Miasto

8 marca 2021, 11:15:44

Inteligentny System Zarządzania i Sterowania Ruchem (w skrócie ITS) to jedna ze sztandarowych inwestycji, jaka prowadzona jest obecnie w Tychach. Aktualnie trwają prace w 7 lokalizacjach, a niebawem ruszą w kolejnych punktach Tychów.

Skrzyżowanie na ul.Katowickiej przebudowane w ramach projektu ITS

Od poniedziałku - 8 marca - ekipy drogowe rozpoczęły prace na dwóch skrzyżowaniach: ulic Mikołowskiej z Leśną oraz Katowickiej ze Zwierzyniecką. Co ważne, równolegle w ramach ITS prace trwają jeszcze na pięciu innych skrzyżowaniach: Mikołowska/ Dołowa/ Burschego, Mikołowska/ Katowicka, Katowicka/ Sadowa, Kopernika/Żwakowska, Katowicka/Tulipanów.

Na tym nie koniec. W najbliższym czasie do przebudowy przewidziano 10 kolejnych skrzyżowań:

  • Sikorskiego/Tołstoja,

  • Sikorskiego/Żółkiewskiego,

  • Piłsudskiego/Tischnera,

  • Niepodleglości/Grota Roweckiego,

  • Browarowej/Damrota,

  • Bielskiej/Budowlanych/Edukacji,

  • Burschego/Andersa/Hlonda,

  • Bielskiej/Cienistej/Niepodległości,

  • Biejskiej/Czarnieckiego/Cyganerii,

  • a także na ul. Sikorskiego w rejonie wjazdu do parku wodnego.

- Dotychczas prace zakończono w 7 lokalizacjach. Na skrzyżowaniach ulic: Katowickiej/ Grabowej/ Jesioniowej, Stoczniowców 70./ Konecznego, Mikołowskiej/ Powstańców, Mikołowskiej z wyjazdem z browaru, Budowlanych/ Begonii, Budowlanych/ Burschego oraz na przejściu dla pieszych Edukacji/ Fitelberga – wylicza Arkadiusz Bąk , z-ca dyrektora Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów. - To oznacza, że główny zakres robót jest dopiero przed nami. Kierowców prosimy o ostrożną jazdę, stosowanie się do znaków i jednocześnie przepraszamy za utrudnienia. Pamiętajmy, że z chwilą, gdy inwestycja się zakończy te wszystkie niedogodności zostaną nam zrekompensowane.

Łącznie w ramach ITS Tychy przebudowanych zostanie blisko 40 skrzyżowań w mieście. Co dzięki temu się zmieni?

– Dzięki systemowi komunikacja ma działać lepiej i bardziej punktualnie, a kierowcy mają przemieszczać się po mieście płynniej – wyjaśnia Artur Kruczek , dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach. – Przykładowo, inteligentne sterowanie zapobiegać będzie sytuacjom, kiedy kierowcy denerwują się, stojąc na czerwonym świetle przy zerowym ruchu wokoło, tracąc czas i paliwo. System przeanalizuje dane i jeżeli pozostałe wloty będą wolne, zapali się zielone światło.

ITS potrafi też zapewnić zielone światło autobusom i trolejbusom na wybranych skrzyżowaniach, gdy z analizy danych wyniknie, że pojazdom grozi opóźnienie w stosunku do rozkładu jazdy. Dodatkowo ruch komunikacji miejskiej będzie na bieżąco śledzony na e-mapach.

Sercem całego systemu będzie zlokalizowane w pomieszczeniach stadionu miejskiego Centrum Sterowania Ruchem (CSR). Jego budowa już się zakończyła. To tam docelowo będą gromadzone bieżące informacje o ruchu drogowym, tam też będzie główny ośrodek monitorowania ruchu przez system kamer; gdy np. dojdzie do wypadku, system natychmiast dostarczy taką informację i umożliwi wyświetlenie komunikatu o utrudnieniach na tablicach zmiennej treści, jakie zostaną rozlokowane w wybranych punktach miasta. Za pomocą tych tablic będzie można informować uczestników ruchu o niebezpieczeństwach i utrudnieniach.

Ponadto w ramach systemu na ulicach pojawią się m.in. stacje monitorujące pogodę, stacje pomiaru zanieczyszczeń i poziomu hałasu, a także tablice informujące o dostępności miejsc parkingowych. Całość uzupełnią tablice informacyjne na przystankach czy urządzenia umożliwiające automatyczne liczenie pasażerów w autobusach. Możliwe będzie również ważenie ciężarówek w ruchu.

„Zawsze warto być człowiekiem” - mural Ryśka Riedla powstanie w Tychach

„Zawsze warto być człowiekiem” - mural Ryśka Riedla powstanie w Tychach

Pomysł na mural pojawił się dwa lata temu, od tego czasu powstawały różne wersje projektu, analizowano także kilka lokalizacji. Dziś już wiadomo – mural Ryszarda Riedla powstanie na os. F w Tychach, na bloku, w którym przez lata mieszkał artysta. Prace ruszą w połowie sierpnia.

Ostrzeżenie hydrologiczne

Ostrzeżenie hydrologiczne

Biuro Prognoz Hydrologicznych w Krakowie wydało ostrzeżenie hydrologiczne dotyczące możliwego gwałtownego wzrostu stanów wody w zlewniach Małej Wisły i Soły.

Skrzyżowanie al. Bielskiej z ul. Edukacji i ul. Budowlanych ponownie bez sygnalizacji

Skrzyżowanie al. Bielskiej z ul. Edukacji i ul. Budowlanych ponownie bez sygnalizacji

Od środy 28 lipca sygnalizacja na skrzyżowaniu al. Bielskiej z ul. Edukacji i ul. Budowlanych zostanie czasowo wyłączona. Brak "świateł" potrwa maksymalnie do poniedziałku 2 sierpnia.

Wyniki konkursu na koncepcję zagospodarowania dzikiej plaży

Wyniki konkursu na koncepcję zagospodarowania dzikiej plaży

Rozstrzygnięto konkurs studencki na opracowanie koncepcji przestrzenno-architektonicznej zagospodarowania Dzikiej Plaży na Paprocanach w Tychach.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×