Kultura

16 kwietnia 2010, 13:7:36

13 maja w Muzeum Miejskim w Tychach otwarta zostanie wystawa „Pięć lat Muzeum Miejskiego w Tychach. Kolekcje, darczyńcy, wydarzenia”. Wernisaż wystawy odbędzie się w siedzibie muzeum przy ul. Katowickiej 9. Podczas uroczystości wystąpi Michał Czachowski z zespołem Viva Flamenco.

Po raz kolejny dyrektor i pracownicy muzeum przyznają też tytuł Złotego Darczyńcy oraz Przyjaciela Muzeum. Wstęp na wernisaż tylko za zaproszeniami. Zwiedzającym wystawa udostępniona zostanie 14 maja, potrwa do końca października 2010 roku.
 
Otwarcie Muzeum Miejskiego w Tychach w kwietniu 2005 roku było jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w mieście. Początek istnienia muzeum to data 15 listopada 2004 roku - wówczas prezydent Andrzej Dziuba wydał zarządzenie w sprawie rozpoczęcia działalności Muzeum Miejskiego w Tychach. 22 listopada, podczas otwarcia Tyskiego Muzeum Piwowarstwa (obecnie Tyskie Browarium) prezydent Andrzej Dziuba otrzymał klucz do Muzeum Miejskiego. W sali muzeum zgromadzeni na uroczystości goście mogli obejrzeć wystawę anonsującą przygotowywaną ekspozycję „Sto lat z życia miasta. Tychy i tyszanie w XX wieku”.
 
1 grudnia Maria Lipok-Bierwiaczonek została dyrektorem muzeum. Z końcem grudnia muzeum wprowadziło się do siedziby przy ul. Katowickiej 9, zaś w styczniu 2005 roku rozpoczęła się organizacja pracy w muzeum. Pracę podjęli pierwsi pracownicy. W marcu 2005 roku dyrektor muzeum i Tyskie Browary Książęce podpisali umowę dotyczącą szczegółów funkcjonowania placówki. Muzeum Miejskie w Tychach otwarto 25 kwietnia 2005 roku. Pierwszą wystawą prezentowaną w muzeum była ekspozycja „Sto lat z życia miasta. Tychy i tyszanie w XX wieku”.
 
Na jubileuszowej wystawie pokazane zostaną najciekawsze eksponaty zgromadzone w ciągu tych pięciu lat przez działy merytoryczne muzeum: Dział Historii Miasta, Dział Tradycji Kultury Historycznej Ziemi Pszczyńskiej i Dział Sztuki. Uzupełnienie ekspozycji stanowić będzie część fotograficzna dokumentująca historię muzeum, wydarzenia, wystawy. Pokażemy też nasze muzeum „od kuchni”. Wystawie towarzyszyć będzie wydawnictwo, zawierające m.in. historię powstania muzeum, opis działów merytorycznych, wykaz wystaw i wydawnictw, jak również listę Złotych Darczyńców i Przyjaciół Muzeum.
 
PATRONI MEDIALNI WYSTAWY


Informacji o wystawie udzielają pracownicy Muzeum Miejskiego w Tychach, kontakt z Joanną Kucz-Pieczką, rzecznikiem prasowym muzeum: tel. 32 327 18 21, e-mail: j.kucz@muzeummiejskie.tychy.pl.
47,5 milionów dofinansowania dla Tychów

47,5 milionów dofinansowania dla Tychów

Miasto Tychy otrzymało 47,5 milionów złotych dofinansowania z Programu Inwestycji Strategicznych na przebudowę dwóch wiaduktów drogowych w ciągu drogi krajowej 44 - ul. Mikołowskiej w Tychach. Szacunkowy koszt całej inwestycji to 50 milionów złotych.

Zastępcza komunikacja autobusowa S4 na odcinku kolejowym Tychy - Tychy Lodowisko

Zastępcza komunikacja autobusowa S4 na odcinku kolejowym Tychy - Tychy Lodowisko

W związku z pracami przy remontowanym wiadukcie na ul. Gen. Grota-Roweckiego w dniach 26-28 października wprowadzona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa na odcinku kolejowym Tychy - Tychy Lodowisko.

Jesienne nasadzenia

Jesienne nasadzenia

Tyski Zakład Usług Komunalnych zakończył obsadzanie jesiennych rabat sezonowych. W sumie posadzono 8 tysięcy roślin: kompozycje z kapust ozdobnych, wrzosów, chryzantem oraz jarmużu ozdobnego.

Mecz polskiej reprezentacji na Stadionie Miejskim Tychy

Mecz polskiej reprezentacji na Stadionie Miejskim Tychy

We wtorek 26 października na murawie Stadionu Miejskiego Tychy rozegrany zostanie mecz polskiej reprezentacji kobiet w piłce nożnej. W eliminacjach do Mistrzostw Świata Polki zmierzą się z reprezentacją Albanii. Początek spotkania o godzinie 19.45.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×