Miasto

8 marca 2021, 9:37:37

„Tyski Szlak Kobiet” i „Nasze dziewczyny z osiedla” to dwa projekty realizowane przez Miejskie Centrum Kultury w Tychach w ramach Tyskiego Banku Kultury. To projekty poświęcone kobietom, a kiedy najlepiej mówić o kobietach, jak nie 8 marca?

„Tyski Szlak Kobiet” i „Nasze dziewczyny z osiedla” to dwa projekty realizowane przez Miejskie Centrum Kultury w Tychach w ramach Tyskiego Banku Kultury. Pierwszy opowiada o kobietach z przeszłości – które miały znaczący wpływ na rozwój i życie mieszkańców Tychów i poprzez swoje działania na stałe wpisały się na karty historii miasta, drugi pokazuje oblicza i historie współczesnych tyszanek. A kiedy najlepiej mówić o kobietach, jak nie 8 marca?

Tyskie osiedla świętują Dzień Kobiet!

Za sprawą projektu „Nasze dziewczyny z osiedla”, którego autorką jest malarka Justyna Biskup-Naumienko, tyskie osiedla będą świętować Dzień Kobiet tak naprawdę przez cały miesiąc. Począwszy od 8 marca, codziennie na Facebooku Miejskiego Centrum Kultury będziemy publikować po jednym z 21 portretów, namalowanych przez Justynę Biskup-Naumienko, przedstawiających tyszanki, których imiona są zgodne z nazwami tyskich osiedli.

Kto chociaż raz był w Tychach, wie, że tutejsze osiedla są nazwane literami alfabetu. Nie każdy jednak wie to, że mają one swoje rozwinięcie – ich pełne nazwy są żeńskimi imionami. Pomysłodawczyni projektu po przeprowadzeniu się do Tychów również ze zdziwieniem odkryła, że „A” to Anna, „C” to Celina, a „T” to Teresa. Ponieważ motyw kobiety jest głównym tematem jej prac artystycznych, zamarzyła o zrealizowaniu wystawy, w której namaluje kobiety pochodzące stąd, noszące takie imiona jak nazwy osiedli. Tak zrodził się pomysł na projekt „Nasze dziewczyny z osiedla”, a Tyski Bank Kultury umożliwił jego realizację. W ramach projektu zostanie wydany album, w którym znajdziemy krótki rys historyczny miasta, napisany przez dr. Patryka Oczko, oraz historię każdej ze sportretowanych tyszanek. Wystawa na żywo będzie prezentowana w przestrzeni „Okno na kulturę” w Gemini Park Tychy w dniach od 12 do 17 kwietnia. Ostatnie dwa dni wystawy, tj. 16 i 17 kwietnia będą zwieńczone działaniami artystycznymi autorki wystawy.

„Tyski Szlak Kobiet” czyli herstoria w Tychach

„Tyski Szlak Kobiet” to projekt, którego pomysłodawczynią jest Alina Bednarz – tyszanka z urodzenia i wyboru. Germanistka, aktywistka społeczna, zaangażowana w działania na rzecz równych praw kobiet i mężczyzn, radna Sejmiku Województwa Śląskiego (2018-2023). Prywatnie pasjonatka historii Górnego Śląska, a w szczególności kobiet mieszkających w tym regionie. Pomysłodawczyni projektu „Patriotki ze Śląska” i współautorka wielu książek zawierających biografie kobiet związanych ze Śląskiem. Swoją pasję do odkrywania dziedzictwa kobiet, opisywania go i upamiętniania, postanowiła przenieść na grunt rodzinnego miasta, aby przedstawić sylwetki mieszkanek miasta, które miały znaczący wpływ na jego rozwój.

Projekty realizowane przez Alinę Bednarz mają wspólny mianownik, którym jest termin herstoria (od ang. her – jej i story – historia). Określenie to jest stosowane od lat 60. i oznacza perspektywę włączającą opowieści kobiet do równoważnej narracji historycznej i należnego kobietom w niej miejsca.

W ramach projektu ukaże się w wersji elektronicznej publikacja „Tyski Szlak Kobiet. Spacerownik”, prezentująca nie tylko portrety tyszanek, ale również kalendarium wydarzeń ważnych dla Polek, historię ruchu kobiecego na Górnym Śląsku do 1939 roku oraz krótki rys historyczny miasta Tychy. Nie bez znaczenia jest podtytuł „Spacerownik”, ponieważ autorka wytyczyła dwa szlaki po Tychach, dzięki którym będzie można wybrać się w miejsca związane z życiem bohaterek publikacji. Doskonałym uzupełnieniem i przewodnikiem podczas tych wycieczek będzie „Spacerownik” w aplikacji Action Track, który wskaże geolokalizacje poszczególnych punktów i udostępni najważniejsze informacje związane z odwiedzanym miejscem.

Spacerowniki będą udostępnione na wiosnę, jednak już teraz wraz z Miejską Biblioteką Publiczną w Tychach zapraszamy na spotkanie z autorką publikacji Aliną Bednarz w ramach cyklu „Portrety Literackie”, które odbędzie się 8 marca o godz. 17.00 w Mediatece w Tychach. Spotkanie poprowadzi dr Halina Sobańska, ekspertka historyczna projektów „Patriotki ze Śląska".

Na spotkanie obowiązywać będą wejściówki, które dostępne będą od 1 marca w Dziale Muzycznym i Książki Mówionej w Mediatece. Ich liczba uzależniona jest od rządowych wytycznych dotyczących epidemii. Telefon: 32 438 04 75.


15.03. Rusza VII edycja Tyskiego Banku Kultury

Spełniaj marzenia z MCK!

Masz w głowie kreatywne pomysły, których jeszcze nie udało Ci się zrealizować? Planujesz projekt artystyczny, ale nie wiesz, jak się za niego zabrać? Opisz pomysł, złóż wniosek i działaj z Miejskim Centrum Kultury w Tychach – pomożemy spełnić Twoje szalone wizje!

Dobrze już znany Tyski Bank Kultury rusza w tym roku już po raz siódmy, ale w zmienionej formule, pozwalając na całoroczne składanie wniosków wszystkim tyszanom, którzy zaskoczą ciekawym pomysłem artystycznym.

Bez względu na to, czy planujesz coś naprawdę dużego, czy może myślisz o mikroprojekcie – Tyski Bank Kultury daje możliwość zrealizowania tego, co dopiero chodzi Ci po głowie. Specjaliści z MCK Tychy pomogą usystematyzować pomysły, stworzyć plan działania i zachęcić mieszkańców Tychów do udziału w Twojej inicjatywie, a przede wszystkim – sfinansują ją!

Nieważne, ile masz lat – jeśli piszesz, muzykujesz, malujesz, rzeźbisz, grasz, czy też spełniasz się w innych dziedzinach sztuki – chętnie zainwestujemy w Twój talent i zaprezentujemy go na tyskiej scenie kultury.

Na Twoje pomysły czekamy od 15 marca do końca października, tak, aby jeszcze w roku 2021 móc zrealizować Twoją wizję! 12 marca odwiedź stronę www.kultura.tychy.pl, zapoznaj się z regulaminem i wypełnij formularz zgłoszeniowy.

Czekamy właśnie na Ciebie – bo tu rodzą się pomysły!

„Zawsze warto być człowiekiem” - mural Ryśka Riedla powstanie w Tychach

„Zawsze warto być człowiekiem” - mural Ryśka Riedla powstanie w Tychach

Pomysł na mural pojawił się dwa lata temu, od tego czasu powstawały różne wersje projektu, analizowano także kilka lokalizacji. Dziś już wiadomo – mural Ryszarda Riedla powstanie na os. F w Tychach, na bloku, w którym przez lata mieszkał artysta. Prace ruszą w połowie sierpnia.

Ostrzeżenie hydrologiczne

Ostrzeżenie hydrologiczne

Biuro Prognoz Hydrologicznych w Krakowie wydało ostrzeżenie hydrologiczne dotyczące możliwego gwałtownego wzrostu stanów wody w zlewniach Małej Wisły i Soły.

Skrzyżowanie al. Bielskiej z ul. Edukacji i ul. Budowlanych ponownie bez sygnalizacji

Skrzyżowanie al. Bielskiej z ul. Edukacji i ul. Budowlanych ponownie bez sygnalizacji

Od środy 28 lipca sygnalizacja na skrzyżowaniu al. Bielskiej z ul. Edukacji i ul. Budowlanych zostanie czasowo wyłączona. Brak "świateł" potrwa maksymalnie do poniedziałku 2 sierpnia.

Wyniki konkursu na koncepcję zagospodarowania dzikiej plaży

Wyniki konkursu na koncepcję zagospodarowania dzikiej plaży

Rozstrzygnięto konkurs studencki na opracowanie koncepcji przestrzenno-architektonicznej zagospodarowania Dzikiej Plaży na Paprocanach w Tychach.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×