Miasto

22 stycznia 2021, 11:40:19

Co roku Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych (MZBM) w Tychach przeprowadza remonty lokali mieszkalnych, tzw. wolnostanów, które udostępniane są mieszkańcom Tychów, oczekującym na przydział mieszkania lub kwalifikującym się do najmu socjalnego.

Zima w mieście - zdjęcie przedstawiające zaśnieżony chodnik i sylwetkę mieszkańca. Autor: Michał Janusiński

W 2020 roku wykonano remont 107 mieszkań na łączną kwotę ok. 1,75 mln zł. Wyremontowane lokale zostały już udostępnione nowym najemcom.

Wolnostany znajdziemy w każdym mieście, najczęściej są „rozrzucone” w różnych częściach miast i miasteczek. To lokale od osób, które przestały w nich mieszkać lub nie spełniały warunków do wynajmu lokalu (np. nie płaciły lub miały tytuł do innego lokalu). Miasto musi taki lokal przejąć, sprawdzić jego stan techniczny, ocenić i wycenić koszty remontu doprowadzającego lokal do oczekiwanego standardu.   W Tychach mieszkania te są zlokalizowane w nieruchomościach administrowanych przez MZBM.

- Wolnostany remontujemy systematycznie, w ubiegłym roku  wykonaliśmy prace w budynkach na os. A, B, C, D, E, F oraz na obrzeżach miasta, na ulicy Leśnej, Świerkowej, Browarowej czy Katowickiej. Średnia powierzchnia tych lokali wynosi ok. 35 m2, zwykle to mieszkania jedno, dwu i trzypokojowe, czasem, choć znacznie rzadziej zdarzają się czteropokojowe – mówi Agata Goc – dyrektor Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych w Tychach.

Remonty wolnostanów wyglądają bardzo różnie. Dla lokali komunalnych wymienia się  najczęściej instalacje wewnętrzne, stolarkę okienną czy drzwi. Czasem trzeba przeprowadzić roboty tynkarskie, malarskie, wykonać nowe posadzki albo wyposażyć lokal w kuchenkę czy podgrzewacz wody. Dla lokali przeznaczonych na najem socjalny dodatkowo wykonuje się tzw. „biały montaż”, a na podłodze pojawia się np. wykładzina.

- Każde miasto boryka się z problemem braku wystarczającej liczby lokali mieszkalnych dlatego ważne jest to, by wykorzystywać zasoby, które posiadamy. Mieszkania te są przeznaczone dla osób z mniejszymi dochodami, czasem dla nich to jedyna szansa na własne „cztery kąty”. Co więcej, często remontując wolnostan poprawiamy stan techniczny całego obiektu np. wymieniając instalacje wewnętrzne  – mówi Hanna Skoczylas – z-ca prezydenta Tychów ds. zrównoważonego rozwoju.

W 2019 roku wykonano 115 remontów wolnostanów, w ubiegłym roku - 107. Co roku liczby te, w zależności od przejętych obiektów wyglądają nieco inaczej, jednak liczba remontowanych wolnostanów zawsze jest wyższa niż 100.

Wszystkie wyremontowane wolnostany na bieżąco przekazywane są nowym najemcom zgodnie ze wskazaniem Wydziału Gospodarki Lokalowej Urzędu Miasta Tychy. Obecnie mieszkania otrzymują rodziny jedno i dwuosobowe, które złożyły wnioski w   2018   roku oraz trzy, cztero i pięcio- osobowe, których wnioski wpłynęły do Urzędu Miasta w 2016 roku.   

Rusza projekt "Model rehabilitacja kompleksowa"

Rusza projekt "Model rehabilitacja kompleksowa"

Rusza projekt PFRON mający na celu kompleksową rehabilitację i aktywizację zawodową osób, które z powodu choroby lub wypadku straciły możliwość wykonywania dotychczasowego zawodu, ale chciałyby podjąć inną pracę, adekwatną do ich zainteresowań i stanu zdrowia.

Nowy radny w Tychach

Nowy radny w Tychach

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta ślubowanie złożył nowy radny - Ali Nurbagandow. Zastąpił on radną Magdalenę Łukę, która złożyła mandat w związku z rozpoczęciem pracy na stanowisku naczelnika Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Tychy.

Nowa dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tychach

Nowa dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tychach

Od czwartku, 25 lutego br. funkcję Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tychach pełni Iwona Rogalska. Zastąpiła na tym stanowisku Mariannę Feith, która przeszła na emeryturę.

Ostrzeżenie przed wchodzeniem na pokrywę lodową na zbiornikach wodnych

Ostrzeżenie przed wchodzeniem na pokrywę lodową na zbiornikach wodnych

Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach ostrzega przed wchodzeniem na zamarznięte akweny. Pokrywa lodowa utrzymująca się na zbiornikach wodnych jest bardzo słaba.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×