Miasto

24 sierpnia 2020, 15:9:32

W piątek, 21 sierpnia, odbył się montaż dwóch zabytkowych krzyży w Tychach - przy ul. Cielmickiej i przy ul. Oświęcimskiej. Ten drugi, pochodzący z 1876 roku, jest wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego.

Krzyż przy ul. Cielmickiej, został w ubiegłym roku zniszczony przez cofający pojazd. W wyniku tego zdarzenia krucyfiks został uszkodzony w tak dużym stopniu, że niektóre jego części nie nadawały się do powtórnego użycia i należało je zrekonstruować.

Drugi obiekt, czyli krzyż z ul. Oświęcimskiej, został poddany pracom konserwatorskim w ramach budżetu obywatelskiego. Ze względu na wpis do rejestru zabytków prace zostały wykonane za zgodą i według zaleceń Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach. Zabytek ma teraz nowe zwieńczenie, czyli sam krzyż. Oryginalne nie zachowało się i na jego miejscu znajdował się krucyfiks późniejszy, znacznie mniejszy i wykonany z innego materiału.

Nowe zwieńczenie ma wielkość i kształt zbliżony do innych, pochodzących z tego samego czasu, podobnych zabytków. Dzięki tej wymianie całość ma teraz jednorodny charakter, a sam obiekt jest znacznie wyższy niż przed pracami konserwatorskimi.

Oba zabytki zostały też oczyszczone i zabezpieczone przed wilgocią. Czekają jeszcze na ostatnie prace wykończeniowe i porządkowe oraz montaż niskich ogrodzeń.

Kolejne punkty dźwiękowe dla niewidomych w Tychach

Kolejne punkty dźwiękowe dla niewidomych w Tychach

Pierwsze w Tychach specjalne znaczniki Totupoint ułatwiające poruszanie się po mieście osobom niewidomym pojawiły się w ubiegłym roku. Wkrótce zostanie zamontowanych kolejnych 17 takich punktów. W sumie będzie ich już 52.

Porozumienie dla zielonej energii

Porozumienie dla zielonej energii

W siedzibie RCGW podpisano porozumienie o utworzeniu Tyskiego Klastra Energii. Dzięki inicjatywie powstaną m.in. nowe źródła energii odnawialnej. Do klastra w pierwszej fazie przystąpiło 20 podmiotów.

"Pod biało-czerwoną"

"Pod biało-czerwoną"

Trwa projekt „Pod biało-czerwoną”. Zakłada on sfinansowanie przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej zakupu masztów i flag w każdej z gmin w Polsce, której mieszkańcy dołączą do projektu. Inicjatywa zakupu masztu i flagi zależeć będzie od mieszkańców.

Szkoły średnie w Tychach od dziś pracują w trybie hybrydowym

Szkoły średnie w Tychach od dziś pracują w trybie hybrydowym

Od poniedziałku, 19 października, szkoły średnie z miast i powiatów w żółtej strefie ( m.in. Tychy) przeszły na nauczanie hybrydowe: częściowo w budynku, częściowo w domu. W Tychach dotyczy to 9 szkół do których uczęszcza ponad 4400 uczniów.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×