Miasto

10 marca 2021, 15:12:53

W ramach projektu pn. "Zakup elektrycznych pojazdów komunikacji miejskiej wraz z budową i modernizacją systemu zasilania" zostanie zakupionych 6 nowoczesnych trolejbusów hybrydowych oraz zmodernizowane zostaną podstacje trakcyjne.

Dziś Marcin Rogala – prezes Tyskich Linii Trolejbusowych, podpisał umowę o dofinansowanie tego wartego ponad 23 miliony złotych projektu. Umowa na realizację tyskiego oraz innych projektów dot. rozwoju elektromobilności na Śląsku, została podpisana w Urzędzie Marszałkowskim, w obecności Ministra Klimatu i Środowiska Michała Kurtyki.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska – w ramach realizacji „Programu dla Śląska” – dofinansuje ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zakup 43 zeroemisyjnych autobusów oraz 34 punkty ładowania. - Program NFOŚiGW, z którego pochodzi połowa dofinansowania śląskiej inwestycji, jest przykładem skutecznej realizacji przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska zobowiązań podjętych przez rząd w „Programie dla Śląska”. W ten sposób poprawiamy jakość życia w regionie, jak również ograniczamy emisję tlenków azotu, których przekroczenia stanowią wspólne wyzwanie dla samorządu oraz ministerstwa   – mówił podczas uroczystości minister klimatu i środowiska   Michał Kurtyka.

Najwięcej pojazdów, bo aż 32, kupi Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Pozostali beneficjenci to oprócz Tyskich Linii Trolejbusowych, które otrzyma 6 pojazdów, Zakład Komunikacji Miejskiej Sp. z o.o. w Zawierciu (3 pojazdy) oraz Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach Sp. z o.o. (2 pojazdy). - Trolejbusy, które trafią do Tychów są pojazdami innowacyjnymi, i są w pewnym sensie połączeniem trolejbusu i autobusu elektrycznego. Podstawowym źródłem napędu będą zabudowane baterie, a sieć trakcyjna będzie służyła ich ładowaniu. Ponadto nowe pojazdy będą wyposażone we wszystkie niezbędne systemy ułatwiające pracę kierowcy oraz nowoczesny system informacji pasażerskiej – mówi Marcin Rogala, prezes TLT.

Zakup jest finansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa śląskiego w ramach programu Gepard II. Wartość całego przedsięwzięcia wynosi: 23.346.050,00 zł netto, w tym:

- dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska wynosi (42,5%): 9.922.071,00 zł
- dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego wynosi: (42,5%): 9.922.071,00 zł
- pożyczka z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska (15%): 3.501.907,00 zł.

Nowoczesne trolejbusy mają pojawić się w Tychach za ok. 14 miesięcy. Obecnie flota Tyskich Linii Trolejbusowych składa się z 23 trolejbusów i 2 autobusów elektrycznych.

Ostrzeżenie meteorologiczne - burze

Ostrzeżenie meteorologiczne - burze

IMGW-PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydało ostrzeżenia meteorologiczne przed burzami, które mogą wystąpić na terenie Tychów 5 maja od godziny 14.00 do 21.00.

Rusza masowy punkt szczepień na Hali Sportowej

Rusza masowy punkt szczepień na Hali Sportowej

W piątek 7 maja rusza masowy punkt szczepień przeciw COVID-19 na Hali Sportowej przy al. Piłsudskiego 20. To drugi - obok Stadionu Miejskiego - miejski punkt szczepień w Tychach. Dziennie w każdym z punktów będzie mogło się zaszczepić 500 chętnych tyszanek i tyszan.

Fontanna w Parku Niedźwiadków już działa

Fontanna w Parku Niedźwiadków już działa

Fontanna w tak lubianym zwłaszcza przez najmłodszych tyszan Parku Niedźwiadków przeszła prawdziwą metamorfozę. Misy fontanny zostały pokryte szklaną mozaiką w kolorze niebieskim, z których kaskadowo spływa woda.

Rusza masowy punkt szczepień na Stadionie Miejskim

Rusza masowy punkt szczepień na Stadionie Miejskim

We wtorek 4 maja rusza masowy punkt szczepień przeciw COVID-19 na Stadionie Miejskim przy ulicy Edukacji. Dalej czekamy na informację o otwarciu drugiego punktu - na Hali Sportowej (najprawdopobniej będzie to 7 maja).

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×