Miasto

2 marca 2021, 8:19:8

Ponad 2 lata trwały zakończone właśnie prace związane z termomodernizacją i modernizacją 10 wielorodzinnych budynków mieszkalnych zlokalizowanych przy ulicy Katowickiej w Tychach. W sumie za ok. 11 milionów złotych wykonano renowację budynków i 98 znajdujących się w nich mieszkań socjalnych.

Zrewitalizowany budynek os. Osada

Realizacja tej inwestycji to było bardzo duże wyzwanie. By wykonać prace trzeba było czasowo wyprowadzić mieszkańców, znaleźć im lokale zamienne na terenie miasta.

- Odbyliśmy wiele spotkań z mieszkańcami dzielnicy, z każdym uzgadnialiśmy m.in. terminy wyprowadzek czy tymczasowe miejsca zamieszkania – wspomina Hanna Skoczylas – dziś z-ca prezydenta Tychów ds. zrównoważonego rozwoju, wówczas dyrektor Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych, który realizuje inwestycje.

Prace rozpoczęto w IV kwartale 2018 roku.

- Zakres prac obejmował wykonanie ocieplenia ścian zewnętrznych, renowację elewacji z cegły, wymianę lub naprawę dachów, wzmocnienia stropów nad piwnicami, renowację klatek schodowych, przebudowę stref wejściowych do budynków, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej – wylicza Agata Goc – dyrektor MZBM w Tychach.

W ramach całego przedsięwzięcia zostały także wymienione źródła ogrzewania - piece węglowe zostały zastąpione ekologicznymi, dwufunkcyjnymi kotłami gazowymi. W budynkach wymieniono także instalacje wewnętrzne: elektryczną, gazową, centralnego ogrzewania, centralnie ciepłej wody oraz wodnokanalizacyjne.

Lokale zostały także odnowione i wyposażone w urządzenia sanitarne, kuchenki gazowe oraz czujniki czadu. Niektórzy mieszkańcy wrócili już na Osadę. Pani Anna Handzlik razem z synem, wprowadziła się do jednego z pierwszych wyremontowanych budynków, już w maju 2020 roku.

- Mam astmę i inne problemy zdrowotne więc dla mnie to ogromny plus, że mam ciepło, czysto i nie muszę przychodzić z pracy i dokładać do pieca. Mieszka mi się naprawdę bardzo dobrze – mówi Anna Handzlik.

Spacerując w ostatnich tygodniach przez osiedle widać samochody przywożące meble, ekipy montażowe, słychać dźwięk wiertarek. Dzielnica wraca do życia.    

Na ten moment czekali Jolanta i Eugeniusz Foryńscy, którzy na Osadzie mieszkają od 41 lat.

- To nasze miejsce na ziemi, nie zamienilibyśmy go na mieszkanie w centrum Tychów. Mamy dużo zieleni, świeże powietrze i spokój - mówi zgodnie małżeństwo. Mam mieszkanie, działeczkę, garaż, co nam więcej trzeba? – dodaje Eugeniusz Foryński.

Gminie zależało, by zachować wyjątkowy charakter Osady, dlatego m.in. budynki z czerwonej cegły docieplano od wewnątrz, zamiast klasycznego sposobu obłożenia elewacji styropianem, a całość prac była prowadzona w uzgodnieniu i pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków.

- Jeden z budynków, w którym dziś znajduje się 10 mieszkań ul. Katowicka 231 to budynek po byłej szkole z 1902 roku, zachował się nawet stary projekt szkoły – mówi Maciej Głogowski - inspektor nadzoru w MZBM Tychy.

Na realizacje tego projektu miasto uzyskało blisko 6 milionów złotych dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Na tym prace na Osadzie się nie kończą.

- Zabezpieczyliśmy środki w budżecie gminy na zagospodarowania terenów wokół budynków. Do końca czerwca zostanie wykonane rozpoczęte już zagospodarowanie podwórka przy ul. Katowickiej 207 i 209. Trwa postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy, który wykona drogi wewnętrzne, parkingi, chodniki, obiekty małej architektury: altany śmietnikowe, ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery i place zabaw – mówi Hanna Skoczylas – dziś z-ca prezydenta Tychów ds. zrównoważonego rozwoju.

W planach także oświetlenie terenu oraz nasadzenia zieleni.

- Ponadstuletnia Osada to wyjątkowe miejsce na mapie Tychów, w którym można zobaczyć prawdziwe familoki. Zależało nam, by zachować wyjątkowość tego miejsca, a jednocześnie poprawić warunki mieszkaniowe i podnieść atrakcyjność tego osiedla – mówi Andrzej Dziuba – Prezydent Tychów.

Kilka lat temu na terenie Osady, przy ul. Katowickiej 229, gruntownie wyremontowano świetlicę środowiskową. Powstało tam centrum animacji społeczno-kulturalnej dla mieszkańców dzielnicy. Na co dzień korzysta z niej ok. 20 dzieci w wieku od 7 – 16 lat.

Budynki na os. Osada po termomodernizacji

Kolejna faza rozbiórki wiaduktu, utrudnienia dla pasażerów i pieszych

Kolejna faza rozbiórki wiaduktu, utrudnienia dla pasażerów i pieszych

14 czerwca wiadukt przy ulicy Grota Roweckiego przeszedł w kolejny etap rozbiórki. Wyłączony został ruch pieszy, zmiany nastąpiły w rozkładach jazdy.

Tyszanie: szczepimy się!

Tyszanie: szczepimy się!

W piątek, 18 czerwca w godzinach od 14:00 do 19:00 w Punkcie Szczepień Powszechnych w Hali Sportowej przy al. Piłsudskiego 20 będzie można się zaszczepić przeciwko COVID-19 bez zbędnych formalności (bez konieczności wcześniejszej rejestracji i zapisów). Wystarczy przyjść z dokumentem tożsamości.

Tychy Gminą na 5

Tychy Gminą na 5

Miasto Tychy otrzymało tytuł Gminy na 5! w rankingu przygotowywanym przez Studenckie Koło Naukowe Akceleracji, działające w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Nowe dowody osobiste – ważne terminy!

Nowe dowody osobiste – ważne terminy!

Od 2 sierpnia będą wydawane nowe wzory dowodu osobistego, zawierające m.in. odcisk palca. Zmienią się terminy ważności wydawanych dowodów w zależności od wieku osoby ubiegającej się o dokument, a elektroniczna możliwość złożenia wniosku będzie możliwa tylko dla małoletnich do 12. roku życia.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×