykreować dla Państwa rzeczywistość, w której, dzielimy się z Państwem naszą tęsknotą za sceną i kreacją artystyczną. W istocie, bohaterami tego internetowego przedstawienia są aktorzy, dla których odcięcie od sceny i widza, stanowi najtrudniejsze z zawodowych doświadczeń. Oby trwało ono jak najkrócej, czego z okazji tegorocznego Międzynarodowego Dnia Teatru, życzę nam wszystkim – mówi Paweł Drzewiecki - dyrektor Teatru Małego w Tychach, reżyser spektaklu „Magnetyzm w sieci”

Scenariusz i reżyseria: Paweł Drzewiecki
Muzyka:  Joanna Piwowar Antosiewicz
Instrumenty smyczkowe:  Paweł Odorowicz
Scenografia:  Joanna Rupik, Wojciech Łuka
Udźwiękowienie:   Krzysztof Kurek, Tomasz Cichocki
Oświetlenie: Leszek Szymański
Charakteryzacja: Barbara Rdzanek
Montaż: Michał Wac
Operatorzy: Michał Majocha, Arkadiusz Pająk, Mariusz Lach
Obsługa planu: Maciej Górski, Lidia Lechowicz, Barbara Szymańska, Alicja Liszka
Promocja: Dominika Porwit-Wądołowska, Małgorzata Wawak

Zdjęcia: Agnieszka Seidel-Kożuch

Kierownik Produkcji: Aleksandra Sus
Producent Wykonawczy: Małgorzata Polko
Produkcja: Teatr Mały Tychy

Nowe dowody osobiste – ważne terminy!

Nowe dowody osobiste – ważne terminy!

Od 2 sierpnia będą wydawane nowe wzory dowodu osobistego, zawierające m.in. odcisk palca. Zmienią się terminy ważności wydawanych dowodów w zależności od wieku osoby ubiegającej się o dokument, a elektroniczna możliwość złożenia wniosku będzie możliwa tylko dla małoletnich do 12. roku życia.

Kręcimy dla Tychów – ruszyła Rowerowa Stolica Polski!

Kręcimy dla Tychów – ruszyła Rowerowa Stolica Polski!

1 czerwca ruszyła ogólnopolska rywalizacja o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Akcja kręcenia kilometrów potrwa miesiąc do 30 czerwca. Zachęcamy tyszan do przyłączenia do tegorocznych zmagań i podjęcia rywalizacji w ramach grup rowerowych i kręcenia kilometrów na rzecz Tychów.

Zajęcia z Tai Chi dla uczestników programu „Aktywni60plus”

Zajęcia z Tai Chi dla uczestników programu „Aktywni60plus”

Zapraszamy od 11 czerwca na darmowe zajęcia z Tai Chi dla posiadaczy karty „Aktywni60plus”.

Odkomarzanie i odkleszczanie w Tychach

Odkomarzanie i odkleszczanie w Tychach

W czwartek, 10 czerwca br., w godzinach od 20:00 do 01:00, w parkach, w których zlokalizowane są zbiorniki wodne i place zabaw na terenie miasta Tychy, odbędzie się zabieg dezynsekcyjny przeciw komarom i kleszczom.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×